Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Piątek, 5 października 2018

Prezydent złoży wizytę w siedzibie ONZ w Genewie oraz wygłosi wykład w Zurychu [PL/ENG]

Priorytety Polski w ramach prac Rady Bezpieczeństwa i innych agend ONZ będą tematami rozmów Prezydenta Andrzeja Dudy w poniedziałek w genewskiej siedzibie ONZ. Para Prezydencka weźmie też udział w uroczystym koncercie muzyki polskiej dla dyplomatów związanych z ONZ. ENGLISH VERSION>>

 

Szef Gabinetu Prezydenta RP Krzysztof Szczerski poinformował, że koncert odbędzie się w poniedziałek wieczorem w Pałacu Narodów – siedzibie ONZ w Genewie. W repertuarze znajdą się m.in. utwory Ignacego Jana Paderewskiego, Fryderyka Chopina i Stanisława Moniuszki.

 

Genewski koncert należy do cyklu wydarzeń artystycznych, które odbywają się przez cały rok jubileuszowy z udziałem Prezydenta oraz wysokiej rangi przedstawicieli innych państw lub organizacji międzynarodowych. W czerwcu w Łazienkach Królewskich odbył się koncert, w którym wraz z Prezydentem Dudą uczestniczyli przywódcy państw Europy Środkowo-Wschodniej, którzy przybyli do Warszawy na szczyt Bukareszteńskiej Dziewiątki, czyli państw wschodniej flanki NATO. Pod koniec października ambasada RP w Berlinie organizuje jubileuszowy koncert, na którym gośćmi będą Prezydent Duda i Prezydent Republiki Federalnej Niemiec, Frank-Walter Steinmeier. Zobacz także: Niezwykły koncert w Teatrze Królewskim dla uczczenia 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości [PL/ENG]

 

– Dyplomacja kulturalna jest ważnym elementem budowy międzynarodowego wizerunku Polski, co jest szczególnie istotne w kluczowych instytucjach międzynarodowych, takich jak ONZ. Prezydent jest bardzo aktywny na tym polu, zwłaszcza w tym szczególnym roku 100-lecia odzyskania niepodległości – podkreślił minister Szczerski.

 

Pobyt w genewskiej siedzibie ONZ będzie pierwszym z punktów programu dwudniowego wizyty Prezydenta Andrzeja Dudy wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą w Szwajcarii. W jej trakcie polski przywódca odwiedzi też Uniwersytet w Zurychu, gdzie we wtorek wygłosi organizowany przez Europa Institut wykład zatytułowany „The Future of Europe – Foundations of Unity of the States of Europe”, w którym przedstawi swoje spojrzenie na przyszłość integracji europejskiej.

 

Również we wtorek Para Prezydencka weźmie udział w ceremonii upamiętnienia Konstantego Rokickiego, pochowanego w szwajcarskiej Lucernie polskiego bohaterskiego konsula, który w czasie II wojny światowej ratował Żydów. Podczas uroczystości Prezydent RP złoży wieniec na odbudowanym nagrobku konsula. Hołd Rokickiemu oddadzą następnie ocaleni, ich rodziny i potomkowie ratujących, a także przedstawiciele korpusu dyplomatycznego oraz szwajcarscy Żydzi i Polacy.

 

Zmarły w zapomnieniu w 1958 r. były konsul RP w Bernie Konstanty Rokicki podczas Zagłady sfałszował ponad tysiąc paszportów krajów Ameryki Łacińskiej, umożliwiając w ten sposób ocalenie co najmniej 800 Żydów. (PAP, MK)

Poleć znajomemu