Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Wtorek, 16 października 2018

Uroczystości z okazji 40. rocznicy wyboru Karola Wojtyły na papieża

  |   Msza w Bazylice Świętego Piotra w Watykanie w 40. rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża Msza w Bazylice Świętego Piotra w Watykanie w 40. rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża Msza w Bazylice Świętego Piotra w Watykanie w 40. rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża Do Bazyliki Świętego Piotra w Watykanie w 40. rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża przybyli licznie polscy pielgrzymi Para Prezydencka w Bazylice Świętego Piotra w Watykanie przy grobie Jana Pawła II Para Prezydencka w Bazylice Świętego Piotra w Watykanie w 40. rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża Para Prezydencka w Bazylice Świętego Piotra w Watykanie w 40. rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża Do Bazyliki Świętego Piotra w Watykanie w 40. rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża przybyli licznie polscy pielgrzymi Para Prezydencka w Bazylice Świętego Piotra w Watykanie w 40. rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża Para Prezydencka w Bazylice Świętego Piotra w Watykanie w 40. rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża Para Prezydencka w Bazylice Świętego Piotra w Watykanie w 40. rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża Para Prezydencka w Bazylice Świętego Piotra w Watykanie w 40. rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża

W 40. rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża w Bazylice Świętego Piotra w Watykanie Para Prezydencka wzięła udział we mszy celebrowanej przez polskich księży pod przewodnictwem kardynała Zenona Grocholewskiego. Po nabożeństwie Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda złożyli kwiaty przy grobie polskiego papieża. Do bazyliki przybyli też licznie polscy pielgrzymi. 

 

Zobacz także: Audiencja Pary Prezydenckiej u papieża Franciszka [PL/ENG]

 

Rozpoczynając mszę, kard. Grocholewski podkreślił, że jej uczestnicy modlą się za ojczyznę w roku stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

 

 

W homilii abp Jan Pawłowski, delegat do spraw nuncjatur w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej, przypomniał, że w październikowy wieczór 1978 r. pojawiła się „wieść tak niemożliwa, że trzeba było dużej wiary, by ją przyjąć”. – To była noc papieskiej radości – wspominał.

 

Arcybiskup dodał, że wiele razy i w różnych okolicznościach kardynał Wojtyła, jako ksiądz i metropolita krakowski, słyszał wezwanie „nie lękaj się”. – W tamten wieczór, 40 lat temu wezwanie to nabrało nowego wymiaru. Potem zaś było wielokrotnie powtarzane i kierowane także do Polaków – zauważył.

 

 

– Tyle razy Jan Paweł II pielgrzymował do ojczyzny. Tyle razy zachęcał, modlił się, wzywał – powiedział abp Pawłowski. Jak ocenił, słowo „solidarność”, które papież powtarzał, „zostało potem rozmienione na drobne”. Wezwał do refleksji nad słowami Jana Pawła II, bo „pomniki nie wystarczą”.

 

Arcybiskup zauważył, że „Polska zajmuje ważne miejsce” na arenie międzynarodowej i że za to również należy dziękować papieżowi. – Obyśmy tej historycznej szansy nie zmarnowali – dodał. Jak mówił, „niektórzy wolność chcą zamienić w swawole” i wezwał, aby zanieść do Polski testament Jana Pawła II, jakim są słowa „nie lękajcie się”. Zobacz także: „My, Polacy, zawdzięczamy Janowi Pawłowi II szczególnie wiele” 40 lat temu kard. Karol Wojtyła został wybrany na papieża

 

Zwracając się do Andrzeja Dudy, abp Pawłowski powiedział: – Dobrze, że Pan tu jest. W Pańskiej osobie Polska przychodzi do świętego Jana Pawła II. 

 

 


 

16 października 1978 r., trwające od dwóch dni konklawe wybrało na papieża arcybiskupa i metropolitę Krakowa, kardynała Karola Wojtyłę. Przybrał imię Jan Paweł II i został 264. zwierzchnikiem Kościoła katolickiego. Po raz pierwszy od 456 lat wspólnocie katolickiej przewodził papież, który nie był Włochem. 58-letni wówczas Jan Paweł II został najmłodszym z papieży, jakich wybrano od półtora wieku. (PAP)

Poleć znajomemu