przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Sobota, 17 lutego 2018

Rozmowy Prezydentów Polski i Litwy [PL/ENG]

  |   Prezydent Andrzej Duda i Prezydent Litwy Dalia Grybauskaitė Prezydent Andrzej Duda i Prezydent Litwy Dalia Grybauskaitė Prezydent Andrzej Duda i Prezydent Litwy Dalia Grybauskaitė Prezydent Andrzej Duda i Prezydent Litwy Dalia Grybauskaitė Rozmowy w "cztery oczy" Prezydentów Polski i Litwy Rozmowy w "cztery oczy" Prezydentów Polski i Litwy Rozmowy plenarne obu delegacji pod przewodnictwem Prezydentów Polski i Litwy Rozmowy plenarne obu delegacji pod przewodnictwem Prezydentów Polski i Litwy Podpisanie umowy międzyrządowej w sprawie dokumentacji granicznej określającej przebieg linii granicy państwowej Podpisanie umowy międzyrządowej w sprawie dokumentacji granicznej określającej przebieg linii granicy państwowej Konferencja prasowa Prezydentów Polski i Litwy Konferencja prasowa Prezydentów Polski i Litwy Prezydent Andrzej Duda i Prezydent Litwy Dalia Grybauskaitė po zakończeniu oficjalnych rozmów Prezydent Andrzej Duda i Prezydent Litwy Dalia Grybauskaitė po zakończeniu oficjalnych rozmów Złożenie wieńca przez Prezydenta RP i Małżonkę przy Mauzoleum Matki i Serca Syna Złożenie wieńca przez Prezydenta RP i Małżonkę przy Mauzoleum Matki i Serca Syna Złożenie wieńca przez Prezydenta RP i Małżonkę przy Mauzoleum Matki i Serca Syna Złożenie wieńca przez Prezydenta RP i Małżonkę przy Mauzoleum Matki i Serca Syna Złożenie wieńca przez Prezydenta RP i Małżonkę przy Mauzoleum Matki i Serca Syna Spotkanie Pary Prezydenckiej z młodymi Polakami mieszkającymi na Litwie Spotkanie Pary Prezydenckiej z młodymi Polakami mieszkającymi na Litwie Spotkanie Pary Prezydenckiej z młodymi Polakami mieszkającymi na Litwie Spotkanie Pary Prezydenckiej z młodymi Polakami mieszkającymi na Litwie W sobotę po południu Para Prezydencka wyruszyła do Polski

O kwestiach związanych z bezpieczeństwem, współpracą gospodarczą, a także o problemach Polaków mieszkających na Litwie rozmawiał w sobotę w Wilnie Prezydent Andrzej Duda z Prezydent Dalią Grybauskaitė.

 

ENGLISH VERSION>>>

 

- Stosunki Polski i Litwy to relacje przyjaźni i dobrego partnerstwa sąsiedzkiego, a także partnerstwa w ramach NATO i UE - komentował po spotkaniu Prezydent Andrzej Duda.

 

Zobacz także: Uroczystości 100. rocznicy odbudowy Państwa Litewskiego PL/ENG Wizyta Prezydenta na Litwie [PL/ENG] Prezydent: Dziękuję za polskość Sobota to trzeci dzień wizyty polskiej Pary Prezydenckiej na Litwie. Prezydenci Polski i Litwy najpierw spotkali się na rozmowach "w cztery oczy", a następnie na rozmowach plenarnych delegacji obu krajów pod przewodnictwem szefów państw.

 

  • Spotkanie Prezydenta Andrzeja Dudy z Prezydent Dalią Grybauskaitė "w cztery oczy"

 

Prezydenci omawiali kwestie związane z bezpieczeństwem, obecnością wojsk sojuszniczych w naszych krajach i perspektywami najbliższego szczytu NATO w Brukseli. Rozmawiali też o współpracy gospodarczej, która - według Andrzeja Dudy - rozwija się w dobrym kierunku. Poruszyli także problemy trapiące Polaków mieszkających na Litwie.   

 

  • Rozmowy plenarne obu delegacji 
 
Po spotkaniu głów państw Polski i Litwy odbyły się rozmowy plenarne obu delegacji pod przewodnictwem Prezydenta RP Andrzeja Dudy oraz Prezydent Republiki Litewskiej Dalii Grybauskaitė.

 

  • Podpisanie umowy międzyrządowej
 
Następnie w obecności Prezydenta Andrzeja Dudy oraz Prezydent Dalii Grybauskaitė odbyła się ceremonia podpisania umowy między rządem Republiki Litewskiej a Rządem Rzeczypospolitej Polskiej w sprawie dokumentacji granicznej określającej przebieg linii granicy państwowej między Republiką Litewską a Rzecząpospolitą Polską.
 
Ze strony polskiej umowę podpisał Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej Jan Dziedziczak.
 
  • Wspólna konferencja prasowa Prezydentów Polski i Litwy

 

- Jestem przekonany, że dzisiejsza wizyta zbliża nas do realizacji dobrosąsiedzkich relacji, do dobrej atmosfery dialogu między państwami z czasów, gdy Prezydentem Polski był Lech Kaczyński - mówił Prezydent Andrzej Duda w czasie spotkania z dziennikarzami.  PEŁNA TREŚĆ WYSTĄPIENIA >>>

 
Dziękował za zaproszenie na uroczystości z okazji obchodów 100. rocznicy odbudowy Państwa Litewskiego, ale także za wsparcie władz w Wilnie, jeśli chodzi o dialog Polski z Komisją Europejską. - Dziękuję Pani Prezydent za wyważone stanowisko - podkreślał Andrzej Duda. 
 
Wcześniej Dalia Grybauskaitė zadeklarowała, że jej kraj nie poprze "żadnych przymusowych metod siłowych przeciwko żadnemu krajowi, w tym również przeciwko Polsce".

 

 

Polski Prezydent wyraził zadowolenie ze stanu współpracy gospodarczej, podziękował też litewskim władzom, dzięki którym udało się pokonać impas między PKN Orlen a Kolejami Litewskimi. 

 

- To wszystko wpisuje się w wielkie inwestycje, które chciałbym, żebyśmy prowadzili w ramach naszych wzajemnych sąsiedzkich relacji, ale także w ramach wielkiej inicjatywy Trójmorza - wskazywał.

 
Prezydent Andrzej Duda wyraził też nadzieję, że uda się rozwiązać problemy naszych rodaków z Wileńszczyzny. - To nie są przyjezdni. To jest ich ojcowizna - przypominał Prezydent RP.
 
- Chciałbym, aby mogli zachować polską tradycję; żeby poziom kształcenia w języku polskim w szkołach, do których chodzą dzieci pochodzenia polskiego był odpowiedni - podkreślał.
 
- Wierzę, że uda nam się znaleźć takie porozumienie w większości spraw, które zadowoli obie strony - dodał Prezydent.  
 
  • Kwiaty od Pary Prezydenckiej przy Mauzoleum Matki i Serca Syna

 

 

Na zakończenie wizyty, Prezydent Andrzej Duda z Pierwszą Damą Agatą Kornhauser-Dudą złożyli kwiaty przy Mauzoleum Matki i Serca Syna na cmentarzu na wileńskiej Rossie. Pochowane są tam szczątki matki Józefa Piłsudskiego oraz serce Marszałka. 

 

Prezydent wraz z Małżonką spotkali się też z przedstawicielami Związku Harcerstwa Polskiego na Litwie oraz Wileńskiej Młodzieży Patriotycznej, związanej ze Związkiem Polaków na Litwie. (BZ)

 

Lokalizacja

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.