Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Sobota, 17 lutego 2018

Rozmowy Prezydentów Polski i Litwy [PL/ENG]

  |   Prezydent Andrzej Duda i Prezydent Litwy Dalia Grybauskaitė Prezydent Andrzej Duda i Prezydent Litwy Dalia Grybauskaitė Prezydent Andrzej Duda i Prezydent Litwy Dalia Grybauskaitė Prezydent Andrzej Duda i Prezydent Litwy Dalia Grybauskaitė Rozmowy w "cztery oczy" Prezydentów Polski i Litwy Rozmowy w "cztery oczy" Prezydentów Polski i Litwy Rozmowy plenarne obu delegacji pod przewodnictwem Prezydentów Polski i Litwy Rozmowy plenarne obu delegacji pod przewodnictwem Prezydentów Polski i Litwy Podpisanie umowy międzyrządowej w sprawie dokumentacji granicznej określającej przebieg linii granicy państwowej Podpisanie umowy międzyrządowej w sprawie dokumentacji granicznej określającej przebieg linii granicy państwowej Konferencja prasowa Prezydentów Polski i Litwy Konferencja prasowa Prezydentów Polski i Litwy Prezydent Andrzej Duda i Prezydent Litwy Dalia Grybauskaitė po zakończeniu oficjalnych rozmów Prezydent Andrzej Duda i Prezydent Litwy Dalia Grybauskaitė po zakończeniu oficjalnych rozmów Złożenie wieńca przez Prezydenta RP i Małżonkę przy Mauzoleum Matki i Serca Syna Złożenie wieńca przez Prezydenta RP i Małżonkę przy Mauzoleum Matki i Serca Syna Złożenie wieńca przez Prezydenta RP i Małżonkę przy Mauzoleum Matki i Serca Syna Złożenie wieńca przez Prezydenta RP i Małżonkę przy Mauzoleum Matki i Serca Syna Złożenie wieńca przez Prezydenta RP i Małżonkę przy Mauzoleum Matki i Serca Syna Spotkanie Pary Prezydenckiej z młodymi Polakami mieszkającymi na Litwie Spotkanie Pary Prezydenckiej z młodymi Polakami mieszkającymi na Litwie Spotkanie Pary Prezydenckiej z młodymi Polakami mieszkającymi na Litwie Spotkanie Pary Prezydenckiej z młodymi Polakami mieszkającymi na Litwie W sobotę po południu Para Prezydencka wyruszyła do Polski

O kwestiach związanych z bezpieczeństwem, współpracą gospodarczą, a także o problemach Polaków mieszkających na Litwie rozmawiał w sobotę w Wilnie Prezydent Andrzej Duda z Prezydent Dalią Grybauskaitė.

 

ENGLISH VERSION>>>

 

- Stosunki Polski i Litwy to relacje przyjaźni i dobrego partnerstwa sąsiedzkiego, a także partnerstwa w ramach NATO i UE - komentował po spotkaniu Prezydent Andrzej Duda.

 

Zobacz także: Uroczystości 100. rocznicy odbudowy Państwa Litewskiego PL/ENG Wizyta Prezydenta na Litwie [PL/ENG] Prezydent: Dziękuję za polskość Sobota to trzeci dzień wizyty polskiej Pary Prezydenckiej na Litwie. Prezydenci Polski i Litwy najpierw spotkali się na rozmowach "w cztery oczy", a następnie na rozmowach plenarnych delegacji obu krajów pod przewodnictwem szefów państw.

 

  • Spotkanie Prezydenta Andrzeja Dudy z Prezydent Dalią Grybauskaitė "w cztery oczy"

 

Prezydenci omawiali kwestie związane z bezpieczeństwem, obecnością wojsk sojuszniczych w naszych krajach i perspektywami najbliższego szczytu NATO w Brukseli. Rozmawiali też o współpracy gospodarczej, która - według Andrzeja Dudy - rozwija się w dobrym kierunku. Poruszyli także problemy trapiące Polaków mieszkających na Litwie.   

 

  • Rozmowy plenarne obu delegacji 
 
Po spotkaniu głów państw Polski i Litwy odbyły się rozmowy plenarne obu delegacji pod przewodnictwem Prezydenta RP Andrzeja Dudy oraz Prezydent Republiki Litewskiej Dalii Grybauskaitė.

 

  • Podpisanie umowy międzyrządowej
 
Następnie w obecności Prezydenta Andrzeja Dudy oraz Prezydent Dalii Grybauskaitė odbyła się ceremonia podpisania umowy między rządem Republiki Litewskiej a Rządem Rzeczypospolitej Polskiej w sprawie dokumentacji granicznej określającej przebieg linii granicy państwowej między Republiką Litewską a Rzecząpospolitą Polską.
 
Ze strony polskiej umowę podpisał Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej Jan Dziedziczak.
 
  • Wspólna konferencja prasowa Prezydentów Polski i Litwy

 

- Jestem przekonany, że dzisiejsza wizyta zbliża nas do realizacji dobrosąsiedzkich relacji, do dobrej atmosfery dialogu między państwami z czasów, gdy Prezydentem Polski był Lech Kaczyński - mówił Prezydent Andrzej Duda w czasie spotkania z dziennikarzami.  PEŁNA TREŚĆ WYSTĄPIENIA >>>

 
Dziękował za zaproszenie na uroczystości z okazji obchodów 100. rocznicy odbudowy Państwa Litewskiego, ale także za wsparcie władz w Wilnie, jeśli chodzi o dialog Polski z Komisją Europejską. - Dziękuję Pani Prezydent za wyważone stanowisko - podkreślał Andrzej Duda. 
 
Wcześniej Dalia Grybauskaitė zadeklarowała, że jej kraj nie poprze "żadnych przymusowych metod siłowych przeciwko żadnemu krajowi, w tym również przeciwko Polsce".

 

 

Polski Prezydent wyraził zadowolenie ze stanu współpracy gospodarczej, podziękował też litewskim władzom, dzięki którym udało się pokonać impas między PKN Orlen a Kolejami Litewskimi. 

 

- To wszystko wpisuje się w wielkie inwestycje, które chciałbym, żebyśmy prowadzili w ramach naszych wzajemnych sąsiedzkich relacji, ale także w ramach wielkiej inicjatywy Trójmorza - wskazywał.

 
Prezydent Andrzej Duda wyraził też nadzieję, że uda się rozwiązać problemy naszych rodaków z Wileńszczyzny. - To nie są przyjezdni. To jest ich ojcowizna - przypominał Prezydent RP.
 
- Chciałbym, aby mogli zachować polską tradycję; żeby poziom kształcenia w języku polskim w szkołach, do których chodzą dzieci pochodzenia polskiego był odpowiedni - podkreślał.
 
- Wierzę, że uda nam się znaleźć takie porozumienie w większości spraw, które zadowoli obie strony - dodał Prezydent.  
 
  • Kwiaty od Pary Prezydenckiej przy Mauzoleum Matki i Serca Syna

 

 

Na zakończenie wizyty, Prezydent Andrzej Duda z Pierwszą Damą Agatą Kornhauser-Dudą złożyli kwiaty przy Mauzoleum Matki i Serca Syna na cmentarzu na wileńskiej Rossie. Pochowane są tam szczątki matki Józefa Piłsudskiego oraz serce Marszałka. 

 

Prezydent wraz z Małżonką spotkali się też z przedstawicielami Związku Harcerstwa Polskiego na Litwie oraz Wileńskiej Młodzieży Patriotycznej, związanej ze Związkiem Polaków na Litwie. (BZ)

 

Lokalizacja

Poleć znajomemu