Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Wtorek, 18 września 2018

Wizyta Pary Prezydenckiej w Białym Domu [PL/ENG]

  |   Powitanie polskiej Pary Prezydenckiej przez Prezydenta USA z Małżonką Powitanie polskiej Pary Prezydenckiej przez Prezydenta USA z Małżonką Powitanie polskiej Pary Prezydenckiej przez Prezydenta USA z Małżonką Spotkanie w Białym Domu Spotkanie w Białym Domu Spotkanie w Białym Domu Spotkanie w Białym Domu Spotkanie w Białym Domu Spotkanie w Białym Domu Spotkanie w Białym Domu Spotkanie w Białym Domu Spotkanie w Białym Domu Spotkanie w Białym Domu Spotkanie w Białym Domu Spotkanie w Białym Domu Spotkanie w Białym Domu Spotkanie w Białym Domu Spotkanie w Białym Domu Rozmowy plenarne delegacji Polski i USA Rozmowy plenarne delegacji Polski i USA Rozmowy plenarne delegacji Polski i USA Rozmowy plenarne delegacji Polski i USA Prezydenci Polski i USA podpisali wspólną deklarację o partnerstwie strategicznym Prezydenci Polski i USA podpisali wspólną deklarację o partnerstwie strategicznym Rozmowa Prezydentów Polski i USA Rozmowa Prezydentów Polski i USA Rozmowa Prezydentów Polski i USA Rozmowa Prezydentów Polski i USA Wspólna konferencja prasowa Prezydentów Polski i USA Wspólna konferencja prasowa Prezydentów Polski i USA Wspólna konferencja prasowa Prezydentów Polski i USA Wspólna konferencja prasowa Prezydentów Polski i USA Wspólna konferencja prasowa Prezydentów Polski i USA Wspólna konferencja prasowa Prezydentów Polski i USA Zakończenie wizyty. Andrzej Duda jako pierwszy polski Prezydent od 8 lat odwiedził Biały Dom W Senacie spotkanie Prezydenta RP z przedstawicielami polskiej grupy parlamentarnej W Senacie spotkanie Prezydenta RP z przedstawicielami polskiej grupy parlamentarnej W Senacie spotkanie Prezydenta RP z przedstawicielami polskiej grupy parlamentarnej

Zobacz także: Wspólna deklaracja o polsko-amerykańskim partnerstwie strategicznym [PL/ENG] „Sojusz między Polską i USA nigdy nie był tak mocny” [PL/ENG] Para Prezydencka złożyła pierwszą od 8 lat oficjalną wizytę w Białym Domu w Waszyngtonie. Głównymi tematami rozmów Andrzeja Dudy i Donalda Trumpa były współpraca wojskowa, energetyczna i inwestycyjna. Prezydenci Polski i Stanów Zjednoczonych podpisali także polsko-amerykańską deklarację dotyczącą współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa i obronności, energetyki oraz wymiany handlowej i inwestycji.  ENGLISH VERSION >>

 

  • Narada polskiej delegacji przed rozmowami w Białym Domu

Spotkanie w Prezydentów Polski i USA poprzedziła narada Andrzeja Dudy z członkami polskiej delegacji oficjalnej, w tym z ministrami: obrony narodowej Mariuszem Błaszczakiem oraz spraw zagranicznych Jackiem Czaputowiczem. Prezydentowi towarzyszyli Szef Gabinetu Prezydenta Krzysztof Szczerski, ministrowie Adam Kwiatkowski oraz Wojciech Kolarski, a także Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch.

 

 

  • Powitanie w Białym Domu 

Wizyta w Białym Domu rozpoczęła się od powitania polskiego Prezydenta Andrzeja Dudy z Małżonką Agatą Kornhauser-Dudą przez Prezydenta USA Donalda Trumpa z Małżonką Melanią Trump. 

 

 

 

 

 

  • Rozmowy Andrzej Duda - Donald Trump 

- Stosunki pomiędzy naszymi krajami są znakomite i stały się jeszcze lepsze; mamy wspaniałe relacje handlowe, również w kwestii bezpieczeństwa - powiedział Prezydent USA na początku spotkania z Prezydentem Dudą. Jak dodał, to wielki zaszczyt, że polski Prezydent gości w Białym Domu.

 

- Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że tu jesteśmy i dziękuję za pana wspaniałą, niezapomnianą przemowę w Warszawie, dziękuję w imieniu narodu polskiego, że mówił pan o Powstaniu Warszawskim  - mówił natomiast Andrzej Duda.

 

- Bezpieczeństwo Polski jest dla mnie prawie tak ważne, jak dla Prezydenta Andrzeja Dudy – zapewniał też Donald Trump, podkreślając: Polska jest wspaniała i ważna dla mnie. Jest także ważna dla mojego narodu.

 

 

 

 

  • Sesja plenarna 

Następnie odbyły się obrady polskiej i amerykańskiej delegacji pod przewodnictwem obu Prezydentów. Ze strony amerykańskiej wzięli w nich udział m.in. wiceprezydent Mike Pence oraz sekretarza stanu Mike Pompeo. Poruszono tematy m.in.: współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa i obronności, a także energetyki, wymiany handlowej, inwestycji, badań i innowacji.

 

 

 

  • Podpisanie deklaracji „Obrona wolności i budowanie dobrobytu poprzez polsko-amerykańskie partnerstwo strategiczne"

Prezydenci Polski i USA podpisali deklarację dotyczącą współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa i obronności, energetyki oraz wymiany handlowej i inwestycji.

 

Zobacz także: Wspólna deklaracja o polsko-amerykańskim partnerstwie strategicznym [PL/ENG] „Sojusz między Polską i USA nigdy nie był tak mocny” [PL/ENG] Prezydent Duda podkreślił, że polsko-amerykańska deklaracja wytycza nowe ścieżki na przyszłość - zacieśniania współpracy militarnej, ws. bezpieczeństwa energetycznego, w dziedzinie szeroko pojętego biznesu, także w kontekście współpracy w ramach Trójmorza. 

 

- Cieszę się ogromnie, że dziś jako polski Prezydent mogę stanąć tutaj, w Waszyngtonie, mogę usiąść przy jednym stole z Prezydentem Stanów Zjednoczonych i podpisać porozumienie pogłębiające nasze partnerstwo strategiczne i odnawiające to partnerstwo - mówił Andrzej Duda, przypominając, że umowa o partnerstwie strategicznym pomiędzy Polską a USA została podpisana w 2008 r. CZYTAJ WIĘCEJ >> 

 

 

  • Wspólna konferencja Prezydentów Polski i USA

Mam nadzieję, że Prezydent Donald Trump podejmie decyzję o skierowaniu kolejnych jednostek wojsk amerykańskich wraz z wyposażeniem do Polski - mówił podczas wspólnej konferencji Prezydent Andrzej Duda, podkreślając, że cieszy się z obecności wojsk amerykańskich w Polsce oraz postanowień szczytu NATO w Warszawie.  CAŁE WYSTĄPIENIE PREZYDENTA NA KONFERENCJI>>>

 

Jak dodał, według Polski obecność amerykańskich wojsk gwarantuje bezpieczeństwo w tej części Europy. Przypomniał również zakupienie przez Polskę amerykańskiego systemu rakietowego Patriot. 

 

Andrzej Duda wyraził nadzieję, że Prezydent Donald Trump podejmie decyzję o skierowaniu kolejnych jednostek wojsk amerykańskich wraz z wyposażeniem do Polski. Podkreślił, że współpraca wojskowa USA z Polską - ze względu na strategiczne położenie Polski w Europie - jest ważna także dla bezpieczeństwa Stanów Zjednoczonych. CZYTAJ WIĘCEJ >> 

 

 

  • Po wizycie w Białym Domu Prezydent spotkał się z Poland Caucus – polską grupą parlamentarną w amerykańskim Senacie

 

Zobacz także: Wizyta w USA. Kwiaty na Grobie Nieznanych Żołnierzy oraz w miejscu spoczynku Jana Karskiego [PL/ENG] Prezydent: Jesteśmy dumni z dorobku Polonii w USA [PL/ENG] Następnie Prezydent złożył wieniec przed Grobem Nieznanych Żołnierzy na Cmentarzu Narodowym w Arlington, a także, wspólnie z Małżonką, odwiedził miejsce spoczynku Jana Karskiego. Para Prezydencka uczstniczyła wieczorem w przyjęciu wydanym przez Ambasadora RP w Stanach Zjednoczonych Piotra Wilczka z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. - Jesteśmy dumni z dorobku Polonii w Stanach Zjednoczonych. Cieszymy się, że wspólnota polonijna daje piękny przykład energii i kreatywności, utrzymując jednocześnie więzi z Polską - podkreślał Prezydent.  (KG/KP)

 

 

 

„Nigdy chyba nie byliśmy z Polską bliżej związani. Polska to nie tylko wielki przyjaciel Stanów Zjednoczonych, ale prawdziwy, ważny sojusznik i partner w kwestii współpracy wojskowej; ta współpraca umocniła nasze kraje”

 

Prezydent USA Donald Trump, 6 lipca 2017 r.

 


 

„Prezydent Stanów Zjednoczonych wyszedł tu, w Polsce, w Warszawie, i powiedział do całego świata, że gwarantuje de facto bezpieczeństwo Polski, że artykuł 5. Traktatu Sojuszu Północnoatlantyckiego jest niezwykle istotny, obowiązuje”  

 

Prezydent RP Andrzej Duda, 7 lipca 2017 r.

 

Lokalizacja

Poleć znajomemu