Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Wtorek, 18 września 2018

„Sojusz między Polską i USA nigdy nie był tak mocny” [PL/ENG]

  |   Prezydenci Polski i USA podpisali wspólną deklarację o partnerstwie strategicznym Prezydenci Polski i USA podpisali wspólną deklarację o partnerstwie strategicznym Prezydenci Polski i USA podpisali wspólną deklarację o partnerstwie strategicznym Prezydenci Polski i USA podpisali wspólną deklarację o partnerstwie strategicznym Wspólna konferencja Prezydentów Polski i USA Wspólna konferencja Prezydentów Polski i USA Wspólna konferencja Prezydentów Polski i USA Wspólna konferencja Prezydentów Polski i USA Wspólna konferencja Prezydentów Polski i USA Wspólna konferencja Prezydentów Polski i USA

Polsko-amerykańska deklaracja wytycza nowe ścieżki na przyszłość - zacieśniania współpracy militarnej, ws. bezpieczeństwa energetycznego, w dziedzinie szeroko pojętego biznesu, także w kontekście współpracy w ramach Trójmorza - powiedział Prezydent Andrzej Duda na konferencji z Prezydentem USA Donaldem Trumpem w Waszyngtonie.  Zobacz także: Wypowiedź Prezydenta RP na wspólnej konferencji z Prezydentem USA

 

- Cieszę się ogromnie, że dziś jako polski Prezydent mogę stanąć tutaj, w Waszyngtonie, mogę usiąść przy jednym stole z Prezydentem Stanów Zjednoczonych i podpisać porozumienie pogłębiające nasze partnerstwo strategiczne i odnawiające to partnerstwo - mówił Andrzej Duda, przypominając, że umowa o partnerstwie strategicznym pomiędzy Polską a USA została podpisana w 2008 r. ENGLISH VERSION >>>


Zobacz także: Wspólna deklaracja o polsko-amerykańskim partnerstwie strategicznym [PL/ENG] Wizyta Pary Prezydenckiej w Białym Domu [PL/ENG] - Dziś tę odnowioną wersję, uwspółcześnioną - wiele się zmieniło przez te 10 lat - partnerstwa strategicznego pomiędzy naszymi krajami i tematyki tego partnerstwa, podpisaliśmy osobiście wraz z Prezydentem Donaldem Trumpem, za co panu Prezydentowi chciałbym bardzo serdecznie podziękować - powiedział Andrzej Duda.

 

 

 

Zobacz także: Prezydent w rozmowie z TVP: Jesteśmy gotowi zainwestować w stałą bazę wojsk USA Prezydent zaznaczył, że porozumienie wskazuje najważniejsze aspekty współpracy i przyjaźni polsko-amerykańskiej oraz wytycza nowe ścieżki na przyszłość - zacieśniania współpracy w dziedzinie obronności, współpracy militarnej oraz w kwestii bezpieczeństwa i biznesu energetycznego, także w aspekcie wspomnianej już przez Prezydenta współpracy w zakresie Trójmorza. Andrzej Duda przypomniał, że do Waszyngtonu przyjechał z Bukaresztu, gdzie uczestniczył w szczycie Inicjatywy Trójmorza. WIECEJ >>>


Andrzej Duda zaznaczył na wstępie, że bardzo się cieszy, że gości w Białym Domu w roku, kiedy Polska świętuje 100-lecie odzyskania niepodległości.

 

 

 

  • Współpraca wojskowa USA z Polską

Mam nadzieję, że Prezydent Donald Trump podejmie decyzję o skierowaniu kolejnych jednostek wojsk amerykańskich wraz z wyposażeniem do Polski - mówił Prezydent Andrzej Duda, podkreślając, że cieszy się z obecności wojsk amerykańskich w Polsce oraz postanowień szczytu NATO w Warszawie. Jak dodał, według Polski obecność amerykańskich wojsk gwarantuje bezpieczeństwo w tej części Europy. Przypomniał również zakupienie przez Polskę amerykańskiego systemu rakietowego Patriot.

 

- Chcemy realizować kolejne zakupy sprzętu. Chcemy także współpracować w zakresie badań i rozwoju, jeśli chodzi o technikę wojskową. Jestem przekonany, że ta współpraca między Polską a USA będzie się dobrze układała. Mam nadzieję, że pan prezydent podejmie decyzję o skierowaniu do Polski kolejnych jednostek amerykańskich wraz z wyposażeniem - powiedział Prezydent.

 

Andrzej Duda podkreślił, że współpraca wojskowa USA z Polską - ze względu na strategiczne położenie Polski w Europie - jest ważna także dla bezpieczeństwa Stanów Zjednoczonych. - Obecność armii Stanów Zjednoczonych u nas jest istotna, także po to, żeby chronić amerykańskie interesy – akcentował.

 

 

 

 

  • Bezpieczeństwo energetyczne

Prezydent Duda wskazał, że podczas spotkania z Prezydentem Trumpem rozmawiał również o zagrożeniach dla bezpieczeństwa energetycznego w Europie i o możliwości dywersyfikacji dostaw. - Niewątpliwie takim ogromnym, w tej chwili największym zagrożeniem jest budowa gazociągu Nord Stream 2. Dużo mówiliśmy o tym z panem Prezydentem, przedstawiałem tę sytuację taką, jaka jest - powiedział Andrzej Duda.


Ocenił, że jest to inwestycja, która bez wątpienia zagraża stabilności energetycznej Europy i bez wątpienia zagraża także polskiemu bezpieczeństwu energetycznemu, bo  - jak mówił - grozi dominacją rosyjską, zwłaszcza w perspektywie, kiedy Rosja mówi o budowie kolejnych gazociągów - Nord Stream 3, Nord Stream 4.


- Jakie są skutki takiej dominacji? Proszę państwa, kilka lat temu przekonaliśmy się o tym na Ukrainie - nagłe zamknięcie dostaw, oczywiście niemające nic wspólnego z żadnymi czynnikami ekonomicznymi, związane tylko i wyłącznie z szantażem politycznym, było faktem  - zwracał uwagę Prezydent Duda, podkreślając, że Polska będzie wszystkimi siłami dążyła do tego, aby się przed tym zabezpieczyć.

 

 

  • Współpraca biznesowa

- Zapraszamy biznes ze Stanów Zjednoczonych do Polski – zadeklarował Andrzej Duda i zaznaczył, że Polska rozwija się bardzo dynamicznie i posiada coraz lepsze możliwości inwestycyjne.


Według Prezydenta, Polska jest dużym krajem europejskim, jest ciekawym partnerem, dla którego USA i biznes z USA jest mile widziany. - Jest to także perspektywa rozwinięcia swojej działalności poprzez Polskę na kraje Trójmorza. Nad tym pracujemy także w ramach państw Trójmorza, żeby te możliwości komunikacyjne i współpracy gospodarczej były coraz szersze. Chcemy, żeby zgłaszali się do realizowanych inwestycji także partnerzy biznesowi ze Stanów Zjednoczonych - dodał.

 

Prezydent USA podkreślił natomiast rolę wzajemnych stosunków dyplomatycznych, które - jak dodał - liczą około 100 lat. - W tym roku Polska i Stany Zjednoczone obchodzą 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę i bez mała 100 lat więzów dyplomatycznych między Polską i USA. To długi okres, zatem jestem bardzo szczęśliwy, że sojusz między naszymi krajami nie był nigdy tak mocny - mówił Donald Trump, zwracając się do Prezydenta Dudy. Podziękował również Polsce za spełnianie zobowiązań NATO odnośnie przeznaczania 2 proc. PKB na obronność oraz za wkład we wsparcie NATO w misje w Afganistanie i w koalicję przeciwko ISIS. (KG)

 

 

 

 

Poleć znajomemu