Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Poniedziałek, 8 października 2018

Para Prezydencka w Genewie [PL/ENG]

  |   Spotkanie Pary Prezydenckiej z Dyrektorem Generalnym Biura ONZ w Genewie Michaelem Møllerem Spotkanie Pary Prezydenckiej z Dyrektorem Generalnym Biura ONZ w Genewie Michaelem Møllerem Złożenie kwiatów przed pomnikiem Ignacego Jana Paderewskiego w Pałacu Narodów Złożenie kwiatów przed pomnikiem Ignacego Jana Paderewskiego w Pałacu Narodów Złożenie kwiatów przed pomnikiem Ignacego Jana Paderewskiego w Pałacu Narodów (fot. Łukasz Różycki / SPRP BNZ) Koncert z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości Koncert z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości Koncert z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości Koncert z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości (fot. Łukasz Różycki / SPRP BNZ) Koncert z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości (fot. Łukasz Różycki / SPRP BNZ) Koncert z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości (fot. Łukasz Różycki / SPRP BNZ) Koncert z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości Spotkanie po koncercie z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości Spotkanie po koncercie z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości Spotkanie po koncercie z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości

Zobacz także: Wystąpienie w Genewie podczas koncertu z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę To jest właśnie Polska – państwo, które się odrodziło, które idzie dzisiaj z podniesioną głową i chce dalej się rozwijać, współdziałając z innymi najlepiej jak umie; państwo świadome swojego miejsca na świecie, w Europie i świadome roli, jaką ma obowiązek odgrywać – podkreślał Prezydent Andrzej Duda w genewskim Pałacu Narodów przed uroczystym koncertem z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Jak dodał, Polska to także państwo świadome odpowiedzialności swojej obecności w gronie Narodów Zjednoczonych.  ENGLISH VERSION >>>

 

Para Prezydencka rozpoczęła wizytę w Szwajcarii w poniedziałek popołudniu.

  • Prezydent Andrzej Duda wraz z Małżonką spotkali się z Dyrektorem Generalnym Biura ONZ w Genewie Michaelem Møllerem

 

  • Para Prezydencka złożyła również kwiaty przed pomnikiem Ignacego Jana Paderewskiego w Pałacu Narodów

Pomnik został odsłonięty w 2000 roku w 80. rocznicę objęcia przez Paderewskiego stanowiska pierwszego przedstawiciela Rzeczypospolitej Polskiej przy Lidze Narodów. Mierzący ponad 3 metry pomnik z marmuru, brązu i piaskowca włoskiego wykonał słynny rzeźbiarz Maksymilian Biskupski – twórca między innymi znanego warszawskiego pomnika „Poległym na Wschodzie”. 

 

 

  • Uroczysty koncert z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości

– Chciałbym, żebyście Państwo w stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości słuchali tej muzyki, patrząc na jej wykonawców – mówił przed koncertem Prezydent Andrzej Duda – na młodych, wybitnie uzdolnionych polskich muzyków. Chciałbym, żebyście Państwo myśleli sobie w duszy tak, jak ja, że to jest Polska właśnie – swoisty historyczny zlepek tego, co piękne w naszej kulturze i historii oraz wspaniałej młodości, uśmiechu i talentu – podkreślał. 

 

Zobacz także: Wystąpienie w Genewie podczas koncertu z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę Prezydent zaznaczył, że także muzyka, komponowana m.in. przez Fryderyka Chopina, często nazywana armatami ukrytymi w kwiatach, budowała polskie poczucie godności, przynależności narodowej, polskie poczucie nieustannej walki o odzyskanie ojczyzny.  

 

– To wielki zaszczyt i wielka radość, że w tym niezwykle ważnym dla Polski roku, właśnie jesienią, prawie dokładnie 100 lat po tych niezwykłych dla Polaków wydarzeniach, możemy się spotkać z państwem – my, delegacja polska, tu właśnie, w Pałacu Narodów w Genewie, w tym tak niezwykle symbolicznym miejscu – mówił  Andrzej Duda.

 

 

W repertuarze koncertu dla środowisk dyplomatycznych i opiniotwórczych związanych z działalnością Organizacji Narodów Zjednoczonych znalazły się m.in. utwory Ignacego Jana Paderewskiego, Fryderyka Chopina i Stanisława Moniuszki. Utwory polskich kompozytorów wykonali muzycy Orkiestry Symfonicznej Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie pod batutą Grzegorza Nowaka, z udziałem znakomitego pianisty Rafała Łuszczewskiego. Genewski koncert należy do cyklu wydarzeń artystycznych, które odbywają się przez cały rok jubileuszowy z udziałem Prezydenta RP oraz wysokiej rangi przedstawicieli innych państw lub organizacji międzynarodowych.

 

Pałac Narodów, który jest dyplomatycznym symbolem Genewy, został wzniesiony między 1929 a 1938 rokiem, a rozbudowany na przełomie lat 50. i 60. Jest położony w rozległym parku z widokiem na piękne Jezioro Lemańskie i Alpy. Pałac Narodów w Genewie to druga pod względem wielkości główna siedziba ONZ, ustępująca jedynie centrali w Nowym Jorku. Dwie pozostałe główne siedziby ONZ znajdują się w Wiedniu i Nairobi.

 

Zobacz także: Niezwykły koncert w Teatrze Królewskim dla uczczenia 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości [PL/ENG] W czerwcu w Łazienkach Królewskich odbył się koncert, w którym wraz z Prezydentem Andrzejem Dudą uczestniczyli przywódcy państw Europy Środkowo-Wschodniej, którzy przybyli do Warszawy na szczyt Bukaresztańskiej Dziewiątki, czyli państw wschodniej flanki NATO. Z kolei pod koniec października Ambasada RP w Berlinie organizuje jubileuszowy koncert, na którym gośćmi będą Prezydent Duda i Prezydent Republiki Federalnej Niemiec, Frank-Walter Steinmeier.

 

Jak podkreślił Szef Gabinetu Prezydenta RP Krzysztof Szczerski, dyplomacja kulturalna jest ważnym elementem budowy międzynarodowego wizerunku Polski, co jest szczególnie istotne w kluczowych instytucjach międzynarodowych, takich jak ONZ. Prezydent jest bardzo aktywny na tym polu, zwłaszcza w tym szczególnym roku 100-lecia odzyskania niepodległości.

 

We wtorek w Lucernie Prezydent Andrzej Duda z Małżonką wezmą udział w ceremonii upamiętnienia Konstantego Rokickiego, pochowanego w szwajcarskiej Lucernie polskiego bohaterskiego konsula, który w czasie II wojny światowej ratował Żydów.

 

Polski Prezydent odwiedzi też Uniwersytet w Zurychu, gdzie wygłosi organizowany przez Europa Institut wykład zatytułowany „The Future of Europe – Foundations of Unity of the States of Europe”, w którym przedstawi swoje spojrzenie na przyszłość integracji europejskiej.

(KG)

Lokalizacja

Poleć znajomemu