Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Wtorek, 9 października 2018

Hołd dla konsula Konstantego Rokickiego [PL/ENG]

  |   Para Prezydencka podczas uroczystości upamiętniającej konsula Konstantego Rokickiego Para Prezydencka podczas uroczystości upamiętniającej konsula Konstantego Rokickiego Para Prezydencka podczas uroczystości upamiętniającej konsula Konstantego Rokickiego Para Prezydencka podczas uroczystości upamiętniającej konsula Konstantego Rokickiego Para Prezydencka podczas uroczystości upamiętniającej konsula Konstantego Rokickiego Para Prezydencka podczas uroczystości upamiętniającej konsula Konstantego Rokickiego Para Prezydencka podczas uroczystości upamiętniającej konsula Konstantego Rokickiego Para Prezydencka podczas uroczystości upamiętniającej konsula Konstantego Rokickiego Para Prezydencka podczas uroczystości upamiętniającej konsula Konstantego Rokickiego Para Prezydencka podczas uroczystości upamiętniającej konsula Konstantego Rokickiego Para Prezydencka podczas uroczystości upamiętniającej konsula Konstantego Rokickiego Para Prezydencka podczas uroczystości upamiętniającej konsula Konstantego Rokickiego Para Prezydencka podczas uroczystości upamiętniającej konsula Konstantego Rokickiego Para Prezydencka podczas uroczystości upamiętniającej konsula Konstantego Rokickiego Para Prezydencka podczas uroczystości upamiętniającej konsula Konstantego Rokickiego Dyplomata Juliusz Kuehl i konsul Konstanty Rokicki, członkowie tzw. grupy berneńskiej, fałszującej w czasie II wojny św. paszporty, by ratować Żydów (IPN)

Para Prezydencka w szwajcarskiej Lucernie wzięła udział w ceremonii upamiętnienia konsula Konstantego Rokickiego, który w czasie drugiej wojny światowej w ramach tzw. grupy berneńskiej wystawiał fałszywe paszporty, ratując setki Żydów. Na cmentarzu Friedental uroczyście odkryto nowy nagrobek polskiego dyplomaty. ENGLISH VERSION>>

 

Zobacz także: Wystąpienie Prezydenta podczas ceremonii upamiętniającej konsula Konstantego Rokickiego – Stoimy nad grobem człowieka, który symbolizuje jaśniejszą gwiazdę na czarnym niebie dramatycznych lat II wojny światowej, gdy niemieccy naziści dokonywali ludobójstwa na osobach narodowości żydowskiej – mówił podczas uroczystości Prezydent RP i dodał: – Chylimy głowy przed wszystkimi, którzy stali się ofiarami straszliwego Holokaustu, najstraszniejszych lat nie tylko XX wieku, ale chyba w historii całej ludzkości. Chylimy głowy przed milionami bestialsko zamordowanych Żydów. Chylimy głowy przed milionami zamordowanych obywateli różnych krajów Europy. Ale ja przede wszystkim chylę dziś głowę przed milionami zamordowanych Polaków, w tym Polaków żydowskiego pochodzenia. 

 

Andrzej Duda podkreślił, że mimo upływu lat niewiele osób wie, że polska placówka dyplomatyczna „dokonała czegoś niesamowitego na ówczesne czasy, i jak na standardy działalności placówek dyplomatycznych”. Prezydent zaznaczył: – Polscy dyplomaci, realizując tę wielką, nielegalną wówczas misję, ryzykując życiem i więzieniem, nie daliby rady dokonać tego sami. Realizowali to we współpracy z organizacjami żydowskimi. Ta współpraca pokazywała Polskę taką, jaką ona była. Rzeczpospolitą Wielu Narodów. Polin. 

 

W ceremonii uczestniczyli też ocaleni przez Rokickiego oraz ich potomkowie, a także Polacy i Żydzi ze Szwajcarii.

 

 

 


 

Konstanty Rokicki (1899-1958) objął stanowisko konsula Rzeczypospolitej Polskiej w Bernie w latach 1939-45. Należał do tzw. grupy berneńskiej, czyli nielegalnej polsko-żydowskiej struktury zajmującej się masowym fałszowaniem dokumentów, by ratować Żydów głównie w i po okresie tzw. Akcji Reinhardt. Celem niemieckiej operacji była zagłada ludności żydowskiej. W jej efekcie zginęło od ponad 2 do 3 mln Żydów z terenów ziem polskich okupowanych przez Niemców.

 

W skład grupy berneńskiej wchodzili ambasador Aleksander Ładoś, jego zastępca Stefan Ryniewicz i dyplomata Juliusz Kuehl. Kuehl, który sam był Żydem, kupował za pokaźne łapówki (pieniądze pochodziły od Żydów i państwa polskiego) niewypełnione paszporty od konsulów honorowych Paragwaju, Hondurasu i Haiti. Następnie przekazywał je Rokickiemu, który wpisywał tam nazwiska osób więzionych w tym czasie w gettach na terenie okupowanej przez Niemców Polski. Nazwiska i fotografie do paszportów były szmuglowane z Polski poprzez tajną sieć organizacji żydowskich. Gotowe już dokumenty przemycano m.in. do Polski, by ich właściciele mogli przybrać fałszywą tożsamość. Szacuje się, że przygotowano w ten sposób kilka tysięcy fałszywych paszportów.

 

Żaden z członków tzw. grupy berneńskiej nie czerpał z tego materialnych korzyści.

 

Polska ambasada w Szwajcarii ocenia się, że ok. 800 ich posiadaczy przeżyło Holocaust, a ok. 400 osób żyje do dziś. Wśród osób, które otrzymały paszport paragwajski, był późniejszy szef Ministerstwa Spraw Zagranicznych Adam Daniel Rotfeld. 

 

Fot. Dyplomata Juliusz Kuehl i konsul Konstanty Rokicki, członkowie tzw. grupy berneńskiej, fałszującej w czasie II wojny św. paszporty, by ratować Żydów (IPN) 

 

Rokicki zmarł w całkowitym zapomnieniu w lipcu 1958 r. w Lucernie i został pochowany na tamtejszym cmentarzu w sektorze dla ubogich. Dwadzieścia lat później kopiec ziemi w miejscu jego pochówku wyrównano, a teren obsiano trawą. Gdy pół wieku później polscy dziennikarze z „Dziennika – Gazety Prawnej” będą szukać jego grobu, na cmentarzu nie będzie już po nim śladu. 

 

Ani za życia, ani po śmierci polski konsult nie został nagrodzony za swoją działalność w czasach Zagłady. Z archiwum Wojskowego Biura Historycznego wynika, że otrzymał Krzyż Walecznych za udział w wojnie bolszewickiej, gdy jako młody podoficer poprowadził szarżę kawalerii. Tam też znaleziono ślad pierwszego sfałszowanego przez Rokickiego dokumentu. Była to jego własna metryka urodzin – postarzył się o rok, by przyjęto go do Legionów. (DGP, PAP)

Lokalizacja

Poleć znajomemu