Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Środa, 19 grudnia 2018

Wizyta u polskich żołnierzy stacjonujących w Rumunii [PL/ENG]

  |   W środę rano Prezydent RP udał się z wizytą roboczą do Rumunii Powitanie Prezydenta na lotnisku w Craiovej w Rumunii Wizyta Prezydenta RP w Rumunii Złożenie wieńca pod tablicą upamiętniającą pobyt Prezydenta II RP w Craiovej Złożenie wieńca pod tablicą upamiętniającą pobyt Prezydenta II RP w Craiovej Wizyta Prezydenta RP w Muzeum Sztuki w Craiovej Wpis do księgi pamiątkowej Prezydent odwiedził cmentarz w Craiovej Udział Prezydenta RP w uroczystości w polskiej części cmentarza Udział Prezydenta RP w uroczystości w polskiej części cmentarza Udział Prezydenta RP w uroczystości w polskiej części cmentarza Złożenie wieńca przez Prezydenta RP Prezydent odwiedził cmentarz w Craiovej Wizyta Prezydenta RP na cmentarzu Wizyta Prezydenta RP na cmentarzu Prezydent w koszarach 26. batalionu piechoty, gdzie stacjonuje PKW Rumunia Prezydent w koszarach 26. batalionu piechoty, gdzie stacjonuje PKW Rumunia Prezydent w koszarach 26. batalionu piechoty, gdzie stacjonuje PKW Rumunia Prezydent w koszarach 26. batalionu piechoty, gdzie stacjonuje PKW Rumunia Prezydent w koszarach 26. batalionu piechoty, gdzie stacjonuje PKW Rumunia Prezydent w koszarach 26. batalionu piechoty, gdzie stacjonuje PKW Rumunia Prezydent w koszarach 26. batalionu piechoty, gdzie stacjonuje PKW Rumunia Prezydent w koszarach 26. batalionu piechoty, gdzie stacjonuje PKW Rumunia Prezydent w koszarach 26. batalionu piechoty, gdzie stacjonuje PKW Rumunia Prezydent w koszarach 26. batalionu piechoty, gdzie stacjonuje PKW Rumunia Prezydent w koszarach 26. batalionu piechoty, gdzie stacjonuje PKW Rumunia. Prezydent w koszarach 26. batalionu piechoty, gdzie stacjonuje PKW Rumunia Prezydent w koszarach 26. batalionu piechoty, gdzie stacjonuje PKW Rumunia Defilada Defilada Wspólne zdjęcie Prezydenta RP z żołnierzami PKW Rumunia Prezydent w koszarach 26. batalionu piechoty, gdzie stacjonuje PKW Rumunia Prezydent w koszarach 26. batalionu piechoty, gdzie stacjonuje PKW Rumunia Spotkanie wigilijne Prezydenta RP z żołnierzami PKW Rumunia Spotkanie wigilijne Prezydenta RP z żołnierzami PKW Rumunia Wystąpienie Prezydenta RP Spotkanie wigilijne Prezydenta RP z żołnierzami PKW Rumunia Spotkanie wigilijne Prezydenta RP z żołnierzami PKW Rumunia Po części oficjalnej przyszedł czas na indywidualne składanie życzeń świąteczno-noworocznych i dzielenie się opłatkiem Po części oficjalnej przyszedł czas na indywidualne składanie życzeń świąteczno-noworocznych i dzielenie się opłatkiem Spotkanie wigilijne Prezydenta RP z żołnierzami PKW Rumunia Spotkanie wigilijne Prezydenta RP z żołnierzami PKW Rumunia Spotkanie wigilijne Prezydenta RP z żołnierzami PKW Rumunia Spotkanie wigilijne Prezydenta RP z żołnierzami PKW Rumunia Spotkanie wigilijne Prezydenta RP z żołnierzami PKW Rumunia Spotkanie wigilijne Prezydenta RP z żołnierzami PKW Rumunia Spotkanie wigilijne Prezydenta RP z żołnierzami PKW Rumunia Spotkanie wigilijne Prezydenta RP z żołnierzami PKW Rumunia

Prezydent Andrzej Duda odwiedził polskich żołnierzy stacjonujących w Rumunii w ramach wielonarodowej brygady NATO. Szef państwa, któremu towarzyszył minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, wział w środę udział w wigilijnym spotkaniu z żołnierzami. Wyróżnieni otrzymali odznaczenia od Prezydenta RP i szefa MON. Celem wizyty było zapoznanie się z warunkami służby i pracy żołnierzy oraz pracowników kontyngentu. ENGLISH VERSION>>

 

  • Wizyta i uroczystysty apel na terenie stacjonowania PKW Rumunia 

 

– Kiedy w 2016 roku zdążaliśmy do szczytu NATO w Warszawie, starając się o sojuszniczą obecność NATO w Polsce, mówiliśmy, że jesteśmy solidarni a solidarność oznacza nie tylko to, że potrzebujemy sojuszniczej obecności u nas, ale że jesteśmy gotowi nieść do innych naszych przyjaciół tę sojuszniczą obecność, czyli bezpieczeństwo –  powiedział Prezydent Andrzej Duda po uroczystym apelu na terenie koszar 26. batalionu piechoty. – W Rumunii jesteście polską reprezentacją wspólnego bezpieczeństwa, na którym nam tak bardzo zależy – podkreślił. Zobacz także: Prezydent wręczył żołnierzom PKW Medale za Długoletnią Służbę Wystąpienie Prezydenta na spotkaniu z polskimi żołnierzami w Rumunii

 

– Jestem tu, by wam za tę służbę ogromnie podziękować, jestem tu, by w przeddzień Świąt Bożego Narodzenia podzielić się z wami opłatkiem i przynieść wam – choć na ten moment – ten powiew Polski, naszej ojczyzny – powiedział Prezydent.

 

– Ale jednocześnie, składając wam życzenia, chcę was prosić, byście osobiście ode mnie przekazali najwyższe wyrazy szacunku i podziękowania i najserdeczniejsze życzenia waszym najbliższym, kiedy będziecie z nimi rozmawiali, teraz przed świętami – mówił Prezydent. Zapewnił o ogromnej wdzięczności zarówno ze strony polskiego państwa, jak i ze strony głowy tego państwa za żołnierską służbę, poświęcenie dla Rzeczypospolitej, za ofiarę każdego dnia.

Zobacz także: „Jestem tu, by przynieść wam ten kawałek Polski, to polskie tchnienie”

 

Zasadniczą część III zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w siłach tFP w Craiova wystawiła 17. Wielkopolska Brygada Zmechanizowana im. gen. broni Józefa Dowbora-Muśnickiego z Międzyrzecza. – Chcę Państwu powiedzieć, że dokładnie trzy dni temu podjąłem decyzję o odznaczeniu waszego patrona pośmiertnie Orderem Orła Białego za Powstanie Wielkopolskie, za tamten wielki czyn – poinformował Andrzej Duda. – Chciałbym,  żebyście mieli absolutne poczucie, że chwała tego największego polskiego odznaczenia spływa na całą Wielkopolskę, a przede wszystkim spływa na waszą jednostkę – zaznaczył.

 

 

 

 

Podczas spotkania wigilijnego Prezydent wyraził radość, że może spotkać się z polskimi żołnierzami bezpośrednio, w Craiovej, a za pośrednictwem przekazu sieciowego także z naszymi żołnierzami w kontyngentach poza granicami kraju. – Bycie żołnierzem to specyficzna decyzja o drodze życia. To wybranie na swoją przyszłość drogi służby dla państwa, dla bliźnich, dla rodaków. Często mówię, że to nie jest tylko indywidualny wybór żołnierza – to de facto droga całej jego rodziny – zaznaczył Andrzej Duda. Życzył zdrowia, sił, bezpieczeństwa i wszelkiego powodzenia na to Boże Narodzenie, na Nowy Rok i na cały następny rok 2019.

 

Wizyta w mieście Craiova (Krajowa), gdzie stacjonują polscy żołnierze, rozpoczęła się od odwiedzin miejsca internowania w 1939 r. Prezydenta Ignacego Mościckiego i naczelnego wodza, marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego. Tablica upamiętniająca Prezydenta Mościckiego znajduje się przy głównym wejściu do Pałacu Constantina Mihaila, na ścianie budynku, w którym aktualnie mieści się Muzeum Sztuki w Craiovej. 

 

 

Prezydent Duda odwiedził również cmentarz, gdzie spoczywają uchodźcy wojskowi i cywilni (oficerowie, szeregowi, dziennikarze, urzędnicy, gospodyni domowa, gimnazjalista) z czasów II wojny światowej. Na cmentarzu znajduje się obelisk z napisem „Polskim uchodźcom z lat II wojny światowej spoczywającym na cmentarzu przyjaznej ziemi rumuńskiej – Ojczyzna”.

 

 

Prezydentowi towarzyszy również Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch oraz Sekretarz Stanu w KPRP Błażej Spychalski.

 

PKW Rumunia wchodzi w skład wielonarodowej brygady stacjonującej w rumuńskiej Krajowej w ramach wzmocnionej sojuszniczej obecności na wschodniej flance NATO. Została ona ustanowiona na warszawskim szczycie NATO w 2016 r. Sojusznicy uzgodnili wówczas wydzielenie sił stacjonujących w ramach wysuniętej wzmocnionej obecności (enhanced forward presence, eFP) na północno-wschodniej flance NATO i dopasowanej wzmocnionej obecności (tailored forward presence - tFP) na południowo wschodnich obrzeżach terytorium państw członkowskich.

Zobacz także: Prezydent odwiedzi polskich żołnierzy w Rumunii

 

Polska wydzieliła do wielonarodowej brygady tFP w Rumunii i Bułgarii kontyngent liczący ok. 230 żołnierzy z 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej z Międzyrzecza, uzbrojonych w 14 kołowych transporterów opancerzonych Rosomak, granatniki i lekkie moździerze. Żołnierze kontyngentu dowodzonego przez mjr. Marcina Szulewę stacjonują w koszarach rumuńskiego 26. Batalionu Piechoty. Głównym zadaniem PKW jest wspólne szkolenie pod auspicjami Wielonarodowej Dywizji Południowy Wschód.

 

Natomiast w skład stacjonującego w Polsce wielonarodowego batalionu eFP wszedł 120-osobowy rumuński pododdział przeciwlotniczy. (MK, PAP)

Lokalizacja

Poleć znajomemu