Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Wtorek, 16 października 2018

Prezydent: Eliminacja głodu jest warunkiem pokoju na świecie [PL/ENG]

 

Jednym z warunków pokoju na świecie jest trwała walka społeczności międzynarodowej na rzecz wyeliminowania głodu; aby osiągnąć ten cel, niezbędna jest ochrona środowiska naturalnego – powiedział w Rzymie Prezydent Andrzej Duda. 

 

ENGLISH VERSION>>

 

Zobacz także: Wystąpienie Prezydenta w Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa Z okazji Światowego Dnia Żywności Prezydent złożył we wtorek wizytę w Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) w Rzymie. Podczas sesji w FAO Prezydent podkreślił, że 16 października – Światowy Dzień Żywności – to dla każdego Polaka szczególna data, ponieważ dokładnie 40 lat temu Karol Wojtyła został wybrany na papieża i przyjął imię Jan Paweł II.

 

Andrzej Duda przypominał, że papież w 2001 r., w przesłaniu do uczestników 31 Konferencji FAO, zwrócił uwagę, że „różnorakie niesprawiedliwości na świecie zamieniają ziemię w pustynię, a najgorszą z niesprawiedliwości jest głód dotykający miliony osób”. – Taka sytuacja negatywnie wpływa na problematykę pokoju między narodami – zaznaczył.

 

 

 

Prezydent ocenił, że ochrona środowiska naturalnego jest nierozłączną częścią planu zmierzającego do wyeliminowania problemu głodu, a Polska przyjęła założenie, że trwała walka społeczności międzynarodowej na rzecz wyeliminowania głodu stanowi jeden z warunków pokoju na świecie.

 

Nawiązał także do zaplanowanego na grudzień szczytu COP24 i podkreślił, że w centrum rozważań światowych przywódców nad klimatem powinni znaleźć się ludzie. – Polska będzie przewodniczyła po raz czwarty negocjacjom klimatycznym. Tym razem nasza prezydencja zbiega się z kluczowym etapem wdrażania porozumienia paryskiego – wskazywał Andrzej Duda.

 

Zobacz także: Wystąpienie Prezydenta RP podczas 72. Sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ [PL/ENG] List Prezydenta do uczestników konferencji „Społeczny Pre_COP24” Prezydent zwrócił również uwagę, że Katowice stanowią bardzo dobry przykład miasta i regionu, gdzie sprawiedliwa transformacja związana ze zmianami klimatu przebiega w sposób pomyślny, a wysiłkom na rzecz „bardziej zrównoważonej przyszłości” towarzyszy wzrost gospodarczy i rosnący dobrobyt lokalnej populacji.

 

 

– Mam nadzieję, że wynikiem naszych dyskusji w Katowicach będzie deklaracja solidarności, idei tak bliskiej wszystkim Polakom, która prowadzić będzie do bardziej sprawiedliwej transformacji – oświadczył Andrzej Duda. – Poprzez implementację odważnych polityk w obszarze klimatu, bioróżnorodności, a także walkę z pustynnieniem damy przyszłym pokoleniom bezpieczniejszy i bardziej zrównoważony świat – dodał.

 

Następnie Prezydent RP spotkał się z Dyrektorem Generalnym Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa José Graziano da Silvą.

 

 

Po południu Prezydent odwiedził także siedzibę główną Światowego Programu Żywnościowego (WFP). W WFP Prezydent złożył kwiaty przed tablicą upamiętniającą poległych w akcjach humanitarnych. Andrzej Duda spotkał się również z dyrektorem zarządzającym Światowego Programu Żywnościowego Davidem Beasleyem. (PAP/AW)

  |   Prezydenta przywitał Dyrektor Generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) José Graziano da Silva Udział Prezydenta w sesji plenarnej Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa Udział Prezydenta w sesji plenarnej Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa Udział Prezydenta w sesji plenarnej Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa Udział Prezydenta w sesji plenarnej Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa Udział Prezydenta w sesji plenarnej Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa Udział Prezydenta w sesji plenarnej Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa Spotkanie Prezydenta z Dyrektorem Generalnym ONZ do spraw Wyżywienia i Rolnictwa José Graziano da Silvą Spotkanie Prezydenta z Dyrektorem Generalnym ONZ do spraw Wyżywienia i Rolnictwa José Graziano da Silvą Spotkanie Prezydenta z Dyrektorem Generalnym ONZ do spraw Wyżywienia i Rolnictwa José Graziano da Silvą Wizyta Prezydenta w Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa

Lokalizacja

Poleć znajomemu