Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Niedziela, 20 maja 2018

Ostatni dzień wizyty Pary Prezydenckiej w USA [PL/ENG]

  |   Przyjazd do kościoła pod wezwaniem św. Ferdynanda w Chicago Para Prezydencka przed kościołem pod wezwaniem św. Ferdynanda w Chicago Spotkanie w domu parafialnym Msza święta w kościele pod wezwaniem św. Ferdynanda w Chicago Msza święta w kościele pod wezwaniem św. Ferdynanda w Chicago Ceremonia odsłonięcia przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę i Małżonkę tablicy upamiętniającej Prezydentów Rzeczypospolitej Polskiej Ryszarda Kaczorowskiego i Lecha Kaczyńskiego Ceremonia odsłonięcia tablicy upamiętniającej Prezydentów Rzeczypospolitej Polskiej Ryszarda Kaczorowskiego i Lecha Kaczyńskiego Ceremonia odsłonięcia tablicy upamiętniającej Prezydentów Rzeczypospolitej Polskiej Ryszarda Kaczorowskiego i Lecha Kaczyńskiego Ceremonia odsłonięcia tablicy upamiętniającej Prezydentów Rzeczypospolitej Polskiej Ryszarda Kaczorowskiego i Lecha Kaczyńskiego Msza święta w kościele pod wezwaniem św. Ferdynanda w Chicago Msza święta w kościele pod wezwaniem św. Ferdynanda w Chicago Msza święta w kościele pod wezwaniem św. Ferdynanda w Chicago Msza święta w kościele pod wezwaniem św. Ferdynanda w Chicago

Zobacz także: Para Prezydencka z wizytą w Chicago [PL/ENG] Dzień Polskiego Dziedzictwa w Illinois [PL/ENG] Prezydent Andrzej Duda odsłonił w niedzielę wieczorem miejscowego czasu w kościele św. Ferdynanda w Chicago tablicę poświęconą b. Prezydentowi RP Lechowi Kaczyńskiemu i ostatniemu Prezydentowi RP na uchodźstwie Ryszardowi Kaczorowskiemu, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej. ENGLISH VERSION>>

 

- Ryszard Kaczorowski, rocznik 1919, harcerz, żołnierz, polityk, ostatni Prezydent Rzeczypospolitej na uchodźstwie; można powiedzieć, w jakimś sensie symbol polskiej emigracji, ale również i symbol myślenia tej emigracji o Polsce, czyli wasz symbol jako tych, którzy mieszkają poza granicami Polski - mówił Andrzej Duda do zgromadzonych w kościele św. Ferdynanda przedstawicieli Polonii po zakończeniu mszy św.

 

- Z drugiej strony Prezydent Rzeczpospolitej, prof. Lech Kaczyński; wspaniały człowiek, inteligent wielkiej klasy, ale przede wszystkim wielki patriota, który walczył za tę Polskę w Polsce o to, żeby była wolna, prawdziwie niepodległa, prawdziwie suwerenna - mówił Andrzej Duda.

 

 

Zaznaczył, że obaj oni lecieli do Katynia, by oddać hołd polskim oficerom. - Lecą razem i razem giną. To wielki symbol jedności Polaków mieszkających w Polsce i Polaków, którzy mieszkają poza jej granicami, jedności tak niezwykle potrzebnej - podkreślił Prezydent.

 

Apelował do Polonii, by była jednością. - Chciałbym, żebyście byli jednością i chciałbym, żebyście byli jako jedność postrzegani, także przez polityków w Stanach Zjednoczonych; żeby oni czuli respekt wobec Polonii, Polaków, a tym samym wobec Polski; żeby mieli pewność, że jeżeli coś będzie nie tak, to Polacy staną w obronie swojej ojczyzny, że nie pozwolą szargać jej dobrego imienia – powiedział Andrzej Duda.
Zobacz także: Prezydent do Polonii w USA: Proszę, abyście zawsze byli razem i wspierali Polskę [PL/ENG]

 

Jak zaznaczył, politycy w USA powinni wiedzieć, że Polonia oczekuje od nich „polityki, która będzie polityką sojuszniczą wobec Polski” i za taką politykę będą przez Polonię nagradzani głosami, a tym, którzy takiej polityki prowadzić nie chcą, Polonia nie będzie dawała głosu.

 

- Chciałbym, żebyście w tym zakresie także byli jednym. To niezwykle ważne, bo wtedy będą nas szanować i wy będziecie tutaj w Stanach Zjednoczonych coraz bardziej szanowani, gdy będziecie jednością i kiedy będzie wiadomo, że Polacy są razem – podkreślił Prezydent.

 

 

Andrzej Duda zaznaczył, że był ogromnie dumny, gdy w rozmowie z Prezydentem Donaldem Trumpem - m.in. w rozmowie telefonicznej po tym, jak został on wybrany na Prezydenta Stanów Zjednoczonych – usłyszał od niego, że „w Polonii jest siła”.

 

Niedziela była ostatnim dniem pięciodniowej wizyty Prezydenta z Małżonką w Stanach Zjednoczonych. W jej trakcie Andrzej Duda m.in. prowadził debatę wysokiego szczebla w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, w związku z objęciem przez nasz kraj przewodnictwa w tym gremium a także spotkał się w chicagowskim Millennium Park z amerykańską Polonią. (PAP/MK)

Lokalizacja

Poleć znajomemu