Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Środa, 22 sierpnia 2018

Wizyta oficjalna w Nowej Zelandii [PL/ENG]

  |   Spotkanie Pary Prezydenckiej z Gubernator Generalną Nowej Zelandii i Małżonkiem Spotkanie Pary Prezydenckiej z Gubernator Generalną Nowej Zelandii i Małżonkiem Spotkanie Pary Prezydenckiej z Gubernator Generalną Nowej Zelandii i Małżonkiem Spotkanie Pary Prezydenckiej z Gubernator Generalną Nowej Zelandii i Małżonkiem Spotkanie Pary Prezydenckiej z Gubernator Generalną Nowej Zelandii i Małżonkiem Spotkanie Prezydenta RP Andrzeja Dudy z Premier Nowej Zelandii Jacindą Ardern Spotkanie Prezydenta RP Andrzeja Dudy z Premier Nowej Zelandii Jacindą Ardern Podpisanie dokumentów w obecności Prezydenta RP i Premier NZ Spotkanie Prezydenta RP i Premier Nowej Zelandii z mediami Spotkanie Prezydenta RP i Premier Nowej Zelandii z mediami Spotkanie Prezydenta RP Andrzeja Dudy z liderem opozycji Simonem Bridgesem Ceremonia z udziałem Pary Prezydenckiej w Auckland War Memorial Museum Złożenie wieńca przez Prezydenta RP pod pomnikiem WWII Hall of Memories Ceremonia z udziałem Pary Prezydenckiej w Auckland War Memorial Museum Zwiedzanie wystawy poświęconej Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu Zwiedzanie wystawy w Auckland War Memorial Museum Para Prezydencka wraz z Gubernator Generalną Nowej Zelandii Patsy Reddy i Małżonkiem Prezydent RP Andrzej Duda i Gubernator Generalna Nowej Zelandii Patsy Reddy Przemówienie Gubernator Generalnej Nowej Zelandii Patsy Reddy w trakcie oficjalnego obiadu Przemówienie Prezydenta RP w trakcie oficjalnego obiadu Przemówienie Prezydenta RP w trakcie oficjalnego obiadu

Od spotkania Prezydenta Andrzeja Dudy i Pierwszej Damy Agaty Kornhauser-Dudy w Auckland z Gubernator Generalną Patsy Reddy i Małżonkiem Davidem Gascoignem rozpoczęła się w środę przed południem miejscowego czasu oficjalna wizyta polskiej Pary Prezydenckiej w Nowej Zelandii. ENGLISH VERSION>>

 

 

Zobacz także: „Polska chce zacieśniać relacje gospodarcze z Nową Zelandią” [PL/ENG] Prezydent Duda rozmawiał w środę także z premier Nowej Zelandii Jacindą Ardern. W obecności Prezydenta RP i premier Ardern podpisano następujące umowy:

  • Umowę o lotnictwie cywilnym pomiędzy Rzecząpospolitą Polską a Nową Zelandią
  • Umowę o współpracy partnerskiej między miastami Kazimierz Dolny i Pahiatua 
  • Memorandum o porozumieniu pomiędzy Uniwersytetem Jagiellońskim i Uniwersytetem Massey
  • Porozumienie o współpracy akademickiej pomiędzy Instytutem Spraw Międzynarodowych przy Uniwersytecie Warszawskim i Centrum Studiów Strategicznych przy Uniwersytecie Wiktorii w Wellingtonie.

 

  • Spotkanie Prezydenta RP Andrzeja Dudy z liderem opozycji Simonem Bridgesem

  • Ceremonia z udziałem Pary Prezydenckiej w War Memorial Museum

Prezydent RP złożył w środę wieniec przed pomnikiem World War Two Hall of Memories. Para Prezydencka wspólnie z gubernator Reddy obejrzała też wystawę poświęconą Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu, która została przygotowana z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

 

 

  • Spotkanie Pary Prezydenckiej z Polonią w Auckland

Para Prezydencka spotkała się także z Polonią w Domu Polskim. Andrzej Duda wręczył odznaczenia państwowe zasłużonym działaczom polonijnym. Zobacz także: „Dziękuję, że Polska pozostaje w Waszych sercach” [PL/ENG] Odznaczenia państwowe dla przedstawicieli Polonii w Auckland

 

  • Obiad oficjalny wydawany przez Gubernator Generalną Nowej Zelandii Patsy Reddy i Małżonka na cześć Prezydenta RP i Małżonki

W trakcie wystąpienia Prezydent wyraził wdzięczność za gest życzliwości i solidarności ze strony rządu Nowej Zelandii, który przyjął pod koniec II wojny światowej grupę 733 dzieci i 102 opiekunów, nazywanych póćniej "Dziećmi z Pahiatua".

 

– Dotknięte w straszliwy sposób wojną dzieci, które straciły rodziców, a przeszły przez Syberię i Persję po to, by dotrzeć tu, do nowej Zelandii, gdzie ich przyjęto i stworzono im nowy dom – opisywał historię rodaków Andrzej Duda.


Prezydent z satysfakcją odnotował, że Dzieci z Pahiatua skorzystały z szansy edukacji, rozwoju i stały się ważną i żywą częścią społeczeństwa Nowej Zelandii. – W ten sposób wspaniale wpisały się w historię i rozwój tego pięknego kraju tak daleko od Polski – dodał.


Andrzej Duda nawiązał w ten sposób do jutrzejszej uroczystości inauguracji Skweru im. Polskich Dzieci Polish Children Square.

 

 

 

Prezydent RP i Pierwsza Dama przylecieli do Auckland we wtorek wieczorem z Sydney, po zakończeniu czterodniowej wizyty w Australii. (MK)

Lokalizacja

Poleć znajomemu