Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Wtorek, 18 września 2018

Prezydent: Jesteśmy dumni z dorobku Polonii w USA [PL/ENG]

  |   Przyjęcie wydane przez Ambasadora RP w Stanach Zjednoczonych z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości Przyjęcie wydane przez Ambasadora RP w Stanach Zjednoczonych z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości Przyjęcie wydane przez Ambasadora RP w Stanach Zjednoczonych z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości Przyjęcie wydane przez Ambasadora RP w Stanach Zjednoczonych z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości Przyjęcie wydane przez Ambasadora RP w Stanach Zjednoczonych z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości Przyjęcie wydane przez Ambasadora RP w Stanach Zjednoczonych z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości Przyjęcie wydane przez Ambasadora RP w Stanach Zjednoczonych z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości Przyjęcie wydane przez Ambasadora RP w Stanach Zjednoczonych z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości Przyjęcie wydane przez Ambasadora RP w Stanach Zjednoczonych z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości Przyjęcie wydane przez Ambasadora RP w Stanach Zjednoczonych z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości Przyjęcie wydane przez Ambasadora RP w Stanach Zjednoczonych z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości Prezydent USA zamieścił pamiątkowy wpis w specjalnej księdze z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Prezydent USA zamieścił pamiątkowy wpis w specjalnej księdze z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości

Na zakończenie oficjalnej wizyty w Waszyngtonie Prezydent Andrzej Duda wraz z Małżonką Agatą Kornhauser-Dudą wzięli udział w przyjęciu wydanym przez Ambasadora RP w Stanach Zjednoczonych Piotra Wilczka z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.


Zobacz także: Waszyngton. Wystąpienie na spotkaniu z okazji 100. rocznicy niepodległości Prezydent w wystąpieniu otwierającym spotkanie nawiązał do swych wcześniejszych rozmów z  Prezydentem Donaldem Trumpem.  - Dzisiaj po obu stronach Atlantyku panuje konsensus, że polsko-amerykańskiej obecności wojskowej w Polsce czas nadać nową jakość. Nie będę ukrywał, że liczę, że moje dzisiejsze rozmowy z Prezydentem Donaldem Trumpem wkrótce przyniosą pierwsze efekty w tej sprawie - powiedział Andrzej Duda. ENGLISH VERSION >>>


Prezydent zaznaczył, że prawdziwym przełomem, jeśli chodzi o poczucie bezpieczeństwa Polski i naszego regionu, były decyzje warszawskiego szczytu NATO w 2016 roku, podjęte w odpowiedzi na rosyjskie akty agresji na Krymie i wschodniej Ukrainie.

 

Zobacz także: Wizyta Pary Prezydenckiej w Białym Domu [PL/ENG] „Sojusz między Polską i USA nigdy nie był tak mocny” [PL/ENG] Wspólna deklaracja o polsko-amerykańskim partnerstwie strategicznym [PL/ENG] Wizyta w USA. Kwiaty na Grobie Nieznanych Żołnierzy oraz w miejscu spoczynku Jana Karskiego [PL/ENG] Wypowiedź Prezydenta RP na wspólnej konferencji z Prezydentem USA Jak podkreślił, Polskę i USA zawsze łączyły fundamentalne wartości, te same wolnościowe idee, te same zasady troski o dobro wspólne, poszanowania ludzkiej podmiotowości, parlamentaryzmu i demokratycznej kontroli władzy. - Im trudniejszych doświadczeń nie szczędziła nam historia, tym większa okazywała się siła polsko-amerykańskiej przyjaźni i solidarności - powiedział Prezydent.


Dziękował też przedstawicielom Polonii za jej zasługi na rzecz Polski i polskości. Jak wyjaśnił, obecnie jest to przede wszystkim przekazywanie kolejnym pokoleniom polskiego języka oraz wiedzy o polskiej historii.


- Ale pamiętamy, że to dzięki amerykańskiemu środowisku emigracyjnemu pielęgnowana była idea niepodległości; tu powstał potężny impuls poparcia dla członkostwa Polski w NATO, tu działają prężne organizacje polonijne, które wnoszą ważny wkład w życie publiczne USA - powiedział Prezydent. Jak dodał, historyczne i współczesne dokonania Polonii to chluba obu naszych narodów.


- Jesteśmy dumni z dorobku Polonii w Stanach Zjednoczonych. Cieszymy się, że wspólnota polonijna daje piękny przykład energii i kreatywności, utrzymując jednocześnie więzi z Polską - powiedział.

 

 

 

Andrzej Duda zaznaczył, że w przyszłym roku obchodzona będzie 20. rocznica przystąpienia Polski do NATO. - Polacy mogą czuć się bezpieczniej, bo już od dwóch dekad nasz kraj jest objęty tarczą sojuszniczej obrony. Sami także wnosimy istotny wkład w międzynarodowe bezpieczeństwo i stabilność - podkreślił Prezydent.


Oświadczył, że "nie ma niepodległości bez mocnej, konkurencyjnej gospodarki, ekonomicznej podmiotowości, bez bezpieczeństwa energetycznego". - Dlatego podejmujemy wielkie inwestycje, takie jak ukończony już terminal LNG im. prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu, czy na przykład inwestycje energetycznego polskiego koncernu Orlen. Czynimy to z myślą nie tylko o Polsce, ale i o całym regionie Europy Środkowo-Wschodniej – akcentował Prezydent.

 

Prezydent USA Donald Trump zamieścił pamiątkowy wpis w specjalnej księdze z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. 

 

(PAP/KG)

Poleć znajomemu