Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 23 sierpnia 2018

Spotkanie z przedstawicielami biznesu Nowej Zelandii

  |   Spotkanie Prezydenta RP z przedstawicielami biznesu w Nowej Zelandii Spotkanie Prezydenta RP z przedstawicielami biznesu w Nowej Zelandii Spotkanie Prezydenta RP z przedstawicielami biznesu w Nowej Zelandii

Podczas wizyty w Auckland Prezydent Andrzej Duda rozmawiał z przedstawicielami nowozelandzkiego biznesu. Spotkanie odbyło się w czwartek rano w Skycity Auckland Convention Center. Uczestniczył w nim Ministrer Handlu Nowej Zelandii David Parker. Polskiemu Prezydentowi towarzyszył m.in. Szef Gabinetu Prezydenta RP Krzysztof Szczerski i Sekretarz Stanu w KPRP Adam Kwiatkowski.

 

W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele firm nowozelandzkich zainteresowanych zwiększeniem wymiany handlowej z Polską, a także przedsiębiorcy polonijni. Rozmowy z inwestorami były okazją do networkingu. Prezydent wyraził nadzieję, że jego wizyta będzie stanowiła impuls do zwiększenia zainteresowania polskich przedsiębiorców rynkiem nowozelandzkim, a nowozelandzkich – polskim. Zachęcał do intesyfikacji kontaktów handlowych i inwestycji. Przedsiębiorcy wskazywali na zwiększającą się rolę Polski i jej wzrost gospodarczy.

 

 

21 czerwca 2018 r. Nowa Zelandia i UE oficjalnie rozpoczęły proces negocjacyjny Umowy o wolnym handlu (FTA), 21 lipca br. zakończono pierwszą rundę negocjacyjną.

 

Podczas spotkania w środę z premier Nowej Zelandii Andrzej Duda podkreślał, że Polska jest „rzecznikiem tej umowy”. - Chcemy, aby została ona jak najszybciej zawarta, żebyśmy mogli wzmacniać współpracę gospodarczą, również w oparciu o jej postanowienia - powiedział Prezydent na wspólnej konferencji prasowej z Jacindą Ardern.  Zobacz także: „Polska chce zacieśniać relacje gospodarcze z Nową Zelandią” [PL/ENG]

 

Polski eksport do Nowej Zelandii zdominowany jest przez wyroby elektromaszynowe, których wartość w 2017 r. wyniosła 94,3 mln USD. Udział tej grupy towarowej w całkowitym polskim eksporcie na ten rynek wyniósł ponad 70%.

 

W imporcie do Polski z Nowej Zelandii w 2017 r. najważniejsze znaczenie miały artykuły rolno-spożywcze. Wśród produktów żywnościowych sprowadzanych z Nowej Zelandii dominują: ryby i skorupiaki, mięczaki i inne bezkręgowce wodne, mięso i podroby jadalne. Wartość importu tych towarów wyniosła 36 mln USD, co stanowiło 64 % globalnej wartości importu z Nowej Zelandii. (MK)

Lokalizacja

Poleć znajomemu