Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 22 marca 2018

Para Prezydencka udaje się na obchody Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej

Obchody Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. Piotrków Trybunalski. 2017 r.

Prezydent Andrzej Duda wraz z Pierwszą Damą Agatą Kornhauser-Dudą złożą dwudniową wizytę na Węgrzech, gdzie w piątek i sobotę wezmą udział w obchodach Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. Andrzej Duda będzie też rozmawiał z Prezydentem Jánosem Áderem m.in. o szczycie NATO i Inicjatywie Trójmorza.

 

ENGLISH VERSION>>

 

Zobacz także: Depesza gratulacyjna do Prezydenta Węgier z okazji Święta Narodowego [PL/ENG/HUN] - Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej to moment, by podkreślić szczególną więź między narodami polskim i węgierskim, która wytworzyła się w toku historii i nadal jest żywa - tłumaczył Szef Gabinetu Prezydenta RP Krzysztof Szczerski.

 

Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej, ustanowiony przez parlamenty obu krajów, jest obchodzony od 2007 roku naprzemiennie: raz w Polsce, raz na Węgrzech. W 2017 r. uroczystości odbyły się w Piotrkowie Trybunalskim. Zobacz także: Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej

 

W tym roku odbędą się w położonym około 100 km na południowy-zachód od Budapesztu Veszprém. Rozpoczną się w piątek po południu na placu Ovaros na Starym Mieście, gdzie węgierska Para Prezydencka oficjalnie powita Andrzeja Dudę i Agatę Kornhauser-Dudę. Następnie w Pałacu Dubniczay odbędą się rozmowy plenarne delegacji pod przewodnictwem obu prezydentów. PROGRAM PRASOWY WIZYTY >>>

 

Według ministra Szczerskiego dyskusja będzie dotyczyła m.in. lipcowego szczytu NATO w Brukseli i poprzedzającego go spotkania w Warszawie krajów wschodniej flanki Sojuszu. We wrześniu zaś odbędzie się też spotkanie Prezydentów państw Inicjatywy Trójmorza. - To dwa duże regionalne spotkania, z których pierwsze - czerwcowe tzw. dziewiątki bukaresztańskiej, czyli krajów wschodniej flanki NATO - będzie dotyczyło bezpieczeństwa, a drugie - szczyt państw Trójmorza w Rumunii - rozwoju gospodarczego – mówił Krzysztof Szczerski. Przywódcy Polski i Węgier będą też omawiali kwestie dotyczące przyszłości Unii Europejskiej - zarówno „wieloletnich ram finansowych”, jak i „ kształtu wspólnoty”.

 

Wieczorem Pary Prezydenckie będą gościły na uroczystej gali w Ośrodku Kultury Hangvilla, podczas której zostanie przekazana Flaga Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej.

 

W sobotę z kolei Prezydenci Polski i Węgier z Małżonkami wezmą udział we mszy św. w katedrze świętego Michała.

 

Do tradycji weszło już to, że obchody Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej odbywają się nie w stolicach, ale w mniejszych miastach, które są w szczególny sposób związane z historią obu narodów. - Już dziś mogę ogłosić, że w przyszłym roku gospodarzem Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej będą Kielce, które zostały wybrane spośród kilku miast. Prezydent zdecydował o tym wyborze - zapowiedział Krzysztof Szczerski. (BZ/PAP)

 

Lokalizacja

Poleć znajomemu