Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 24 stycznia 2019

Dobre rozmowy w Davos m.in. z Prezydentem Brazylii i Sekretarzem Generalnym NATO [PL/ENG]

  |   Spotkanie Prezydenta RP z Prezydentem Brazylii Jairem Bolsonaro Spotkanie Prezydenta RP z Prezydentem Brazylii Jairem Bolsonaro Spotkanie Prezydenta RP z Prezydentem Brazylii Jairem Bolsonaro Konferencja po spotkaniu Prezydenta RP z Prezydentem Brazylii Jairem Bolsonaro Spotkanie Prezydenta RP z Sekretarzem Generalnym NATO, Jensem Stoltenbergiem Spotkanie Prezydenta RP z Sekretarzem Generalnym NATO, Jensem Stoltenbergiem Spotkanie Prezydenta RP z Wysoką Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka, Michelle Bachelet Spotkanie Prezydenta RP z Wysoką Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka, Michelle Bachelet Konferencja prasowa Konferencja prasowa Spotkanie Prezydenta RP z Prezesem ds. Operacyjnych Philip Morris International, Jackiem Olczakiem Spotkanie Prezydenta RP z Prezesem ds. Operacyjnych Philip Morris International, Jackiem Olczakiem Spotkanie z Prezydentem Ukrainy Petro Poroszenko Spotkanie z ukraińską polityk, b. premier Ukrainy i przywódczynią partii Batkiwszczyna, Julią Tymoszenko Spotkanie z ukraińską polityk, b. premier Ukrainy i przywódczynią partii Batkiwszczyna, Julią Tymoszenko

Zobacz także: W Davos nt. sytuacji bezpieczeństwa w Europie Środkowej i Wschodniej [PL/ENG] Ostatniego dnia pobytu w Davos Andrzej Duda spotkał się z m.in Prezydentem Brazylii Jairem Bolsonaro, Sekretarzem Generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem, a także z Wysoką Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka Michelle Bachelet.

 

 

SPOTKANIE Z PREZYDENTEM BRAZYLII 

 

Andrzej Duda i Jair Bolsonaro rozmawiali o współpracy politycznej i gospodarczej. Polski Prezydent ocenił, że biorąc pod uwagę potencjał obu państw można wielokrotnie zwiększyć wzajemną wymianę handlową. Jako utrudnienie wskazał brak umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania między Polską a Brazylią. ENGLISH VERSION >>>

 

W pierwszych trzech kwartałach 2018r. obroty wzrosły o 47%, a polski eksport do Brazylii zwiększył się o 26%.

 

Andrzej Duda zaprosił Prezydenta Brazylii do złożenia wizyty w Polsce. Wyraził nadzieję, że dojdzie do niej jeszcze w tym roku. Obaj przywódcy zgodzili się, że przy tej okazji warto zorganizować duże forum gospodarcze.

 

Jak dodał Prezydent RP, jest nadzieja, że do czasu tego spotkania oba rządy wspólnie przygotują umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania i będzie ją można wprowadzić w życie, ułatwiając obrót handlowy i relacje gospodarcze, które dziś – przez jej brak – są utrudnione.

 

 

Andrzej Duda zwrócił uwagę na bardzo dobrą atmosferę spotkania i wyraził nadzieję, że przełoży się ona na dobrą współpracę polityczną, ale przede wszystkim na dobry klimat gospodarczy.

 

Rozmowa dotyczyła ponadto sytuacji w Wenezueli. Prezydent Brazylii przedstawił Andrzejowi Dudzie swoją ocenę ostatnich wydarzeń w tym kraju.

 

Zobacz także: Prezydent w Davos: Miarą skuteczności polityków jest poziom innowacyjności ich krajów [PL/ENG] Wywiad Prezydenta RP dla TVP Info [CAŁOŚĆ] – Brazylia to nasz największy partner w Ameryce Południowej. Chciałbym poprzez moje spotkanie z Panem Prezydentem tę relację pogłębić. Mam nadzieję, że może będziemy się mogli spodziewać wizyty Prezydenta Brazylii w Polsce – mówił w środowym wywiadzie dla TVP Info Prezydent Andrzej Duda o spotkaniu z Jairem Bolsonaro.

 

 

 

 

SPOTKANIE Z SEKRETARZEM GENERALNYM NATO

 

Podczas rozmowy Andrzej Duda i Jens Stoltenberg zgodzili się, że Sojusz Północnoatlantycki jest mocniejszy niż kiedykolwiek.

 

– Skonstatowaliśmy, że sytuacja w NATO jest dużo lepsza niż była jeszcze kilka lat temu. NATO dziś jest sojuszem, który pokazał swoją żywotność. Twarde postanowienia, które zostały podjęte w Walii, ale przede wszystkim na szczycie w Warszawie, zupełnie zmieniły postrzeganie Sojuszu we współczesnych czasach – mówił po spotkaniu Andrzej Duda. ENGLISH VERSION >>>

 

Podkreślił, że NATO okazało się sojuszem żywym i pokazało zdolność do podejmowania decyzji. – Myślę o obecności sił NATO na flance wschodniej: w państwach bałtyckich, w Polsce, w Rumunii, gdzie także my uczestniczymy w ramach misji sojuszniczej – przypominał Andrzej Duda.

 

 

Sekretarz Generalny NATO wyraził zadowolenie z poziomu wydatków, jakie Polska przeznacza na obronność. 

 

Andrzej Duda dodał, że rozmowa dotyczyła też obecności polskich wojsk na misjach międzynarodowych w ramach Sojuszu, w tym możliwości zwiększenia obecności Polski  w Iraku – poprzez wysłanie tam misji szkoleniowej.

 

– A więc kilku żołnierzy i oficerów, którzy będą szkolili tamtejsze wojska. To propozycja ze strony Sekretarza Generalnego. Jest to do przedyskutowania. Poruszę tę kwestię z Ministrem Obrony Narodowej i z Premierem – wyjaśnił Prezydent. 

 

W trakcie rozmowy omówiono także temat European Defence, podkreślając, że muszą być to działania spójne z działaniami NATO. 

 
– Zgodziliśmy się z Panem Sekretarzem, że współpraca militarna w ramach UE powinna być realizowana w taki sposób, aby razem z naszą obecnością w NATO tworzyć efekt synergii. Czyli, że to nie mogą być jakieś dwie istniejące obok siebie formy współpracy sojuszniczej; powinny się zazębiać i razem wzmacniać nasze bezpieczeństwo – mówił Andrzej Duda.
 

 

 

 

SPOTKANIE Z WYSOKĄ KOMISARZ NARODÓW ZJEDNOCZONYCH DS. PRAW CZŁOWIEKA MICHELLE BACHELET

 

W tym roku odbędą się wybory do Rady Praw Człowieka ONZ, w których startuje m.in. Polska. W rozmowie z Wysoką Komisarz ds. Praw Człowieka ONZ Michelle Bachelet Prezydent przekonywał do naszej kandydatury, przedstawiając priorytety polskiego przewodnictwa w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, w tym szczególnie te związane z ochroną praw człowieka. ENGLISH VERSION >>>

 

– Mamy nadzieję, że Polska zostanie do Praw Człowieka ONZ wybrana – mówił po spotkaniu Andrzej Duda.

 

 

Podczas spotkania poruszono też kwestię polityki w zakresie pomocy humanitarnej, którą prowadzi Polska. – Mówiłem o działaniach podejmowanych w tym zakresie przez nasz rząd. Między innymi o tym, że została ustanowiona specjalna minister ds. współpracy w tym zakresie.

 

– Ta współpraca ma przede wszystkim charakter pomocy na Bliskim Wschodzie, wsparcia dla chrześcijan – mówił. Wyraził też zadowolenie, że dzisiaj w przestrzeni międzynarodowej Polska jest pod tym względem dobrze widoczna. 

 

 

 

Poleć znajomemu