Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Poniedziałek, 15 października 2018

Audiencja Pary Prezydenckiej u papieża Franciszka [PL/ENG]

  |   Para Prezydencka w Watykanie Spotkanie Prezydenta Andrzeja Dudy z papieżem Franciszkiem Spotkanie „w cztery oczy” Prezydenta Andrzeja Dudy z papieżem Franciszkiem Spotkanie „w cztery oczy” Prezydenta Andrzeja Dudy z papieżem Franciszkiem Audiencja Pary Prezydenckiej u papieża Franciszka Audiencja Pary Prezydenckiej u papieża Franciszka Audiencja Pary Prezydenckiej u papieża Franciszka Audiencja Pary Prezydenckiej u papieża Franciszka Audiencja Pary Prezydenckiej u papieża Franciszka Audiencja u papieża Franciszka: Para Prezydencka oraz członkowie polskiej delegacji, w tym prezydenccy ministrowie Krzysztof Szczerski, Paweł Mucha, Adam Kwiatkowski i Andrzej Dera Audiencja Pary Prezydenckiej u papieża Franciszka Spotkanie Andrzeja Dudy z kardynałem Pietro Parolinem, sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej Wypowiedź dla dziennikarzy po audiencji u papieża Franciszka Wypowiedź dla dziennikarzy po audiencji u papieża Franciszka Prezydent Andrzej Duda z Małżonką odwiedzili sanktuarium maryjne Mentorella Prezydent Andrzej Duda z Małżonką odwiedzili sanktuarium maryjne Mentorella Prezydent Andrzej Duda z Małżonką odwiedzili sanktuarium maryjne Mentorella Prezydent Andrzej Duda z Małżonką odwiedzili sanktuarium maryjne Mentorella Prezydent Andrzej Duda z Małżonką odwiedzili sanktuarium maryjne Mentorella Prezydent Andrzej Duda z Małżonką odwiedzili sanktuarium maryjne Mentorella Prezydent Andrzej Duda z Małżonką odwiedzili sanktuarium maryjne Mentorella

Prezydent Andrzej Duda wraz z Agatą Kornhauser-Dudą zostali dziś przyjęci na audiencji przez papieża Franciszka. Wizyta związana jest z przypadającą we wtorek 40. rocznicą wyboru kardynała Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową.


ENGLISH VERSION>>

 

Spotkanie rozpoczęło się od kilkudziesięciominutowej rozmowy Andrzeja Dudy z papieżem Franciszkiem „w cztery oczy”. – Ojciec Święty pytał o Polskę i prosił, bym pozdrowił wszystkich rodaków – przekazał potem dziennikarzom Prezydent. Dodał, że papież z wielką aprobatą mówił o wsparciu dla rodziny realizowanym przez polskie władze.

 

 

Rozmawiano też o przyszłości Europy i o tym, „czy jest szansa, by UE wyszła z kryzysów, w których jest pogrążona”. – Mówiłem, że tak (jest szansa), tylko jest potrzebna zmiana sposobu myślenia. Trzeba wrócić do wartości, z których Unia Europejska wyrosła. Trzeba wrócić do tego, co przyświecało ojcom UE, kiedy ją tworzyli jako wspólnotę – relacjonował Andrzej Duda. Zobacz także: Oświadczenie Prezydenta RP po audiencji u papieża Franciszka

 

– Ojciec Święty wspominał kanclerza Niemiec Konrada Adenauera. Ja mówiłem także o (Robercie) Schumanie, o (Alcide) De Gasperi, o ideach, które im przyświecały. Wyrastały z pnia judeochrześcijańskiego i to są wartości, które ukształtowały UE: wola współdziałania narodów, tworzenia Wspólnoty – dodał Prezydent. – Mówiłem, że jest bardzo potrzebne, by UE wróciła do wzajemnego szacunku pomiędzy państwami, szacunku także do pewnej inności kulturowej, które w poszczególnych państwach występują, do pewnych obyczajów, które są w tym państwach, do wartości, które są tradycją poszczególnych narodów.

 

 

W drugiej części spotkania uczestniczyła też Agata Kornhauser-Duda. Nawiązując do jutrzejszej rocznicy, Para Prezydencka przekazała Franciszkowi obraz „Jezu ufam Tobie” autorstwa Andrzeja Gosika. To praca specjalnie namalowana na tę okoliczność – w sercu polskiego papieża kult Miłosierdzia Bożego zajmował bowiem szczególne miejsce.

 

Para Prezydencka podarowała też kosz z tradycyjnymi polskimi produktami żywnościowymi, które zostaną przez Stolicę Apostolską rozdane ubogim.

 

 

Zobacz także: Prezydent Andrzej Duda na audiencji u papieża Franciszka Spotkanie Prezydenta RP z Ojcem Świętym Para Prezydencka na Mszy św. kanonizacyjnej bł. o. Stanisława Papczyńskiego To już kolejne spotkanie obecnego Prezydenta z papieżem Franciszkiem. Po raz pierwszy Andrzej Duda gościł w Watykanie w listopadzie 2015 roku. Prezydent spotkał się z Franciszkiem też w Polsce – podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie w 2016 r.

 

Po audiencji Andrzej Duda rozmawiał z kardynałem Pietro Parolinem, sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej.

 

 

Prezydent Andrzej Duda z Małżonką odwiedzili również sanktuarium maryjne Mentorella w pobliżu Wiecznego Miasta. Był to ulubiony cel pielgrzymek kardynała Wojtyły, a potem papieża. To położone na wysokości około 1000 metrów nad poziomem morza sanktuarium w Górach Prenestyńskich niedaleko Tivoli jest jednym z najstarszych w Europie.

 

Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej (Madre delle Grazie della Mentorella) zostało zbudowane w IV wieku na zboczu góry Guadagnolo. Prowadzi do niego między innymi ścieżka imienia Karola Wojtyły. Przypomina ona o tym, że metropolita krakowski odwiedzał często to miejsce w czasie swych pobytów w Rzymie.

 

 

We wtorek Para Prezydencka weźmie udział we mszy św. przy grobie św. Jana Pawła II w bazylice św. Piotra w Watykanie. Mszę będzie koncelebrować grupa polskich księży, przewodniczyć jej będzie kardynał Zenon Grocholewski, a homilię wygłosi arcybiskup Jan Pawłowski. Po liturgii Andrzej Duda złoży wieniec przy grobie papieża Polaka.

 

Tego samego dnia, z okazji Światowego Dnia Żywności, Prezydent złoży wizytę w Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) w Rzymie. W siedzibie FAO Prezydent wygłosi przemówienie w trakcie sesji plenarnej, a następnie spotka się z Dyrektorem Generalnym Jose Graziano da Silva. (PAP)

Lokalizacja

Poleć znajomemu