Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Poniedziałek, 24 września 2018

NOWY JORK. Uroczystość z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości [PL/ENG]

  |   Uroczystość z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości zorganizowana w Konsulacie Generalnym RP w Nowym Jorku Uroczystość z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości zorganizowana w Konsulacie Generalnym RP w Nowym Jorku Spotkanie Prezydenta z Edwardem Mosbergiem - ocalonym z holocaustu Żydem polskiego pochodzenia Spotkanie Prezydenta z Edwardem Mosbergiem - ocalonym z holocaustu Żydem polskiego pochodzenia Uroczystość z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości zorganizowana w Konsulacie Generalnym RP w Nowym Jorku. Uroczystość z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości zorganizowana w Konsulacie Generalnym RP w Nowym Jorku. Uroczystość z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości zorganizowana w Konsulacie Generalnym RP w Nowym Jorku. Uroczystość z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości zorganizowana w Konsulacie Generalnym RP w Nowym Jorku. Uroczystość z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości zorganizowana w Konsulacie Generalnym RP w Nowym Jorku. Uroczystość z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości zorganizowana w Konsulacie Generalnym RP w Nowym Jorku. Uroczystość z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości zorganizowana w Konsulacie Generalnym RP w Nowym Jorku. Uroczystość z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości zorganizowana w Konsulacie Generalnym RP w Nowym Jorku. Uroczystość z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości zorganizowana w Konsulacie Generalnym RP w Nowym Jorku. Uroczystość z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości zorganizowana w Konsulacie Generalnym RP w Nowym Jorku. Uroczystość z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości zorganizowana w Konsulacie Generalnym RP w Nowym Jorku. Uroczystość z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości zorganizowana w Konsulacie Generalnym RP w Nowym Jorku.

Zobacz także: Para Prezydencka z wizytą w Nowym Jorku [PL/ENG] Prezydent otworzył Zagraniczne Biuro Handlowe PAIH w Nowym Jorku [PL/ENG] Wizyta Prezydenta i Pierwszej Damy w Nowym Jorku stała się okazją do zorganizowania w Konsulacie Generalnym RP uroczystości z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Parę Prezydencką powitał Konsul Generalny RP w Nowym Jorku Maciej Golubiewski wraz z Małżonką.

 

ENGLISH VERSION>>

 

– Polska i Stany Zjednoczone mają długą, wspólną historię – zaznaczył Prezydent Andrzej Duda w swoim wystąpieniu. – Do tamtego dnia, tego symbolicznego 11 listopada 1918 roku, wiodła nas długa droga. Byli na niej bohaterowie obu naszych narodów: Kościuszko, Pułaski, ale też niezapomniany, którego zawsze wspominamy z wdzięcznością Prezydent Woodrow Wilson, który dzięki dyplomatycznej pracy i przyjaźni z Ignacym Paderewskim ujął Polskę w swoim programie dla nowej Europy i nowego świata po I wojnie światowej – powiedział Prezydent RP.

 

 

 

Andrzej Duda wskazał również na znaczącą rolę Prezydenta USA Ronalda Reagana w drodze do ponownego odzyskania pełnej niepodległości i suwerenności i wyzwolenia się z „żelaznej kurtyny”. Prezydent mówił ponadto o wspólnej walce żołnierzy na frontach II wojny światowej w koalicji wolnego świata.

 

Zobacz także: Wystąpienie podczas uroczystości z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości – To także poświęcenie i bohaterstwo Jana Karskiego i rotmistrza Pileckiego dla ratowania Żydów, którzy znajdowali się w niemieckich obozach koncentracyjnych w Polsce – wymieniał polski Prezydent, dodając: – To historia długa, bardzo często przepełniona łzami cierpienia, bólu, śmierci, rozstania, poniewierki. Ale często też historia, która kończyła się sukcesem.

 

 

Zwracając się do Polonii, dziękował za miłość do Polski, za bliskie związki z ojczyzną, za przyjaźń z rodakami i za wszystko, co uczynili dla wolności kraju. – Dziękuję wszystkim tym, którzy krzewili polskość wśród młodzieży, prowadzili polskie szkoły, polskie organizacje, przechowywali polską tradycję przez najtrudniejsze lata – powiedział Andrzej Duda.

 

 

 

Mówiąc o współpracy gospodarczej, Prezydent wspomniał o otwarciu w Nowym Jorku Zagranicznego Biura Handlowego Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu. – Chcemy budować w Polsce nowoczesną gospodarkę. Zapraszamy amerykańskich inwestorów. Chcemy, żeby polskie firmy rozwijały się w Stanach Zjednoczonych w najnowocześniejszych dziedzinach – przekonywał.

 

Andrzej Duda zwrócił uwagę, że agencja indeksowa FTSE Russell właśnie przekwalifikowała Polskę z grona państw rozwijających się do rozwiniętych. Zaznaczył, że nasz kraj znalazł się wśród 25-ciu najbogatszych i najlepiej rozwiniętych krajów świata. – Nie stałoby się to, gdyby nie wspólny wysiłek, budowanie potencjału gospodarczego, m.in. z USA i amerykańskim biznesem. Nie stałoby się to, gdyby nie amerykańskie gwarancje bezpieczeństwa, które mamy od czasu wstąpienia do NATO – ocenił. 


– Niech Pan Bóg błogosławi Polsce i Stanom Zjednoczonym na co najmniej najbliższe sto lat – zakończył Prezydent Andrzej Duda.

 

Zobacz także: Przywódcy Polski i Izraela na Marszu Żywych [PL/ENG] W Konsulacie doszło do wyjątkowego spotkania Prezydenta z Edwardem Mosbergiem – ocalonym z holocaustu Żydem polskiego pochodzenia. E. Mosberg miał ze sobą wzruszające zdjęcie, które powstało w kwietniu tego roku podczas Marszu Żywych. WIĘCEJ >>>

 

 

 

(Zdjęcie zostało zrobione 12 kwietnia 2018 roku podczas Marszu Żywych)

 

Jeszcze w poniedziałek Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda wzięli udział w przyjęciu wydanym przez Prezydenta Stanów Zjednoczonych dla uczestników Zgromadzenia Ogólnego ONZ.

 

___________________________________

 

We wtorek Prezydent Andrzej Duda będzie uczestniczył w rozpoczęciu debaty generalnej 73. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ oraz w spotkaniu wysokiego szczebla ws. przyjęcia deklaracji „Action for Peacekeeping” pod przewodnictwem Sekretarza Generalnego ONZ Antonio Guterresa.

 

W środę rano polski Prezydent weźmie udział w posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ, któremu będzie przewodniczył Prezydent USA Donald Trump. Posiedzenie ma być poświęcone nierozprzestrzenianiu broni atomowej oraz programowi atomowemu Iranu, zawieszonemu w związku z umową z 2015 r.

 

Andrzej Duda weźmie też udział w spotkaniu liderów dotyczącym 24. sesji Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych ws. zmian klimatu (COP24).

 

W środę planowane jest wystąpienie Andrzeja Dudy podczas debaty generalnej 73. sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych, po nim głowa państwa ma się spotkać z dziennikarzami.

 

W kuluarach Zgromadzenia Ogólnego ONZ zaplanowane są także rozmowy dwustronne z przywódcami innych państw oraz spotkanie z Sekretarzem Generalnym ONZ. (KP/KG)

Poleć znajomemu