Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Wtorek, 18 września 2018

Para Prezydencka z oficjalną wizytą w Waszyngtonie

Powitanie polskiej Pary Prezydenckiej w porcie lotniczym w Waszyngtonie

Prezydent Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli wizytę w Waszyngtonie. To pierwsza oficjalna wizyta polskiego Prezydenta w USA od ośmiu lat. 

 

Najważniejszym punktem programu będą rozmowy Andrzeja Dudy z Prezydentem Donaldem Trumpem „w cztery oczy”, po nich zaplanowano spotkanie polsko-amerykańskich delegacji. Rozmowy podsumuje wspólna konferencja Prezydentów Polski i USA.

 

Jak zapowiedział szef prezydenckiego gabinetu Krzysztof Szczerski, Prezydenci planują podpisanie wspólnej deklaracji o wzmocnieniu strategicznego partnerstwa między Polską a USA. Przygotowana deklaracja składa się z trzech filarów: pierwszy dotyczy rozszerzenia współpracy w zakresie bezpieczeństwa, drugi to wspólne stanowisko w zakresie poszerzenia współpracy energetycznej, które zakłada też sprzeciw wobec inwestycji niszczących otwarty rynek europejskiego gazu takich jak Nord Stream 2, w trzecim mowa o zwiększeniu amerykańskich inwestycji w Polsce oraz w Europie Środkowo-Wschodniej, czyli w krajach Trójmorza. 

 

Zobacz także: Minister Szczerski: Polska chce być silnym partnerem euroatlantyckiej wspólnoty [PL/ENG] Szczyt Inicjatywy Trójmorza w Bukareszcie [PL/ENG] W programie wizyty w USA jest także spotkanie Andrzeja Dudy z Poland Caucus – kołem polskim w amerykańskim Senacie, koncert z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę oraz złożenie kwiatów na grobie Jana Karskiego w 75. rocznicę jego pierwszej misji w Waszyngtonie, alarmującej amerykańskiego Prezydenta Franklina Roosevelta o dramatycznej sytuacji w Polsce w czasie niemieckiej okupacji, w tym przede wszystkim o eksterminacji ludności żydowskiej. ZOBACZ PROGRAM PRASOWY>>

 

Wizyta w Waszyngtonie odbywa sie dzień po szczycie Inicjatywy Trójmorza. – To jest celowo zaplanowana sekwencja wydarzeń i Prezydent Andrzej Duda jedzie tam de facto jako emisariusz ze szczytu Trójmorza – wyjaśnił minister Szczerski. 

Poleć znajomemu