Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Wtorek, 25 września 2018

73. sesja Zgromadzenia Ogólnego ONZ [PL/ENG]

  |   Prezydent Andrzej Duda na rozpoczęciu debaty generalnej 73. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ Prezydent Andrzej Duda na rozpoczęciu debaty generalnej 73. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ Prezydent Andrzej Duda na rozpoczęciu debaty generalnej 73. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ Prezydent Andrzej Duda na rozpoczęciu debaty generalnej 73. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ Prezydent Andrzej Duda zaprosił Króla Jordanii Abdullaha II do złożenia oficjalnej wizyty w Polsce w przyszłym roku Sytuacja w regionie Bałkanów Zachodnich była tematem spotkania Prezydenta Andrzeja Dudy z Prezydentem Albanii Ilirem Metą Prezydent spotkał się we wtorek w Nowym Jorku także z Prezydentem Autonomii Palestyńskiej Mahmudem Abbasem Spotkanie wysokiego szczebla ws. przyjęcia deklaracji „Action for Peacekeeping” Spotkanie wysokiego szczebla ws. przyjęcia deklaracji „Action for Peacekeeping” Spotkanie wysokiego szczebla ws. przyjęcia deklaracji „Action for Peacekeeping” Spotkanie wysokiego szczebla ws. przyjęcia deklaracji „Action for Peacekeeping”

Zobacz także: Minister Szczerski o wystąpieniu Prezydenta Trumpa w ONZ [PL/ENG] Prezydent Andrzej Duda wziął we wtorek udział w rozpoczęciu debaty generalnej 73. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Podczas obrad wybrzmiało mocne przemówienie przywódcy USA Donalda Trumpa, który kilkakrotnie wspomniał w nim o Polsce i Polakach.

 

Na marginesie obrad w siedzibie ONZ Prezydent Duda spotkał się m.in. z Królem Jordanii Abdullahem II, Prezydentem Albanii Ilirem Metą i Prezydentem Autonomii Palestyńskiej Mahmudem Abbasem.

 

Prezydentowi RP towarzyszyli podczas ZO ONZ Szef Gabinetu Prezydenta RP Krzysztof Szczerski, Szef BBN Paweł Soloch oraz Minister Spraw Zagranicznych Jacek Czaputowicz i Joanna Wronecka, Stała Przedstawiciel RP przy Narodach Zjednoczonych.  ENGLISH VERSION >>

 
__________
 

Polska w styczniu br. objęła dwuletnie członkostwo w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Prezydent Duda w środę weźmie udział w posiedzeniu Rady, która odbędzie się pod przewodnictwem Prezydenta Stanów Zjednoczonych. 

 

Andrzej Duda zabierze także głos podczas drugiego dnia obrad Zgromadzenia Ogólnego. Tematem przewodnim wystąpienia Prezydenta RP będzie wizja pozytywnego multilateralizmu związanego z budowaniem realnej wspólnoty międzynarodowej, opartej na suwerennej równości państw. 

 

 

 

  • Obrady 73. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ rozpoczęły się od uczczenia minutą ciszy zmarłego w sierpniu br. byłego sekretarza generalnego ONZ Kofiego Annana.

 

  • Spotkanie z Królem Jordanii

Rozmowa polskiego Prezydenta z Królem Jordanii dotyczyła przede wszystkim kwestii wojny w Syrii i problemu uchodźców oraz ich powrotu do ojczyzny. 

 
Andrzej Duda i Król Abdullah II omówili scenariusze rozwoju wypadków w regionie i wyrazili nadzieje na wypracowanie strategii trwałej stabilizacji. Poruszono także kwestie konfliktu palestyńsko-izraelskiego. 
 
Prezydent Duda zaprosił Króla Jordanii do złożenia oficjalnej wizyty w Polsce w przyszłym roku. Byłaby to rewizyta, gdyż polska Para Prezydencka w listopadzie 2016 roku składała oficjalną wizytę w Jordanii.
 

 

  • Spotkanie z Prezydentem Albanii

Sytuacja w regionie Bałkanów Zachodnich była tematem spotkania Prezydenta Andrzeja Dudy z Prezydentem Albanii Ilirem Metą. Politycy rozmawiali w szczególności o perspektywie porozumienia grecko-macedońskiego i zbliżającym się referendum w tej sprawie.

 

Zobacz także: Rozmowy Prezydenta RP podczas wizyty w Nowym Jorku [PL/ENG] NOWY JORK. Uroczystość z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości [PL/ENG] Prezydent otworzył Zagraniczne Biuro Handlowe PAIH w Nowym Jorku [PL/ENG] - Prezydent Duda wyraził poparcie dla otwarcia euroatlantyckiej perspektywy dla Macedonii w drodze porozumienia z Grecją - poinformował Szef Gabinetu Prezydenta RP Krzysztof Szczerski. Przywódcy rozmawiali też o relacjach Kosowa z Serbią oraz o sytuacji w Bośni i Hercegowinie.

 

Andrzej Duda pogratulował Albanii rozwoju gospodarczego, który czyni ten kraj coraz bardziej atrakcyjnym miejscem dla polskich inwestorów i turystów.  Ilir Meta zaprosił zaś Prezydenta RP do odwiedzenia Albanii w przyszłym roku.

 

 

  • Spotkanie z Prezydentem Autonomii Palestyńskiej

Prezydent Andrzej Duda spotkał się we wtorek w Nowym Jorku także z Prezydentem Autonomii Palestyńskiej Mahmudem Abbasem. Rozmowa dotyczyła obecnego stanu relacji palestyńsko-izraelskich i przyszłego procesu pokojowego.

 

- Prezydent Abbas przedstawił swoje obawy i krytyczną ocenę sytuacji na Bliskim Wschodzie, zwracając się do Polski o kontynuowanie polityki wsparcia dla dwupaństwowego rozwiązania jako gwarancji stabilności - poinformował Krzysztof Szczerski.

 

Jak zaznaczył minister, obaj Prezydenci wyrazili też zadowolenie z relacji społecznych między Polakami i Palestyńczykami, w tym z wymiany studentów i współpracy naukowej.

 

 

  • Spotkanie wysokiego szczebla ws. przyjęcia deklaracji „Action for Peacekeeping”  

- Polska z satysfakcją przystępuje do deklaracji dotyczącej wzmocnienia operacji pokojowych ONZ – zadeklarował Andrzej Duda podczas debaty w nowojorskiej siedzibie Narodów Zjednoczonych. Spotkaniu na wysokim szczeblu ws. przyjęcia deklaracji „Action for Peacekeeping” przewodniczył sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres.

 

Zobacz także: Prezydent: Polska przystępuje do deklaracji dot. wzmocnienia operacji pokojowych ONZ [PL/ENG] - Polakom bardzo bliskie jest pragnienie życia w pokoju, w stabilnym i silnym państwie, zapewniającym obywatelom bezpieczeństwo, wolność i komfort życia. Dlatego Polska z satysfakcją przystępuje do deklaracji z nadzieją, że jej przyjęcie przyniesie pożądane skutki – powiedział polski przywódca. Andrzej Duda zaznaczył, że wyzwania stojące przed uczestnikami operacji pokojowych są obecnie diametralnie różne od zagrożeń występujących dziesięć czy nawet pięć lat temu.

 

Według polskiego Prezydenta RB ONZ „powinna na bieżąco dostosowywać zakres mandatów, wyposażenie i zarządzanie misjami do aktualnych wyzwań na świecie ze szczególnym uwzględnieniem potrzeby ochrony ludności cywilnej”. - Nie stać nas na bierność, wyczekiwanie i pasywne dostosowywanie się do uniwersalnych trendów – podkreślił Prezydent. CZYTAJ WIĘCEJ >>

(AW/KG/KP/PAP)

 

 

Lokalizacja

Poleć znajomemu