Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Wtorek, 23 października 2018

Uroczysty koncert w Berlinie z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości

  |   Para Prezydencka udała się na uroczysty koncert w berlińskim Konzerthaus Prezydent RFN z Małżonką przed koncertem Uroczysty koncert z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Uroczysty koncert w Berlinie z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Uroczysty koncert w Berlinie z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Uroczysty koncert w Berlinie z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Uroczysty koncert w Berlinie z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Wystąpienie Prezydenta RP Andrzeja Dudy Wystąpienie Prezydenta RP Andrzeja Dudy Wystąpienie Prezydenta RFN Franka-Waltera Steinmeiera Uroczysty koncert w Berlinie z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Uroczysty koncert w Berlinie z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Uroczysty koncert w Berlinie z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Uroczysty koncert w Berlinie z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Koncert odbył się w berlińskim Konzerthaus Uroczysty koncert w Berlinie z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Uroczysty koncert w Berlinie z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Uroczysty koncert w Berlinie z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Uroczysty koncert w Berlinie z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Uroczysty koncert w Berlinie z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Uroczysty koncert w Berlinie z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości

Suwerenna, silna, nowoczesna Polska jest niezastąpionym filarem każdego realistycznego projektu europejskiej jedności, każdej trwałej architektury bezpieczeństwa i rozwoju gospodarczego w Europie – powiedział we wtorek w Berlinie Prezydent Andrzej Duda.

 

W berlińskim Konzerthaus, z udziałem Par Prezydenckich Polski i Niemiec, we wtorek wieczorem odbył się uroczysty koncert w wykonaniu orkiestry Filharmonii Poznańskiej pod batutą Marka Pijarowskiego, z Szymonem Nehringiem jako jednym z solistów, wydany przez Ambasadora RP w Berlinie z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. 

 

Przed rozpoczęciem koncertu przemówienia wygłosili obaj prezydenci. Był to ostatni punkt wizyty polskiej Pary Prezydenckiej w Berlinie. CAŁOŚĆ WYSTĄPIENIA PREZYDENTA RP>>

 

Prezydent Duda wyraził satysfakcję, że tę ważną dla Polski rocznicę świętować będą z nami nasi niemieccy sąsiedzi i przyjaciele. – W sposób szczególny cieszy mnie obecność Prezydenta Franka-Waltera Steinmeiera wraz z Małżonką, którego starania na rzecz przyjaźni polsko-niemieckiej budzą mój szacunek i sympatię – powiedział Andrzej Duda. Wyraził radość z powodu obecności byłego Prezydenta Niemiec Joachima Gaucka z Małżonką.

 

 

– W tych dniach polskie serca biją żywiej na myśl o zbliżającym się 11 listopada. Nasze Narodowe Święto Niepodległości w tym roku obchodzone jest wyjątkowo uroczyście. Przypomina nam wszystko to, co budzi w nas poczucie narodowej dumy, jedności i solidarności – zaznaczył Andrzej Duda.

 

– Tego dnia przypominamy sobie i światu, że od ponad 1050 lat Polska współtworzy historię i osiągnięcia cywilizacji europejskiej i ogólnoświatowej. Tego dnia wyrażamy dumę z bogatego dziedzictwa naszej kultury, odrębnej, a przecież na wskroś europejskiej, przesiąkniętej ideami chrześcijaństwa oraz greckiego i rzymskiego antyku – powiedział Andrzej Duda. – To właśnie dzięki nim, a także dzięki nowoczesnym rozwiązaniom ustrojowym i społecznym, które wprowadzano w Rzeczypospolitej Polskiej będącej przez stulecia Rzeczpospolitą Polską Obojga Narodów, wprowadzaliśmy nowe rozwiązania do europejskich i światowych trendów ustrojowych i kulturowych – zaznaczył Prezydent.

 

 

Zwrócił uwagę, że „trwający w państwie polskim przez stulecia duch wzajemnego szacunku, tolerancji wyznaniowej, a także obywatelski i republikański etos poświęcenia na rzecz dobra wspólnego przetrwały do naszych dni jako istota i rdzeń polskiej tożsamości”. – To dzięki nim byliśmy, jesteśmy i zawsze będziemy Polakami i Europejczykami. To także dzięki nim, a także odwadze i determinacji ojców niepodległości, dzięki walce i pracy milionów zwykłych Polaków w 1918 roku potrafiliśmy wykorzystać naszą jedyną w swoim rodzaju dziejową szansę – wskazał polski Prezydent.

 

– Wtedy właśnie – jak zaznaczył – po raz kolejny, ale nie ostatni dowiedliśmy, że suwerenna, silna, nowoczesna Polska jest niezastąpionym filarem każdego realistycznego projektu europejskiej jedności, każdej trwałej architektury bezpieczeństwa i rozwoju gospodarczego na naszym kontynencie.

 

Prezydent Duda podziękował Prezydentowi Steinmeierowi za jego wizytę w Warszawie w czerwcu i za zaproszenie do Berlina. Andrzej Duda zauważył, że „przez stulecia różnie w historii między naszymi państwami i narodami bywało”. Ale „pamiętamy i potrafimy wyciągać z tej historii wnioski. Dzisiejsza wspólna obecność w UE, dobre sąsiedztwo i przyjaźń jest właśnie świadectwem tej pamięci – zaznaczył Prezydent RP. Zobacz także: Wizyta oficjalna Prezydenta Niemiec z Małżonką w Polsce Wizyta Prezydenta Niemiec w związku z 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości [PL/ENG] Prezydenci Duda i Gauck o dobrej przyjaźni polsko-niemieckiej

 

Frank-Walter Steinmeier podkreślił, że „po stuleciach wojen, zaborów, okupacji i panowania obcego dyktatu Polacy znają i doceniają, jak chyba żaden inny naród, wartość tej wielokrotnie boleśnie odzyskiwanej niepodległości”. – Polska była i jest nieodzownym głosem w Europie. Wiemy to, od kiedy pierwsza polska konstytucja z 1791 roku wskazała Europie drogę. Pierwsza konstytucja, która przewidywała zasadę podziału władz, uznawała powszechną równość obywateli wobec prawa i gwarantowała wolność wyznania – zauważył niemiecki przywódca.

 

– Fakt, że Niemcy wielokrotnie w historii nie byli dla Polaków godnym zaufania sąsiadem, napawa nas głębokim wstydem – podkreślił Frank-Walter Steinmeier. – Jak moglibyśmy przypominać o powstaniu II Rzeczpospolitej, nie pamiętając jednocześnie o jej końcu, o napaści nazistowskich Niemiec na Polskę.

 

–  Nie zapomnieliśmy o spustoszeniu, jakiego dokonali Niemcy w II RP. Niemcy nigdy nie zapomną o wyrastającej z historii odpowiedzialności – zaznaczył Prezydent RFN. Zauważył, że wspólne świętowanie polskiej niepodległości w Berlinie nie jest oczywiste. –  To szczęśliwy zwrot w historii Europy, który zawdzięczamy odważnym mężczyznom i kobietom działającym na rzecz pojednania, którzy podali dłoń i ją przyjęli – podkreślił. – Życzymy sobie wolnej, demokratycznej, pewnej siebie Polski jako partnera w budowaniu przyszłości Europy – dodał.

 


Zobacz także: Rozmowy Prezydentów Polski i Niemiec [PL/ENG] Spotkanie Prezydenta z Kanclerz Niemiec Angelą Merkel [PL/ENG] Orkiestra Filharmonii Poznańskiej należy do grona najbardziej znanych i cenionych polskich orkiestr symfonicznych. Występuje w najważniejszych ośrodkach muzycznych w kraju i poza jego granicami. Zespół koncertował prawie we wszystkich krajach Europy. Orkiestra towarzyszyła uczestnikom pierwszego powojennego Konkursu Chopinowskiego w Warszawie, a od 1952 roku akompaniuje finalistom Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu. 

 

W Berlinie wystąpiła pod batutą Marka Pijarowskiego, który od sezonu 2007/2008 jest dyrygentem-szefem Orkiestry Filharmonii Poznańskiej i nieprzerwanie od ponad 40 lat artysta w ramach działalności dyrygenckiej współpracuje ze wszystkimi orkiestrami filharmonicznymi i radiowymi w Polsce. 

 

 

Zobacz także: Niezwykły koncert w Teatrze Królewskim dla uczczenia 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości [PL/ENG] Gmach Filharmonii – Konzerthaus, znajduje się na placu Gendarmenmarkt w historycznym centrum Berlina. Został zniszczony podczas II wojny światowej, a jego odbudowa rozpoczęła się w 1979 roku. (KP, MK/PAP)

Lokalizacja

Poleć znajomemu