Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Piątek, 16 lutego 2018

Rozmowa Prezydentów Polski i Niemiec

  |   Spotkanie Prezydenta RP Andrzeja Dudy z Prezydentem RFN Frankiem-Walterem Steinmeierem Spotkanie Prezydenta RP Andrzeja Dudy z Prezydentem RFN Frankiem-Walterem Steinmeierem

Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier, z którym Prezydent RP Andrzej Duda rozmawiał w piątek w Wilnie, przyjął zaproszenie i przyjedzie do Polski w czerwcu w ramach obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez nasz kraj - poinformował Szef Gabinetu Prezydenta RP Krzysztof Szczerski.

 

Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą wzięli udział w obchodach 100. rocznicy odbudowy Państwa Litewskiego. Na uroczystości do Wilna przyjechali szefowie instytucji europejskich, m.in. Komisji Europejskiej i Rady Europejskiej oraz głowy państw, m.in. prezydent Niemiec, z którym rozmawiał prezydent Duda. Zobacz także: Wizyta Prezydenta na Litwie [PL/ENG] Uroczystości 100. rocznicy odbudowy Państwa Litewskiego PL/ENG

 

- Prezydent Steinmeier przyjął zaproszenie do Polski - powiedział polskim dziennikarzom w Wilnie minister Szczerski. Potwierdził, że do wizyty z okazji obchodów 100-lecia polskiej niepodległości dojedzie w czerwcu w tego roku.

 

Szef Gabinetu Prezydenta RP poinformował, że prezydenci Polski i Niemiec rozmawiali m.in. o procesie tworzenia rządu w Niemczech, polskiej dyskusji z Komisją Europejską ws. praworządności, a także poruszyli kwestię reparacji wojennych.

 

- Zgodzili się, że ta dyskusja (dot. reparacji) powinna toczyć się w obecnym tempie, że ona dzisiaj toczy się we właściwych ramach; te ramy, które dzisiaj są - parlamentarne, to tempo, ten sposób rozwijania się dyskusji, jest właściwy. Nie należy w te prace ingerować z poziomu prezydentów, prezydenci po prostu obserwują tę dyskusję, która toczy się dzisiaj, te prace, które się w tej sprawie dzisiaj odbywają - powiedział Krzysztof Szczerski. (PAP/MK)

Lokalizacja

Poleć znajomemu