Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Sobota, 18 sierpnia 2018

Para Prezydencka rozpoczęła wizytę w Australii [PL/ENG]

  |   Spotkanie Pary Prezydenckiej z Gubernator stanu Wiktoria i Małżonkiem Spotkanie Pary Prezydenckiej z Gubernator stanu Wiktoria i Małżonkiem. Prezydent z Małżonką wpisali się do księgi pamiątkowej Spotkanie Pary Prezydenckiej z Gubernator stanu Wiktoria i Małżonkiem. Prezydent z Małżonką wpisali się do księgi pamiątkowej Spotkanie Pary Prezydenckiej z Gubernator stanu Wiktoria i Małżonkiem Spotkanie Pary Prezydenckiej z Gubernator stanu Wiktoria i Małżonkiem Recepcja wydana przez Gubernator stanu Wiktoria z okazji 100. rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Rzeczpospolitą Polską Recepcja wydana przez Gubernator stanu Wiktoria z okazji 100. rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Rzeczpospolitą Polską Recepcja wydana przez Gubernator stanu Wiktoria z okazji 100. rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Rzeczpospolitą Polską Recepcja wydana przez Gubernator stanu Wiktoria z okazji 100. rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Rzeczpospolitą Polską Recepcja wydana przez Gubernator stanu Wiktoria z okazji 100. rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Rzeczpospolitą Polską Prezydent wręczył odznaczenia państwowe Australijczykom zasłużonym dla Polonii Prezydent wręczył odznaczenia państwowe Australijczykom zasłużonym dla Polonii Recepcja wydana przez Gubernator stanu Wiktoria z okazji 100. rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Rzeczpospolitą Polską Recepcja wydana przez Gubernator stanu Wiktoria z okazji 100. rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Rzeczpospolitą Polską

Melbourne to pierwsze miasto, jakie Para Prezydencka odwiedza w ramach wizyty w Australii. W stanie Wiktoria, którego Melbourne jest stolicą, znajduje się największe skupisko Polaków w Australii – ok 56 tys. osób. Wizyta Pary Prezydenckiej w Australii rozpoczęła się od spotkania z Gubernator tego stanu Lindą Dessau i jej Małżonkiem. Andrzejowi Dudzie i Agacie Kornhauser-Dudzie towarzyszą ministrowie KPRP: Krzysztof Szczerski oraz Adam Kwiatkowski.

 

ENGLISH VERSION>>

  • Spotkanie Pary Prezydenckiej z Gubernator stanu Wiktoria oraz uroczysta recepcja wydana z okazji 100. rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Rzeczpospolitą Polską

Zobacz także: Pierwsza w historii wizyta Prezydenta Polski w Australii i Nowej Zelandii [PL/ENG] Pierwsza Dama spotkała się z dziećmi i nauczycielami w Domu Polskim SYRENA w Rowville – Jestem szalenie wzruszony, że w tak ważnym dla nas, wszystkich Polaków, roku stulecia odzyskania niepodległości w 1918 roku mogę stać tu, w Australii, po drugiej stronie świata, patrząc na moich rodaków, którzy tutaj żyją – mówił Prezydent Andrzej Duda podczas uroczystej recepcji wydanej przez Gubernator stanu Wiktoria z okazji 100. rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Rzeczpospolitą Polską. 

 

– Jestem wzruszony, że tu w Melbourne, w stanie Wiktoria, mogę usłyszeć z ust Gubernatora stanu tyle dobrych słów o naszym kraju i o Polakach – mówił.

 

 

 

Prezydent przywołał krótko historię Polaków mieszkających  na ziemiach Australii. Zauważył, że pierwsi emigranci przyjechali z Polski, która w tamtym czasie zniknęła z mapy. – Nie szukali bezpieczeństwa ekonomicznego, szukali bezpieczeństwa fizycznego – mówił Andrzej Duda. – W Polsce mogli być wywiezieni na Sybir, katowani przez zaborców – dodał.


Andrzej Duda zaznaczył, że są dwa powody tegorocznej wizyty Pary Prezydenckiej w Australii. – Po pierwsze, moim wielkim marzeniem było spotkać się w roku stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości z moimi rodakami tam, gdzie są ich większe skupiska we wszystkich zakątkach świata – wyjaśnił Prezydent i przypomniał, że z tego powodu spotkał się z rodakami w Chicago i również z tej przyczyny jest teraz w Australii: w Melbourne Canberze i w Sydney.


– Drugi powód związany jest z dynamicznym rozwojem Polski – powiedział Prezydent. Wyjaśnił, że Polscy rządzący mają wielkie ambicje, by rozwijać współpracę międzynarodową, przede wszystkim w aspekcie gospodarczym.

 

– Już jest czas na to, byśmy realizowali ekspansję gospodarczą i polityczną na cały świat. Nie musimy ograniczać się tylko do Europy – dodał.

 

 


Prezydent podkreślił, że jest pierwszym prezydentem kraju Unii Europejskiej, który przyjeżdża do Australii tuż po rozpoczęciu negocjacji umowy o wolnym handlu między UE a Australią.

 

Andrzej Duda wyraził szczególną wdzięczność Gubernator Lindzie Dessau za życzliwe przyjęcie. – Atmosfera naszego pobytu tutaj jest wspaniała. Jesteśmy za to wdzięczni Pani Gubernator i jej Małżonkowi – podkreślił.


Na zakończenie Prezydent podziękował Polakom za to, że, żyjąc w Australii, wystawiają Polsce tak wspaniałą opinię. – Jestem Państwu za to ogromnie wdzięczny – dodał.


Zobacz także: Odznaczenia państwowe dla Australijczyków zasłużonych w działalności polonijnej – W stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości życzę Pani Gubernator, Australii, wszystkim moim rodakom tutaj mieszkającym i wszystkim Australijczykom wszelkiego powodzenia i tak doskonałego rozwoju, jak do tej pory – mówił Prezydent. – Niech Pan Bóg błogosławi Australii, niech Pan Bóg błogosławi Polsce! – zakończył. 

 

Podczas uroczystości Prezydent wręczył odznaczenia państwowe Australijczykom zasłużonym dla Polonii.

 

 

 

Następnie Prezydent Andrzej Duda z Małżonką wezmą udział w oficjalnym obiedzie wydawanym przez Gubernator stanu Lindę Dessau. (AW)

Poleć znajomemu