Prezydent: Suwerenna równość państw - priorytetem Polski w RB ONZ

Zobacz także: 73. sesja Zgromadzenia Ogólnego ONZ [PL/ENG] Wystąpienie Prezydenta na 73. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ [PL/ENG] Prezydent: Polska przystępuje do deklaracji dot. wzmocnienia operacji pokojowych ONZ [PL/ENG] ♦ Andrzej Duda zabrał głos podczas Debaty Generalnej 73. Sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ, gdzie mówił m.in. o wizji pozytywnego multilateralizmu, podkreślając, że Polska chce rozpowszechniać tę ideę w drugim roku swojego niestałego członkostwa w RB ONZ.
♦ Podkreślił, że nasz kraj chce wrócić do aktywnego udziału w misjach pokojowych ONZ.
♦ - Polska przywiązuje wyjątkowe znaczenie do ochrony praw człowieka, czego wyrazem jest m.in. kandydatura PL do Rady Praw Człowieka ONZ na lata 2020-2022 - powiedział Andrzej Duda
♦ Prezydent zaznaczył, że przewaga w potencjale i sile państw nie powinna pozbawiać innych równego prawa do niepodległości i podmiotowości, a w każdym przypadku, kiedy rodzi się pokusa koncertu mocarstw, światowa stabilność jest naruszana. CZYTAJ WIECEJ >>
♦ W trakcie drugiego dnia Zgromadzenia Ogólnego tradycyjnie odbyło się wiele spotkań w mniejszych formatach poświęconych ważnym zagadnieniom z oenzetowskiej agendy.
♦ Prezydent wziął udział w spotkaniu liderów poświęconym COP24, a także spotkał się z Sekretarzem Generalnym ONZ António Guterresem, Premierem Izraela Benjaminem Netanjahu czy Prezydent Malty Marie-Louise Coleiro-Preca.
♦ Wcześniej uczestniczył w debacie Rady Bezpieczeństwa ONZ poświęconej nieproliferacji broni masowego rażenia. Debacie przewodniczył Prezydent USA Donald Trump. CZYTAJ WIECEJ >>
♦ Podsumowaniem dwudniowej wizyty w Nowym Jorku była konferencja prasowa, podczas której Andrzej Duda przywołał słowa Prezydenta USA Donalda Trumpa, podkreślając, że są dobrą prognozą dalszej współpracy. CZYTAJ WIĘCEJ >>
Tematem przewodnim wystąpienia Prezydenta RP podczas Debaty Generalnej 73. Sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ była wizja pozytywnego multilateralizmu związanego z budowaniem realnej wspólnoty międzynarodowej, opartej na suwerennej równości państw.
Andrzej Duda zaznaczył, że wokół tych idei, w drugim roku swojego niestałego członkostwa w Radzie Bezpieczeństwa, Polska będzie organizować szereg inicjatyw, tak aby pozyskać możliwie najwięcej zwolenników dla naszej wizji.
Zobacz także: Posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ z udziałem Prezydenta RP [PL/ENG] Wystąpienie podczas posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ [PL/ENG] Minister Szczerski o wystąpieniu Prezydenta Trumpa w ONZ [PL/ENG] W kuluarach sesji ONZ o słowach Prezydenta Trumpa nt. Polski - W ramach promowanego przez nas porządku światowego opartego na prawie, chcę zwrócić uwagę na jedną fundamentalną zasadę, która będzie naszym priorytetem w drugim roku członkostwa Polski w Radzie Bezpieczeństwa. Mam na myśli suwerenną równość państw, o której mówi artykuł drugi Karty Narodów Zjednoczonych - powiedział Andrzej Duda.
Podkreślił, że Polsce zależy na relacjach, w których każde państwo ma równe prawa. - Nie oznacza to jednak naiwnego postrzegania świata jako pozbawionego różnic między państwami. Oznacza to natomiast, że przewaga w potencjale i sile państw nie powinna pozbawiać innych równego prawa do niepodległości i podmiotowości - zaznaczył. Dodał, że odnosi się to zarówno do relacji politycznych, jak i ekonomicznych.

Zaznaczył, że "w każdym przypadku, kiedy rodzi się pokusa koncertu mocarstw, światowa stabilność jest naruszona".
Prezydent oświadczył ponadto, że "Polska pragnie powrócić do aktywnego udziału w misjach pokojowych pod auspicjami ONZ". Podkreślił, że społeczność międzynarodowa nie może przejść do porządku dziennego nad zagrożeniami, które wynikają z zamrożonych konfliktów, okupacji i siłowej zmiany granic, jakie mają miejsce w Europie Wschodniej. CAŁOŚĆ WYSTĄPIENIA >>
– Polska przeciwstawia wizję pozytywnego multilateralizmu multilateralizmowi negatywnemu, który polega na koncercie mocarstw i opiera się na dążeniu przez niektóre kraje do decydowania o losie innych bez ich udziału i w imię własnych egoistycznych interesów, kosztem bezpieczeństwa pozostałych. Z tendencjami w kierunku tworzenia negatywnego multilateralizmu mamy do czynienia i w samej Europie, i w stosunkach globalnych - tłumaczył wcześniej szef prezydenckiego gabinetu Krzysztof Szczerski.
- Spotkanie liderów ws. COP24
Zobacz także: Rozpoczyna się przewodnictwo Polski w RB ONZ [PL/ENG] II dzień wizyty w USA. Debata w RB ONZ [PL/ENG] Wystąpienie Prezydenta RP podczas Debaty Wysokiego Szczebla Rady Bezpieczeństwa ONZ [PL/ENG] Oświadczenie Prezydenta RP po wystąpieniu na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ W Nowym Jorku Andrzej Duda uczestniczył także w spotkaniu liderów poświęconym 24. sesji Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych ws. zmian klimatu (COP24). Już na początku grudnia tego roku Polska obejmie przywództwo w procesie globalnych negocjacji klimatycznych podczas tej konferencji i zorganizuje szczyt w Katowicach. Ma on szansę stać się jednym z kamieni milowych globalnych negocjacji klimatycznych, a jego głównym celem, a zarazem priorytetem polskiej Prezydencji COP, jest finalizacja programu prac Porozumienia paryskiego.
- Spotkanie z Premierem Izraela Benjaminem Netanjahu
Bieżący stan relacji dwustronnych, perspektywa współpracy polsko-izraelskiej w obszarze nowoczesnych technologii i w kwestiach wojskowych oraz sytuacja na Bliskim Wschodzie, w tym wojna w Syrii, były tematami rozmowy Prezydenta Andrzeja Dudy z Premierem Izraela Benjaminem Netanjahu.
- Spotkanie z Sekretarzem Generalnym ONZ
Tematem rozmowy Prezydenta Dudy z Sekretarzem Generalnym ONZ António Guterresem były głównie sprawy dotyczące planowanej na grudzień w Katowicach konferencji COP24. Prezydent Duda przedstawił także priorytety Polski na kolejny rok niestałego członkostwa w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. (KP)
- Spotkanie z Prezydent Malty Marie-Louise Coleiro-Preca