Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Wtorek, 23 października 2018

Spotkanie Prezydenta z Kanclerz Niemiec Angelą Merkel [PL/ENG]

  |   Spotkanie Prezydenta z Kanclerz Niemiec Angelą Merkel Spotkanie Prezydenta z Kanclerz Niemiec Angelą Merkel Spotkanie Prezydenta z Kanclerz Niemiec Angelą Merkel Spotkanie Prezydenta z Kanclerz Niemiec Angelą Merkel Spotkanie Prezydenta z Kanclerz Niemiec Angelą Merkel Spotkanie Prezydenta z Kanclerz Niemiec Angelą Merkel Briefing Szefa Gabinetu Prezydenta RP Krzysztofa Szczerskiego Briefing Szefa Gabinetu Prezydenta RP Krzysztofa Szczerskiego

Szef Gabinetu Prezydenta Krzysztof Szczerski rozmawiał z dziennikarzami po spotkaniu Prezydenta Andrzeja Dudy z Kanclerz Niemiec Angelą Merkel. Jak relacjonował, to była „gęsta tematycznie” rozmowa, podczas której poruszono pięć dużych bloków tematycznych. Spotkanie Prezydenta z Kanclerz Niemiec trwało 45 minut. ENGLISH VERSION>>

 

Poruszone tematy:

 

  • Sytuacja wewnętrzna w obu krajach. Pierwszy temat, jaki pojawił się w rozmowie przywódców, dotyczył obecnej sytuacji politycznej Polski i Niemiec. – Przywódcy rozmawiali m.in. na temat przyszłości polityki niemieckiej w związku z sekwencją wyborczą w kraju – wyjaśnił minister.
  • Przyszłość Unii Europejskiej. Poruszone zostały kwestie Unii Europejskiej i jej reformy; konieczności dostosowania UE do dzisiejszych wyzwań, także w kontekście działania instytucji europejskich. – Rozmówcy zgodzili się co do tego, że każda reforma Europy musi odbywać się za zgodą i z udziałem obywateli, w demokratycznym dyskursie i w granicach prawa – mówił minister.
  • Relacje euroatlantyckie. Prezydent RP i Kanclerz Niemiec dyskutowali na temat tego, jak oboje przywódcy postrzegają stan relacj Unii Europejskiej ze Stanami Zjednoczonymi. – Prezydent podzielił się swoimi wnioskami z ostatniej wizyty w Białym Domu oraz z późniejszej, w Nowym Jorku – oznajmił Krzysztof Szczerski i dodał, że relacje polsko-amerykańskie są dla strony niemieckiej „szczególnie interesujące”.
  • Kwestia Ukrainy. – To jest oczywisty obszar zainteresowań obydwu krajów – wyjaśnił minister. Dodał, że przywódcy rozmawiali o dalszym „zakorzenianiu” polityki ukraińskiej w politykę europejską.
  • Przyszłość polityki klimatycznej. Minister przypomniał, że Polska będzie gospodarzem grudniowej konferencji w Katowicach. – Polska jest zainteresowana tym, by konferencja przyniosła odpowiedni skutek, który zagwarantuje sprawiedliwą i odpowiedzialną politykę dostosowania gospodarek krajów uczestniczących w tym procesie do wymogów klimatycznych – powiedział. Zaznaczył, że Prezydent zabiegał o wsparcie niemieckie dla polskiego modelu sprawiedliwego podziału obciążeń między krajami.


Zobacz także: Rozmowy Prezydentów Polski i Niemiec [PL/ENG] „Bardzo się cieszę, że pogłębia się współpraca między naszymi krajami” Jak przekazał minister Krzysztof Szczerski, Prezydent ocenił tę rozmowę jako „bardzo dobrą”. – Taką, która pokazała partnerstwo polsko-niemieckie, czyli potrzebę wzajemnej wymiany informacji, opinii, ocen i planów na przyszłość – podsumował. Spotkanie odbyło się w Urzędzie Kanclerskim w Berlinie. (AW)

Lokalizacja

Poleć znajomemu