przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Środa, 28 października 2015

"Liczę, że odczujecie nową jakość spojrzenia na sprawy Polonii"

  |   Spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z Polonią w Ambasadzie RP Spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z Polonią w Ambasadzie RP Spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z Polonią w Ambasadzie RP Spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z Polonią w Ambasadzie RP Spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z Polonią w Ambasadzie RP Spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z Polonią w Ambasadzie RP Spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z Polonią w Ambasadzie RP Spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z Polonią w Ambasadzie RP Spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z Polonią w Ambasadzie RP Spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z Polonią w Ambasadzie RP Spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z Polonią w Ambasadzie RP Spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z Polonią w Ambasadzie RP Spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z Polonią w Ambasadzie RP

Prezydent Andrzej Duda w środę w Paryżu odznaczył osoby działające na rzecz Polonii we Francji. - Liczę, że odczujecie nową jakość spojrzenia na sprawy Polaków mieszkających za granicą – zwrócił się Andrzej Duda do uczestników spotkania w polskiej ambasadzie.

 

Prezydent wręczył odznaczenia państwowe za wybitne zasługi w działalności na rzecz środowisk polonijnych we Francji.

 

Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski został odznaczony ks. infułat Stanisław Jeż, były rektor Polskiej Misji Katolickiej we Francji.

 

Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi Rzeczpospolitej Polskiej zostali odznaczeni:

ks. Krystian Gawron
Barbara Kłosowicz-Krzywicka
Danuta Nowakowska

 Maria Sadowska.

 

Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczpospolitej Polskiej zostali odznaczeni:

Stanisław Aloszko
Jolanta Dźwigała

 Tadeusz Gieysztor

 Marek Kurek

 Jerzy Malinowski

 ks. Tomasz Sokół.

 

 

Prezydent powiedział, że najmłodsza emigracja z Polski do Francji to ta po 1989 r. Dodał, że to emigracja z Polski „wolnej, a jednak niespełniającej wszystkich oczekiwań, jednak nie spełniającej wszystkich marzeń, niedającej przynajmniej części polskiej młodzieży zrealizować swoich ambicji i celów”.

 

- Bardzo bym chciał, by to się zmieniło, bardzo bym chciał, byście państwo wracali do Polski. Wierzę w to i będę czynił wszystko, by was do tego zachęcać czynem, nie słowem – oświadczył prezydent.

 

Prezydent Andrzej Duda mówił o potrzebie zrównoważonego rozwoju społecznego, infrastrukturalnego, przemysłowego, gospodarczego, edukacyjnego. - Wierzę w to, że uda się to zrealizować. I mówię to dziś z podniesioną przyłbicą – zaznaczył.

 

Dodał, że chciałby ten proces zacząć, bo jest to proces na lata. - Wierzę, że będę mógł w tym zakresie współdziałać dobrze i konstruktywnie z nowym polskim rządem – powiedział prezydent.

 

- Liczę też na to, że odczujecie państwo nową jakość spojrzenia na sprawy Polaków mieszkających za granicą. Wierzę, że dzięki temu w większy sposób niż do tej pory będziemy umieli tworzyć wspólnotę. Wspólnotę Polaków, ludzi mających polskie korzenie, którzy czują w sercu związek z Polską – dodał.

 

Podczas spotkania z Polonią wysłuchano minirecitalu fortepianowego finalisty Konkursu Chopinowskiego 2015 Szymona Nehringa, który jako gość specjalny Prezydenta RP przyleciał do Paryża.

 

Wcześniej w polskim kościele Wniebowzięcia NMP w Paryżu prezydent Duda złożył kwiaty pod tablicą upamiętniającą prezydenta Lecha Kaczyńskiego i pozostałe ofiary katastrofy smoleńskiej.

 

Prezydent mówił do zgromadzonych w kościele, że bardzo ważna dla Polski misja prezydenta Lecha Kaczyńskiego nie została zakończona.

 

- Wierzę, że właśnie udaje się ją podjąć na nowo, że będę to robił ja - i robię - i będzie to robił rząd PiS – powiedział prezydent. Wyraził nadzieję, że rząd „za parę dni powstanie”. Dodał, że oklaski zgromadzonych przyjmuje jako brawa dla „prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego i premier Beaty Szydło”.

 

Zobacz także: W Paryżu o relacjach polsko-francuskich i Trójkącie Weimarskim Wcześniej prezydent Duda rozmawiał z prezydentem Francji François Hollande’em, premierem Manuelem Vallsem, przewodniczącym Zgromadzenia Narodowego Claude’em Bartolone’em i przewodniczącym Senatu Gérardem Larcherem. (PAP)

Lokalizacja

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.