Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Poniedziałek, 20 sierpnia 2018

Rozmowa Andrzeja Dudy z Premierem Malcolmem Turnbullem

  |   Spotkanie Prezydenta RP Andrzeja Dudy z Premierem Australii Malcolmem Turnbullem Spotkanie Prezydenta RP Andrzeja Dudy z Premierem Australii Malcolmem Turnbullem Spotkanie Prezydenta RP Andrzeja Dudy z Premierem Australii Malcolmem Turnbullem Spotkanie Prezydenta RP Andrzeja Dudy z Premierem Australii Malcolmem Turnbullem Spotkanie Prezydenta RP Andrzeja Dudy z Premierem Australii Malcolmem Turnbullem Rozmowa z minister spraw zagranicznych Australii Julie Bishop Rozmowa z minister spraw zagranicznych Australii Julie Bishop Spotkanie Prezydenta RP z liderem opozycji Billem Shortenem Spotkanie Prezydenta RP z liderem opozycji Billem Shortenem
  • Rozmowa Prezydenta RP z Premierem Malcolmem Turnbullem

Trzeci dzień wizyty w Australii Prezydent Andrzej Duda rozpoczął od spotkania z Premierem Australii Malcolmem Turnbullem. Rozmowa odbyła się na Wzgórzu Capitol w siedzibie Parlamentu Federalnego Australii.

 

Zobacz także: Spotkanie z Gubernatorem Generalnym Australii Australia. Uhonorowanie weteranów i spotkanie z Polonią [PL/ENG] - Polska podchodzi bardzo poważnie do spraw dotyczących polityki bezpieczeństwa i obronności i mamy nadzieję na rozwój współpracy w tym zakresie z Australią. Liczymy na dobre rozmowy w tej sprawie – powiedział Prezydent Andrzej Duda w Canberze.

 

Podkreślił, że drugą kwestią, którą chce poruszyć polska delegacja jest współpraca energetyczna, szczególnie "w kwestii potencjalnych dostaw gazu LNG do Polski". Zaznaczył, że we wtorek w Sydney odbędzie się Polsko-Australijskie Forum Energetyczne.

 

– Mam nadzieję że przyniesie ono dla naszych przedsiębiorców – a w efekcie dla naszych państw – dobre rezultaty, jeżeli chodzi o przyszłą współpracę – powiedział Andrzej Duda.

 

 

Zobacz także: Krzysztof Szczerski: Istnieje szansa na porozumienie z Australią w sprawie współpracy wojskowej Szef Gabinetu Prezydenta Krzysztof Szczerski powiedział podczas briefingu, że istnieje szansa na porozumienie w sprawie kompleksowej współpracy wojskowej między Polską i Australią. Podkreślił, że relacje między obu krajami mają "duży potencjał". Według ministra Szczerskiego potencjał w relacjach między oboma krajami widoczny jest w kilku obszarach.

 

Jako jeden z nich Szef Gabinetu Prezydenta wskazał współpracę gospodarczą. Przypomniał, że Polska jest zainteresowana szybkim wejściem w życie umowy o wolnym handlu między Australią a Unią Europejską. 

 

 

Drugi ważny obszar to współpraca wojskowa. Minister Szczerski przypomniał, że żołnierze obu krajów służyli już razem na misjach zagranicznych, m.in. w Afganistanie.

 

– Uważamy, że jest szansa na to, żeby porozumieć się w sprawie kompleksowej współpracy między armiami, między Polską a Australią, w zakresie bezpieczeństwa i współpracy wojskowej. Ta ścieżka dziś została otwarta - zaznaczył. 

 

 

  • Rozmowa z  minister spraw zagranicznych Australii Julie Bishop

 

  • Spotkanie Prezydenta RP z liderem opozycji Billem Shortenem

 

 

Lokalizacja

Poleć znajomemu