Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Sobota, 13 października 2018

W poniedziałek audiencja Pary Prezydenckiej u papieża Franciszka

Na zdjęciu wizyta Pary Prezydenckiej w Watykanie w listopadzie 2015 roku. (fot. Andrzej Hrechorowicz/KPRP)

W poniedziałek Prezydent Andrzej Duda wraz z Małżonką Agatą Kornhauser-Dudą złożą wizytę w Stolicy Apostolskiej, gdzie zostaną przyjęci na audiencji przez papieża Franciszka.

 

Będzie to już trzecie spotkanie obecnego Prezydenta z papieżem Franciszkiem. Po raz pierwszy Andrzej Duda gościł w Watykanie w listopadzie 2015 roku. Do kolejnego spotkania doszło w Polsce podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie w 2016 r.

 

Zobacz także: Od niedzieli wizyta Pary Prezydenckiej w Watykanie Prezydent Andrzej Duda na audiencji u papieża Franciszka Wizyta ma związek z przypadającą we wtorek 16 października 40. rocznicą wyboru kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową.

 

Minister Krzysztof Szczerski zaznacza, że rozmowa Prezydenta Andrzeja Dudy i papieża Franciszka będzie dotyczyć kwestii polskich, także w kontekście przypadającej w tym roku setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Innym tematem rozmowy - dodał minister - będą współczesne problemy i wyzwania globalne.

 

- Prezydent jedzie z przesłaniem o Polsce, jako kraju odpowiedzialnym, kierującym się wartościami solidarności, pokoju, wartościami chrześcijańskimi, które nas do tego zobowiązują, żeby widzieć nie tylko własne potrzeby, ale widzieć szersze potrzeby na świecie i być aktywnym w działaniu na rzecz wyrównywania szans, pokoju na świecie, pomocy biedniejszym krajom - mówi szef gabinetu Prezydenta.

 

- Polska jest krajem, który jest adwokatem równości państw, wyrównywania szans, ale także pomocy tym, którzy są słabsi, a mają takie same prawa i taką samą godność - dodaje.

 

Na poniedziałek zaplanowano także rozmowę Prezydenta z kard. Pietro Parolinem, sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej.

 

Zobacz także: Prezydent wziął udział we mszy św. kończącej Światowe Dni Młodzieży We wtorek Para Prezydencka weźmie udział we mszy św. przy grobie św. Jana Pawła II w bazylice św. Piotra w Watykanie. Mszę będzie koncelebrować grupa polskich księży, przewodniczyć jej będzie kardynał Zenon Grocholewski, a homilię wygłosi arcybiskup Jan Pawłowski. Po liturgii Andrzej Duda złoży wieniec przy grobie papieża Polaka.

 

Tego samego dnia, z okazji Światowego Dnia Żywności, Prezydent złoży wizytę w Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) w Rzymie. W siedzibie FAO Prezydent wygłosi przemówienie w trakcie sesji plenarnej, a następnie spotka się z Dyrektorem Generalnym Jose Graziano da Silva.

 

Szczerski przekazał, że debata w FAO będzie dotyczyła powiązania kwestii żywnościowych z kwestią klimatyczną. "Prezydent będzie mówił o związkach pomiędzy ochroną klimatu, potrzebą zrównoważonego rozwoju a programami żywnościowymi, potrzebami rolnictwa i produkcji żywności na świecie" - podkreślił prezydencki minister.

 

Po południu Para Prezydencka złoży wizytę w siedzibie głównej Światowego Programu Żywnościowego (WFP). W WFP zaplanowano założenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą poległych w akcjach humanitarnych oraz spotkanie Prezydenta i dyrektora Zarządzającego Światowego Programu Żywnościowego Davida Beasleya.

 

Poleć znajomemu