Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Środa, 26 września 2018

Spotkanie Prezydenta RP z Premierem Izraela [PL/ENG]

  |   Prezydent Andrzej Duda spotkał się z Premierem Izraela Benjaminem Netanjahu Prezydent Andrzej Duda spotkał się z Premierem Izraela Benjaminem Netanjahu Prezydent Andrzej Duda spotkał się z Premierem Izraela Benjaminem Netanjahu

Prezydent Andrzej Duda spotkał się w środę w Nowym Jorku z Premierem Izraela Benjaminem Netanjahu. Obaj politycy uczestniczyli w 73. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Tematem rozmowy była m.in. sytuacja na Bliskim Wschodzie. Politycy omówili także bieżący stan relacji dwustronnych. - Nie mam żadnych wątpliwości, że relacje z Izraelem układają się bardzo dobrze - mówił później Prezydent.

 

 

Premier Izraela przedstawił swoją ocenę sytuacji na Bliskim Wschodzie, szczególnie poruszył problem wojny w Syrii i kwestię zagrożeń migracyjnych. Politycy omówili geopolityczne konsekwencje możliwego przebiegu wypadków w regionie. ENGLISH VERSION >>> 

 

Andrzej Duda i Benjamin Netanjahu wyrazili nadzieję na pozytywny rozwój współpracy polsko-izraelskiej w zakresie kontaktów międzyludzkich oraz gospodarki, szczególnie w obszarze nowoczesnych technologii. Omówili także potencjalny zakres kooperacji w kwestiach wojskowych, w tym temat technologii i sprzętu.

 

We wtorek Andrzej Duda rozmawiał natomiast m.in. z Prezydentem Autonomii Palestyńskiej Mahmudem Abbasem. 

 

Zobacz także: Posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ z udziałem Prezydenta RP [PL/ENG] 73. sesja Zgromadzenia Ogólnego ONZ [PL/ENG] Prezydent na środowej konferencji w Nowym Jorku podkreślił, że w siedzibie ONZ odbył "cały szereg spotkań bilateralnych". - Nie było ich bardzo dużo, ale to były bardzo ciekawe spotkania, bo odbyłem spotkanie z prezydentem Autonomii Palestyńskiej panem (Mahmudem) Abbasem, odbyłem spotkanie z premierem Izraela panem Benjaminem Netanjahu, odbyłem spotkanie także z prezydentem Albanii - relacjonował.

 

- Nie mam żadnych wątpliwości, że relacje (z Izraelem) układają się bardzo dobrze. Jeżeli były jakiekolwiek zachwiania, to one dawno już nie mają miejsca. Obydwaj wyraziliśmy satysfakcję z tej deklaracji, która została podpisana pomiędzy Polską a Izraelem - powiedział Andrzej Duda. Prezydent zwrócił uwagę, że "oczywiście w każdym kraju - i w Polsce i w Izraelu - są tacy, którym treść tej deklaracji się nie podoba, ale zawsze są tacy, którym coś się nie podoba".

 

- Tymczasem ta deklaracja oddaje rzeczywiste aspekty historyczne, oddaje prawdę historyczną, stanowi taki - jak bym powiedział - wręcz kamień milowy we współpracy pomiędzy naszymi krajami, która tradycyjnie zawsze była współpracą dobrą i tak dzisiaj też podkreślaliśmy w czasie naszego spotkania, wierzę, że ta współpraca będzie się rozwijała - stwierdził Andrzej Duda.

 

Zobacz także: Prezydent: Suwerenna równość państw - priorytetem Polski w RB ONZ Wystąpienie Prezydenta na 73. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ [PL/ENG] Prezydent mówił także, że poprosił Premiera Netanjahu, żeby "przedstawił swoją ocenę sytuacji na Bliskim Wschodzie, wszystkich uwarunkowań, które tam są, właśnie ze swojego punktu widzenia, z punktu widzenia Izraela". - Wierzę, że współpraca pomiędzy nami będzie się pogłębiała, i to jest właśnie to, o co chodzi, żeby tę współpracę międzynarodową poszerzać w różnych aspektach, także we współpracy gospodarczej, bo mówiliśmy także o współpracy w zakresie przemysłów zbrojeniowych - powiedział Andrzej Duda. 

 

Wcześniej w środę Prezydent Andrzej Duda wziął udział w posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ oraz zabrał głos podczas debaty generalnej 73. Sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ. (PAP/KG)

 

Poleć znajomemu