Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Wtorek, 23 października 2018

Rozmowy Prezydentów Polski i Niemiec [PL/ENG]

  |   Powitanie Prezydenta RP i Małżonki przez Prezydenta Niemiec z Małżonką Powitanie Prezydenta RP i Małżonki przez Prezydenta Niemiec z Małżonką Pałac Bellevue. Złożenie podpisu przez Prezydenta RP i Małżonkę w księdze pamiątkowej. Pałac Bellevue. Złożenie podpisu przez Prezydenta RP i Małżonkę w księdze pamiątkowej. Berlin. Pałac Bellevue. Family photo Par Prezydenckich Polski i Niemiec Ceremonia oficjalnego powitania Prezydenta RP i Małżonki przez Prezydenta Niemiec z Małżonką Ceremonia oficjalnego powitania Prezydenta RP i Małżonki przez Prezydenta Niemiec z Małżonką Ceremonia oficjalnego powitania Prezydenta RP i Małżonki przez Prezydenta Niemiec z Małżonką Ceremonia oficjalnego powitania Prezydenta RP i Małżonki przez Prezydenta Niemiec z Małżonką Ceremonia oficjalnego powitania Prezydenta RP i Małżonki przez Prezydenta Niemiec z Małżonką Rozmowy Prezydentów Polski i Niemiec Konferencja prasowa Prezydentów Polski i Niemiec Konferencja prasowa Prezydentów Polski i Niemiec Konferencja prasowa Prezydentów Polski i Niemiec Konferencja prasowa Prezydentów Polski i Niemiec Konferencja prasowa Prezydentów Polski i Niemiec Konferencja prasowa Prezydentów Polski i Niemiec Udział Prezydenta RP i Prezydenta RFN w XIX Forum Polsko-Niemieckim „Europa 1918 – 2018: historia z przyszłością” Udział Prezydenta RP i Prezydenta RFN w XIX Forum Polsko-Niemieckim „Europa 1918 – 2018: historia z przyszłością” Udział Prezydenta RP i Prezydenta RFN w XIX Forum Polsko-Niemieckim „Europa 1918 – 2018: historia z przyszłością” Udział Prezydenta RP i Prezydenta RFN w XIX Forum Polsko-Niemieckim „Europa 1918 – 2018: historia z przyszłością” Wypowiedź Prezydenta RP Andrzeja Dudy Udział Prezydenta RP i Prezydenta RFN w XIX Forum Polsko-Niemieckim „Europa 1918 – 2018: historia z przyszłością” Udział Prezydenta RP i Prezydenta RFN w XIX Forum Polsko-Niemieckim „Europa 1918 – 2018: historia z przyszłością” Udział Prezydenta RP i Prezydenta RFN w XIX Forum Polsko-Niemieckim „Europa 1918 – 2018: historia z przyszłością” Na zakończenie forum odbyła się debata Na zakończenie forum odbyła się debata Forum Polsko-Niemieckie „Europa 1918 – 2018: historia z przyszłością” odbyło się w siedzibie Ministerstwa Spraw Zagranicznych RFN Na zakończenie forum odbyła się debata Powitanie Prezydenta RP Andrzeja Dudy przez Kanclerz Federalną Republiki Federalnej Niemiec Angelę Merkel Rozmowa „w cztery oczy” Prezydenta RP z Kanclerz Federalną RFN Rozmowa „w cztery oczy” Prezydenta RP z Kanclerz Federalną RFN Spotkanie Prezydenta RP z Kanclerz Federalną Republiki Federalnej Niemiec Angelę Merkel Spotkanie Prezydenta RP z Kanclerz Federalną Republiki Federalnej Niemiec Angelę Merkel Spotkanie Prezydenta RP z Kanclerz Federalną Republiki Federalnej Niemiec Angelę Merkel

Prezydent Andrzej Duda podkreślał w Berlinie, że przyjaźń polsko-niemiecka jest dla niego niezwykle ważnym elementem. – Bardzo się cieszę , że współpraca pomiędzy naszymi krajami się pogłębia, przede wszystkim ta gospodarcza – mówił na wspólnej konferencji z Prezydentem Frankiem-Walterem Steinmeierem. ENGLISH VERSION>>

 

Prezydent Andrzej Duda z Małżonką zostali we wtorek powitani przed Pałacem Bellevue przez Prezydenta Franka-Waltera Steinmeiera i jego Małżonkę. Po złożeniu wpisów w księdze pamiątkowej i ceremonii oficjalnego powitania Prezydenci rozmawiali „w cztery oczy”. Następnie politycy spotkali się z mediami >>>

  • Relacje dwustronne i obchody 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę

– Bardzo, bardzo serdecznie chcę Panu Prezydentowi podziękować. To jest takie piękne podkreślenie dwóch dla mnie niezwykle ważnych elementów – pierwszym elementem jest 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości – powiedział Andrzej Duda, wskazując też, że wizyta w Berlinie jest dopełnieniem czerwcowego spotkania Par Prezydenckich Polski i Niemiec w Warszawie. Dodał, że drugim – ważnym dla niego elementem – jest przyjaźń polsko-niemiecka.

 

– Dziękuję, że w kontekście przyjaźni polsko-niemieckiej możemy tu, w Berlinie pięknie obchodzić stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości – mówił Prezydent. Zaznaczył, że 1918 rok inaczej kojarzy się w Niemczech i w Polsce. – Tym bardziej dziękuję za podkreślenie tego jednego z fundamentów naszej historii, jakim jest odzyskanie przez Polskę niepodległości – powiedział Andrzej Duda.  

 

 

Zobacz także: Para Prezydencka rozpoczęła wizytę w Niemczech [PL/ENG] Wizyta Prezydenta Niemiec w związku z 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości [PL/ENG] - Bardzo się cieszę, że pogłębia się współpraca między naszymi krajami  –mówił Andrzej Duda, wskazując przede wszystkim na współpracę gospodarczą. – Z roku na rok są nowe inwestycje niemieckie w Polsce. Niemcy są naszym największym partnerem handlowym. I bardzo się z tego cieszymy – dodał. Wspomniał też, że w poniedziałek odwiedził podberlińskie Zagraniczne Biuro Toruńskich Zakładów Materiałów Opatrunkowych (TZMO).  Wyraził zadowolenie, że polskie inwestycje w Niemczech również są obecne. 

 

  • Bezpieczeństwo energetyczne

- My zdecydowanie uważamy, że inwestycja, jaką jest gazociąg Nord Stream 2, nie powinna mieć miejsca– podkreślił Andrzej Duda. - Uważamy, że zaburzy w przyszłości stosunki energetyczne w Europie w momencie, w którym gaz będzie do Unii Europejskiej tym gazociągiem dostarczany, że spowoduje dominację na rynku europejskim jednego dostawcy, a przede wszystkim postawi w trudnej sytuacji, jeśli chodzi o bezpieczeństwo energetyczne, co najmniej kilka państw Europy Środkowej - mówił.


Zaznaczył, że Polska absolutnie podtrzymuje całkowicie negatywne zdanie na temat tej inwestycji. - Wyrażamy zdziwienie, że instytucje europejskie, takie jak Komisja Europejska, nie zajęły jednoznacznie negatywnego stanowiska, że nie było w tym zakresie zmiany, także i dyrektywy energetycznej – powiedział polski Prezydent. Jak dodał, „podtrzymujemy, że jest to projekt absolutnie o charakterze politycznym i strategicznym, a nie biznesowym i trudno jest nam to zrozumieć”.  - Nie widzimy tutaj takiej solidarności, która jest tu potrzebna - stwierdził Andrzej Duda.

 

Prezydent ocenił, że to jeden z tematów, w których zdania są rozbieżne. Jednocześnie podkreślił dobrą współpracę, dobrą atmosferę spotkań z Prezydentem Niemiec.
 

  • Kwestie europejskie

Jak podkreślał Andrzej Duda, przyjął z radością fakt, że Niemcy są zainteresowane partnerską relacją z krajami Trójmorza. – Cieszę się, że Niemcy widzą potrzebę tego, aby taka współpraca była realizowana i akceptują to także w skali UE – powiedział i wskazał na potrzebę wyrównania w ramach UE rozwoju infrastrukturalnego.


Prezydent ocenił też, że wspólna Europa zmaga się z wieloma problemami. - Wierzę w to, że uda nam się znaleźć drogę wyjścia ze wszystkich europejskich kryzysów, które Europę dzisiaj dotykają – mówił, wymieniając Brexit. Jak dodał, nie ma wątpliwości, że jest potrzebna umowa między UE a Wielką Brytanią i wyraził nadzieję, że zostanie ona wypracowana.


Zwrócił ponadto uwagę na problem uchodźców. - Cieszę się, że głos, który został kiedyś wypowiedziany przez Grupę Wyszehradzką jest dzisiaj w Europie powszechnie uwzględniany. Mianowicie, że musimy strzec granic UE, wspierać ośrodki, w których są uchodźcy, ale jak najbliżej ich dawnych miejsc zamieszkania. Uważam, że jest to polityka słuszna – ocenił.


Prezydent mówił również, że osobiście jest zwolennikiem UE jako unii państw narodowych. - Gdzie każde z państw zachowuje swoją suwerenność, gdzie współdecydujemy o wszystkich najważniejszych sprawach, ale przede wszystkim, gdzie traktujemy się w sposób partnerski i gdzie wszystkie państwa są traktowane jednakowo - powiedział.

 

- Kiedy mówimy o UE jako o wspólnocie, to bardzo bym chciał, żebyśmy zawsze mogli mówić o UE, że to jest taka nasza prawdziwa wspólnota. Dla mnie to przede wszystkim oznacza zrozumienie wzajemnych potrzeb, wzajemnych interesów, ale także i wzajemnych trosk i wzajemnych obaw - dodał Prezydent.

 

 

 

 

 

 

  • Forum Polsko-Niemieckie „Europa 1918 – 2018: historia z przyszłością”

Po południu Prezydenci Polski i Niemiec udali się do  siedziby Ministerstwa Spraw Zagranicznych RFN, by wziąć udział w XIX Forum Polsko-Niemieckim „Europa 1918 – 2018: historia z przyszłością”.

 

 

  • Rozmowy „w cztery oczy” Prezydenta RP z Kanclerz RFN 

Zobacz także: Spotkanie Prezydenta z Kanclerz Niemiec Angelą Merkel [PL/ENG] Następnie Andrzej Duda spotkał się z kanclerz Angelą Merkel. Rozmowa odbyła się w Urzędzie Kanclerskim w Berlinie. Rozmowy dotyczyły sytuacji wewnętrznej w obu krajach, przyszłości Unii Europejskiej, relacji euroatlantyckich, Ukrainy, a także polityki klimatycznej.

 

 

  • Uroczysty koncert  z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości

 

Zobacz także: Uroczysty koncert w Berlinie z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Wieczorem obie Pary Prezydenckie wzięły wspólnie udział w uroczystym koncercie wydawanym przez Ambasadora RP w Berlinie z okazji 100-lecia polskiej niepodległości. Koncert filharmoników poznańskich z Szymonem Nehringiem jako jednym z solistów odbył się w berlińskim Konzerthaus. Prezydentowi podczas wizyty w Niemczech towarzyszyli ministrowie Krzysztof Szczerski, Adam Kwiatkowski i Błażej Spychalski. 

(KG, MK)

Lokalizacja

Poleć znajomemu