Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Poniedziałek, 20 sierpnia 2018

„Jestem tu, aby Was uścisnąć na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości” [PL/ENG]

  |   W poniedziałek Para Prezydencka przybyła do Sydney Ceremonia wręczenia odznaczeń państwowych Ceremonia wręczenia odznaczeń państwowych Ceremonia wręczenia odznaczeń państwowych Ceremonia wręczenia odznaczeń państwowych Ceremonia wręczenia odznaczeń państwowych Ceremonia wręczenia odznaczeń państwowych Ceremonia wręczenia odznaczeń państwowych Spotkanie Pary Prezydenckiej z Polonią w Sydney Spotkanie Pary Prezydenckiej z Polonią w Sydney Spotkanie Pary Prezydenckiej z Polonią w Sydney Wystąpienie Prezydenta RP Spotkanie Pary Prezydenckiej z Polonią w Sydney Spotkanie Pary Prezydenckiej z Polonią w Sydney Spotkanie Pary Prezydenckiej z Polonią w Sydney Spotkanie Pary Prezydenckiej z Polonią w Sydney Program artystyczny Program artystyczny Spotkanie Pary Prezydenckiej z Polonią w Sydney Spotkanie Pary Prezydenckiej z Polonią w Sydney Spotkanie Pary Prezydenckiej z Polonią w Sydney Spotkanie Pary Prezydenckiej z Polonią w Sydney Spotkanie Pary Prezydenckiej z Polonią w Sydney Spotkanie Pary Prezydenckiej z Polonią w Sydney Spotkanie Pary Prezydenckiej z Polonią w Sydney Spotkanie Pary Prezydenckiej z Polonią w Sydney Spotkanie Pary Prezydenckiej z Polonią w Sydney

− To niezwykle ważne, że w tak symbolicznym dla naszej wolności roku, roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, mogę być tu z Państwem. Tu, gdzie oficjalnie jeszcze nigdy nie było Prezydenta wolnej, niepodległej i suwerennej Rzeczypospolitej – mówił w poniedziałek Andrzej Duda podczas spotkania z rodakami.  Zobacz także: Odznaczenia państwowe dla zasłużonych w działalności polonijnej w Sydney Wystąpienie Prezydenta RP podczas spotkania z Polonią w Sydney

 

Spotkanie z miejscową Polonią w sanktuarium w Marayong na przedmieściach Sydney zakończyło trzeci dzień wizyty Pary Prezydenckiej w Australii. ENGLISH VERSION>>

 

− Jestem tu, aby Was uścisnąć na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości, ale też by Wam podziękować – mówił Prezydent. Swe słowa skierował do wszystkich, którzy w Australii wychowują dzieci i młodzież w duchu polskich tradycji, prowadzą polskie szkoły i w nich uczą. Podziękował też osobom duchownym: – Za umacnianie ducha. Za umożliwienie trwania w wierze. Za umożliwienie praktykowania naszej katolickiej wiary, która stanowi fundament naszej kultury i tożsamości. Za te wszystkie niezliczone razy, kiedy Polak w Australii, często samotny, przyłamany życiowymi wichrami, mógł przyjść do kościoła i uzyskać duchowe wsparcie.
 

Przypomniał, że powszechna opinia o Polakach jest w Australii bardzo dobra. – Jesteście lojalnymi obywatelami Australii, życzliwymi ludźmi, dobrymi sąsiadami i uczciwymi pracownikami. Jesteście szanowani. A jeżeli Wy, jako Polacy, jesteście szanowani, to za Waszą sprawą szanowana jest Polska – dodał Andrzej Duda. 

 

Prezydent zaprosił uczestników spotkania do Polski. – Jest coraz lepiej. Może warto pomyśleć o powrocie? – zasugerował. Szczególnie gorąco zachęcił do wizyty w ojczystym kraju dzieci i młodzież. To dla nich, przypomniał, z prezydenckiej inicjatywy obowiązuje ustawa przyznająca  uczniowskie ulgi w komunikacji publicznej, do muzeów i parków narodowych wszystkim tym, którzy mieszkają za granicą i uczą się w szkołach polonijnych.

 

Zaapelował do Polaków, by zawsze pamiętali „o tej ważnej rzeczy, Rzeczypospolitej, której na imię Polska, swojej ojczyźnie”.

 

Prezydent wręczył też odznaczenia dla zasłużonych działaczy polonijnych, razem z Agatą Kornhauser-Dudą obejrzał program artystyczny oraz prowadził rozmowy z rodakami mieszkającymi na Antypodach. 

 

 

 

W Marayong znajduje się jedyna wyłącznie polska świątynia na terenie metropolii Sydney. W kościele Matki Bożej Częstochowskiej nazywanym urzędowo w j. angielskim Polish War Memorial Chapel znajduje się kaplica-mauzoleum, gdzie umieszczone są urny zwierające ziemię z pól bitewnych i miejsc kaźni Polaków w II wojnie światowej.

 

Zobacz także: Australia. Uhonorowanie weteranów i spotkanie z Polonią [PL/ENG] To już drugie spotkanie z Polonią podczas trwającej od soboty wizyty Pary Prezydenckiej w Australii – w niedzielę Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda odwiedzili Polaków zamieszkujących Melbourne i okolice.

 

We wtorek w Sydney Andrzej Duda otworzy Polsko-Australijskie Forum Energetyczne, zainauguruje działalność Zagranicznego Biura Handlowego PAIH, spotka się też z australijskimi biznesmenami.

 

Lokalizacja

Poleć znajomemu