Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Środa, 11 lipca 2018

„Wierzę, że pokażemy jedność w przestrzeni euroatlantyckiej” [PL/ENG]

  |   Prezydent Andrzej Duda przewodniczy polskiej delegacji podczas szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego Prezydent Andrzej Duda przewodniczy polskiej delegacji podczas szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego Prezydent Andrzej Duda przewodniczy polskiej delegacji podczas szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego Prezydent Andrzej Duda przewodniczy polskiej delegacji podczas szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego Prezydent Andrzej Duda przewodniczy polskiej delegacji podczas szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego Oficjalne powitanie głów państw i szefów rządów przez Sekretarza Generalnego NATO Oficjalne powitanie głów państw i szefów rządów przez Sekretarza Generalnego NATO Oficjalne powitanie głów państw i szefów rządów przez Sekretarza Generalnego NATO Oficjalne powitanie głów państw i szefów rządów przez Sekretarza Generalnego NATO Family photo głów państw i szefów rządów Official White House Photo by Shealah Craighead Prezydent Andrzej Duda przewodniczy polskiej delegacji podczas szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego Prezydent Andrzej Duda przewodniczy polskiej delegacji podczas szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego Prezydent Andrzej Duda przewodniczy polskiej delegacji podczas szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego Szczyt Sojuszu Północnoatlantyckiego w Brukseli Pierwsza sesja głów państw i szefów rządów Rady Północnoatlantyckiej Pierwsza sesja głów państw i szefów rządów Rady Północnoatlantyckiej Rozmowy bilateralne z premierem Włoch Giuseppem Conte Rozmowy bilateralne z premierem Włoch Giuseppem Conte Prezydent Andrzej Duda przewodniczy polskiej delegacji podczas szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego Spotkanie odbywa się w nowej kwaterze NATO Spotkanie odbywa się w nowej kwaterze NATO Family photo Family photo Family photo Family photo Family photo Powitanie głów państw i szefów rządów przez premiera Królestwa Belgii Powitanie głów państw i szefów rządów przez premiera Królestwa Belgii Powitanie głów państw i szefów rządów przez premiera Królestwa Belgii Powitanie głów państw i szefów rządów przez premiera Królestwa Belgii Powitanie głów państw i szefów rządów przez premiera Królestwa Belgii Powitanie głów państw i szefów rządów przez premiera Królestwa Belgii Powitanie głów państw i szefów rządów przez premiera Królestwa Belgii

- Jesteśmy odpowiedzialnym członkiem Sojuszu. I wierzę w to, że pokażemy jedność w przestrzeni euroatlantyckiej, co jest niezwykle ważne – podkreślił Prezydent Andrzej Duda przed rozpoczynającym się w kwaterze głównej NATO w Brukseli dwudniowym szczytem Sojuszu Północnoatlantyckiego. 


- Wszyscy ci, którzy mieliby jakiekolwiek zakusy na zakłócenie światowego bezpieczeństwa, muszą widzieć, że NATO jest jednością, że jesteśmy razem, że nie ma żadnych rozdźwięków w przestrzeni euroatlantyckiej. A druga sprawa: że będziemy sprawnie realizowali proces adaptacji NATO do zmieniających się warunków i będziemy pokazywali, że NATO żyje – powiedział Prezydent dziennikarzom przed wejściem do kwatery głównej Sojuszu. Andrzejowi Dudzie towarzyszą Szef Gabinetu Prezydenta  RP Krzysztof Szczerski oraz Szef BBN Paweł Soloch. 

 

Prezydent wskazywał, że rozmowy będą dotyczyć m.in. procesów decyzyjnych oraz dowodzenia. ENGLISH VERSION >>>

 

Andrzej Duda zwrócił również uwagę na obecność podczas szczytu przedstawicieli Gruzji i Ukrainy. – Liczę na to i wierzę w to, że prędzej czy później staną się częścią naszej euroatlantyckiej wspólnoty w pełnym tego słowa znaczeniu – powiedział.

 

 

Ponadto, Andrzej Duda przypomniał o przyjętej przez parlament ustawie, która przewiduje m.in. stopniowe podniesienie do 2030 r. wydatków Polski na obronność do 2,5 proc. PKB. - To tutaj, na forum Sojuszu robi ogromne wrażenie, bo to jest bardzo poważna decyzja – podkreślił Prezydent, dodając, że nie ma obawy, jeśli chodzi o nasze wydatki w przyszłości. 

 

- Jestem przekonany, że ta kwota, która jest przewidziana do wydania naszymi zobowiązaniami, czyli 2 proc. - zostanie wydana - powiedział Andrzej Duda.  I – jak dodał - w ciągu najbliższego miesiąca, półtora, dojdzie do nowych zakupów dla polskiej armii.  - Plan modernizacji i dozbrajania polskiej armii jest realizowany; proszę się nie obawiać – akcentował.

 

Prezydent Andrzej Duda przewodniczy polskiej delegacji podczas rozpoczynającego się w kwaterze głównej NATO w Brukseli dwudniowego szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego. W składzie polskiej delegacji są ponadto m.in. ministrowie spraw zagranicznych i obrony. 

 

  • Oficjalne powitanie głów państw i szefów rządów przez Sekretarza Generalnego NATO

W trakcie kilku zaplanowanych sesji rozmów przywódcy Sojuszu i krajów partnerskich odniosą się do zagrożeń dla bezpieczeństwa i pokoju, którym należy stawić czoła w myśl zasady 360 stopni, czyli niezależnie od kierunku, z którego pochodzą. Z punktu widzenia Polski najważniejsza będzie dyskusja dotycząca przyszłego kształtu Struktury Dowodzenia NATO, dalszego zwiększania gotowości sojuszniczych sił i wspólnych działań na rzecz poprawy ich mobilności.

  

 

 

  • Spotkania ze światowymi Przywódcami

Zobacz także: Dwie rozmowy Prezydentów Polski i USA [PL/ENG] Prezydent Andrzej Duda rozmawiał między innymi z Prezydentem USA Donaldem Trumpem, Prezydent Chorwacji Kolindą Grabar-Kitarović, Prezydent Litwy Dalią Grybauskaitė, Kanclerz Niemiec Angelą Merkel oraz Premierami Wielkiej Brytanii Theresą May, Węgier Viktorem Orbánem oraz Włoch Giuseppem Conte.

 

 

 

 

 

 

 

(Official White House Photo by Shealah Craighead)

  • Pierwsza sesja głów państw i szefów rządów Rady Północnoatlantyckiej 

W Sesji Głównej Rady Północnoatlantyckiej wzięły udział wyłącznie państwa członkowskie NATO. Podczas obrad zapadły kluczowe decyzje dotyczące dalszego wzmacniania Sojuszu w obliczu zagrożeń ze Wschodu i z Południa. Oprócz podsumowania wdrażania decyzji szczytu w Warszawie wyznaczony został nowy horyzont strategicznej adaptacji NATO.

 

Przywódcy państw Sojuszniczych zatwierdzili decyzje o powołaniu dowództwa logistycznego w Niemczech, którego zadaniem będzie zapewnienie sprawnego przemieszczania wojsk w Europie oraz o odtworzeniu dowództwa w amerykańskim Norfolk, odpowiedzialnego za kontrolę nad szlakami komunikacyjnymi na północnym Atlantyku.

 

 

Liderzy krajów NATO zatwierdzili też inicjatywę 4x30 – wzmocnienia zdolności do odpowiedzi i szybkości reagowania. Zakłada ona, że do 2020 r. państwa Sojuszu będą utrzymywać na wysokim poziomie gotowości 30 batalionów zmechanizowanych, 30 eskadr powietrznych oraz 30 okrętów bojowych, gotowych do działania w czasie nie dłuższym niż 30 dni.

 

Poruszone zostały także kwestie dotyczące wydatków obronnych państw NATO. 

 

Ponadto, przywódcy 29 państw NATO, którzy spotkali się w środę na szczycie w Brukseli, zdecydowali, żeby zaprosić rząd Macedonii do negocjacji akcesyjnych.

 

 

  • Family photo głów państw i szefów rządów 

 

 

  • Ceremonia powitania głów państw i szefów rządów przez premiera Królestwa Belgii

 

 

  • Kolacja robocza w Królewskim Muzeum Historii i Sztuki

Kolacja robocza Rady Północnoatlantyckiej odbyła się z udziałem Przewodniczącego Rady Europejskiej, Przewodniczącego Komisji Europejskiej, Premiera Szwecji oraz Prezydenta Finlandii.


Jej tematem były wyzwania i zagrożenia dla bezpieczeństwa euroatlantyckiego oraz współpraca NATO i Unii Europejskiej. Obie organizacje muszą stawić czoła zarówno zagrożeniu ze strony agresywnej Rosji, jak i problemom związanym z destabilizacją południowego pogranicza Sojuszu. 


Zobacz także: „Polska na szczycie NATO będzie podkreślać wagę jedności sojuszniczej” Podczas szczytu NATO spotkanie Prezydentów Polski i Ukrainy Współpraca NATO-UE została zdynamizowana na skutek decyzji podjętych na szczycie w Warszawie w 2016 r. UE ma do odegrania ważną rolę jako drugi, obok NATO, filar bezpieczeństwa europejskiego.

_________________________

 

Spotkanie odbywa się w nowej kwaterze NATO, która swym układem architektonicznym przypomina splecione palce, symbol jedności i współpracy. Nowoczesny budynek został wybudowany w ten sposób, by w razie potrzeby można było go powiększyć. Autorzy projektu nowej kwatery NATO mieli na uwadze względy środowiskowe – świadczy o tym między innymi fakt, że konstrukcja jest w dużej mierze przeszklona, by do oświetlenia wykorzystywać naturalne światło dzienne.

 

Wewnątrz nowej siedziby znajdują się dwa, symbolizujące solidarność i wspólną walkę z zagrożeniami pomniki: fragment muru berlińskiego obalonego w 1989 roku i monument poświęcony wydarzeniom z 11 września 2001 r. oraz artykułowi 5. Traktatu Północnoatlantyckiego, który został wówczas uruchomiony jedyny raz w historii Sojuszu.

 

Symboliczne jest również miejsce, w którym zlokalizowany jest budynek. Teren ten na początku XX wieku był lotniskiem. Okupowany w czasie obu wojen światowych port lotniczy zbombardowały siły niemieckie i alianckie. Uroczyste otwarcie budynku miało miejsce podczas ubiegłorocznego szczytu.

(KG/KP)

Lokalizacja

Poleć znajomemu