Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Środa, 22 sierpnia 2018

„Polska chce zacieśniać relacje gospodarcze z Nową Zelandią” [PL/ENG]

  |   Spotkanie Prezydenta RP Andrzeja Dudy z Premier Nowej Zelandii Jacindą Ardern Spotkanie Prezydenta RP Andrzeja Dudy z Premier Nowej Zelandii Jacindą Ardern Podpisanie umów dwustronnych Podpisanie umów dwustronnych Konferencja Prezydenta RP Andrzeja Dudy z Premier Nowej Zelandii Jacindą Ardern Konferencja Prezydenta RP Andrzeja Dudy z Premier Nowej Zelandii Jacindą Ardern Konferencja Prezydenta RP Andrzeja Dudy z Premier Nowej Zelandii Jacindą Ardern

Przebywający z wizytą w Nowej Zelandii Prezydent RP spotkał się z Premier Jacindą Ardern. Na wspólnej konferencji prasowej, która odbyła się po rozmowach dwustronnych, Andrzej Duda poinformował, że jednym z tematów spotkania była współpraca gospodarcza, także w kontekście rozpoczętych negocjacji między Nową Zelandią a Unią Europejską na temat umowy o wolnym handlu. ENGLISH VERSION>>

 

Zobacz także: Wizyta oficjalna w Nowej Zelandii [PL/ENG] - Rozmawialiśmy o tej kwestii, także w kontekście Brexitu, bo trzeba pamiętać, że w momencie, kiedy Wielka Brytania wyjdzie z UE, Polska stanie się największym gospodarczo krajem, który nie należy do strefy euro, a więc nie ma dodatkowych zobowiązań związanych z uczestnictwem w tej strefie – wskazał Prezydent.

 

Jak dodał, po Brexicie Polska stanie się „największym rzecznikiem wolnego handlu i wolnego rynku”. - W związku z tym mamy poczucie szczególnej roli, którą być może, jeśli dojdzie do Brexitu, przyjdzie nam odgrywać i o tym m.in. rozmawialiśmy dzisiaj z Premier Ardern – powiedział Andrzej Duda.

 

Zobacz także: Pierwsza oficjalna wizyta Prezydenta RP w Australii. Zobacz podsumowanie Para Prezydencka rozpoczęła wizytę w Australii [PL/ENG] Zaznaczył, że Polska jest „rzecznikiem tej umowy”. - Chcemy, aby została ona jak najszybciej zawarta, żebyśmy mogli wzmacniać współpracę gospodarczą, również w oparciu o jej postanowienia – powiedział Prezydent.

 

Zwrócił uwagę, że obecnie obroty handlowe między Polską i Nową Zelandią to około 200 mln USD rocznie. - Ale patrząc na to, jakie są możliwości, można powiedzieć, że mnóstwo potencjału jest niewykorzystanego – wskazał. Przypomniał, że Polska jest dynamicznie rozwijającą się gospodarką, ze wzrostem gospodarczym na poziomie prawie 5 proc. PKB.

 

W obecności Prezydenta RP i premier Ardern podpisano następujące umowy:

  • Umowę o lotnictwie cywilnym pomiędzy Rzecząpospolitą Polską a Nową Zelandią
  • Umowę o współpracy partnerskiej między miastami Kazimierz Dolny i Pahiatua 
  • Memorandum o porozumieniu pomiędzy Uniwersytetem Jagiellońskim i Uniwersytetem Massey
  • Porozumienie o współpracy akademickiej pomiędzy Instytutem Spraw Międzynarodowych przy Uniwersytecie Warszawskim i Centrum Studiów Strategicznych przy Uniwersytecie Wiktorii w Wellingtonie. (KP/PAP)

 

 

Lokalizacja

Poleć znajomemu