Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 13 września 2018

Prezydent na szczycie Grupy Arraiolos na Łotwie [PL/ENG]

  |   Szczyt Grupy Arraiolos na Łotwie. Oficjalnie powitanie Prezydenta RP i Małżonki przez Prezydenta Republiki Łotewskiej z Małżonką Prezydent na szczycie Grupy Arraiolos na Łotwie Prezydent na szczycie Grupy Arraiolos na Łotwie Prezydent na szczycie Grupy Arraiolos na Łotwie Prezydent na szczycie Grupy Arraiolos na Łotwie Spotkanie Prezydenta Andrzeja Dudy z Prezydentem Republiki Austrii Alexandrem Van der Bellenem Spotkanie Prezydenta Andrzeja Dudy z Prezydentem Republiki Austrii Alexandrem Van der Bellenem Prezydent Andrzej Duda z 12 innymi głowami państw europejskich bierze udział w spotkaniu Grupy Arraiolos Prezydent Andrzej Duda z 12 innymi głowami państw europejskich bierze udział w spotkaniu Grupy Arraiolos Prezydent Andrzej Duda z 12 innymi głowami państw europejskich bierze udział w spotkaniu Grupy Arraiolos Prezydent Andrzej Duda z 12 innymi głowami państw europejskich bierze udział w spotkaniu Grupy Arraiolos Prezydent Andrzej Duda z 12 innymi głowami państw europejskich bierze udział w spotkaniu Grupy Arraiolos

W Pałacu Rundāle na Łotwie spotkali się przywódcy państw Grupy Arraiolos. Prezydent Andrzej Duda wziął udział m.in. w sesjach roboczych z udziałem prezydentów, Pierwsza Dama z Małżonkami przywódców realizowała zaś program odrębny. ENGLISH VERSION>>

 

Podczas spotkania Prezydent Andrzej Duda podkreślił znaczenie solidarności między państwami np. w kwestiach energetycznych - poinformował Szef Gabinetu Prezydenta RP Krzysztof Szczerski.

 

W gronie przywódców państw Grupy Arraiolos odbyła się m.in. dyskusja na temat społecznej odpowiedzi na możliwość manipulacji procesami politycznymi w krajach członkowskich przez siły zewnętrzne, czyli taką odporność na hybrydowe zagrożenia związane z mediami, z przestrzenią informatyczną, strumieniem informacyjnym. 

 

Wizyta polskiej Pary Prezydenckiej rozpoczęła się od oficjalnego powitania na dziedzińcu Pałacu Rundāle przez Prezydenta Łotwy Raimondsa Vējonisa z Małżonką. 

 

Obok Prezydentów Polski i Łotwy w spotkaniu wzięli udział przywódcy: Austrii Alexander van der Bellen, Bułgarii Rumen Radew, Chorwacji Kolinda Grabar-Kitarović, Estonii Kersti Kaljulaid, Finlandii Sauli Niinisto, Grecji Prokopis Pawlopulos, Malty Marie-Louise Coleiro Preca, Niemiec Frank-Walter Steinmeier, Portugalii Marcelo Rebelo de Sousa, Słowenii Borut Pahor oraz Włoch Sergio Mattarella.

  • Sesja robocza prezydentów państw Grupy Arraiolos

 

- Prezydent podczas dyskusji na temat współczesnych wyzwań dla bezpieczeństwa międzynarodowego podkreślił, że w obliczu rozmaitych zagrożeń najważniejsza jest solidarność między państwami, co oznacza nierealizowanie własnych partykularnych interesów kosztem dobra wspólnego, np. w kwestiach energetycznych oraz utrzymywanie więzi euroatlantyckiej w kwestiach wojskowych- poinformował minister Krzysztof Szczerski po zakończeniu rozmów. Zobacz także: Min. Szczerski: Podczas szczytu na Łotwie Prezydent podkreślił znaczenie solidarności [PL/ENG] Min. Szczerski: Prezydent rozmawiał z Frankiem Steinmeierem o wysłuchaniu w Bundestagu nt. Węgier i Polski [PL/ENG]

 

Andrzej Duda zaznaczył też, że wobec zagrożeń związanych z działaniami hybrydowymi, zwłaszcza w świecie informacji, partnerem władz powinno być społeczeństwo obywatelskie.

  • Spotkanie z Prezydentem Austrii

Na marginesie szczytu Prezydent Duda spotkał się z Prezydentem Austrii Alexandrem van der Bellenem. Politycy poruszyli kwestie dwustronne, a także rozmawiali m.in. na temat przygotowania do szczytu COP 24, który odbędzie się w grudniu br. w Katowicach, a także omówili priorytety austriackiej prezydencji w Unii Europejskiej.  - Prezydent Duda poruszył też z Van der Bellenem kwestię godnego upamiętnienia Bitwy pod Wiedniem, wskazując, że liczy na konstruktywną postawę władz Wiednia - przekazał minister Szczerski. 

 

 

Prezydent rozmawiał również z Prezydentem Niemiec Frankiem-Walterem Steinmeierem w związku z wysłuchaniem w Bundestagu na temat sytuacji w Polsce i na Węgrzech oraz składem uczestniczącym w wysłuchaniu, a ponadto spotkał się z Prezydent Malty Marie-Louise Coleiro Precą.  - Politycy uzgodnili, że na początku przyszłego roku odbędzie się oficjalna wizyta polskiego Prezydenta na Malcie - przekazał Krzysztof Szczerski.

  • Zwiedzanie Pałacu w Rundāle

_____________________________________

 

Grupa  Arraiolos powstała w 2003 r. z inicjatywy Prezydenta Portugalii Jorge Sampaio. Nazwa pochodzi od miejscowości w Portugalii, gdzie odbyło się pierwsze spotkanie prezydentów Austrii, Finlandii, Niemiec, Łotwy, Polski, Portugalii, Węgier i Włoch. Później do grona uczestników dołączyła Słowenia oraz Estonia i Bułgaria, a następnie Malta. Ostatnie spotkanie Grupy odbyło się na Malcie we wrześniu 2017 r.

Nieformalne spotkania Grupy Arraiolos są okazją do wymiany opinii nt. przyszłości UE i wyzwań globalnych oraz omówienia bieżącej agendy UE.  Stanowią również sposobność do pogłębienia kontaktów dwustronnych z pozostałymi państwami UE – uczestnikami Arraiolos.

(KG)

 

Lokalizacja

Poleć znajomemu