Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 28 lutego 2019

Szczyt Bukaresztańskiej Dziewiątki w Koszycach [PL/ENG]

  |   Spotkanie Prezydenta Andrzeja Dudy z Prezydentem Węgier Jánosem Áderem Spotkanie Prezydenta Andrzeja Dudy z Prezydentem Węgier Jánosem Áderem Spotkanie przywódców państw B9 w Koszyczach. Powitanie przez Prezydenta Słowacji. Spotkanie przywódców państw B9 w Koszyczach. Powitanie przez Prezydenta Słowacji. Spotkanie przywódców państw B9 w Koszyczach. Rozmowy plenarne. Spotkanie przywódców państw B9 w Koszyczach. Rozmowy plenarne. Spotkanie przywódców państw B9 w Koszyczach. Rozmowy plenarne. Spotkanie przywódców państw B9 w Koszyczach. Rozmowy plenarne. Spotkanie przywódców państw B9 w Koszyczach. Rozmowy plenarne. Family photo z udziałem Prezydentów państw B9 Odsłonięcie pomnika upamiętniającego spotkanie Prezydentów B9 i 70. rocznicę powstania NATO Odsłonięcie pomnika upamiętniającego spotkanie Prezydentów B9 i 70. rocznicę powstania NATO Udział Prezydentów państw B9 w drugiej sesji plenarnej Konferencja prasowa Prezydentów Polski, Słowacji i Rumunii Konferencja prasowa Prezydentów Polski, Słowacji i Rumunii Konferencja prasowa Prezydentów Polski, Słowacji i Rumunii Konferencja prasowa Prezydentów Polski, Słowacji i Rumunii Konferencja prasowa Prezydentów Polski, Słowacji i Rumunii Spotkanie Prezydenta Andrzeja Dudy z Prezydent Estonii Kersti Kaljulaid

- Dopóki jesteśmy razem, jesteśmy silni. Ta nasza wspólnota gwarantuje bezpieczeństwo – mówił Prezydent Andrzej Duda podczas konferencji podsumowującej szczyt przywódców państw Bukaresztańskiej Dziewiątki w Koszycach.  W spotkaniu Prezydentów na Słowacji wziął też udział sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. ENGLISH VERSION >>>

 

 

Zobacz także: Wypowiedź Prezydenta dla mediów po Szczycie Bukaresztańskiej Dziewiątki Politycy rozmawiali m.in. na temat sytuacji bezpieczeństwa w regionie i zagrożeń hybrydowych, cyberbezpieczeństwa. Tegoroczne spotkanie państw B9 w Koszycach miało szczególny charakter – było upamiętnieniem 70. rocznicy powstania NATO, a także 15. i 20. rocznicy wstąpienia krajów B9 do Sojuszu (w 1999 r. do NATO dołączyły Polska, Czechy i Węgry; a w 2004 r. - Bułgaria, Estonia, Litwa, Łotwa, Rumunia oraz Słowacja). 

 

 

- To spotkanie jest swoistą demonstracją jedności i naszej współpracy w tej części Europy oraz tym, co dla nas najważniejsze: solidarności – jesteśmy razem, rozmawiamy, tworzymy całość, a wspólnie budujemy nasze rzeczywiste bezpieczeństwo – akcentował Andrzej Duda na wspólnej konferencji z Prezydentami Słowacji i Rumunii. 

 

Zobacz także: Spotkanie B9 w Warszawie [PL/ENG] Wspólna deklaracja głów państw Bukaresztańskiej Dziewiątki [PL/ENG] - Widać, że jesteśmy pewną całością, widać, że jesteśmy wzajemnie na siebie otwarci, a przede wszystkim jesteśmy otwarci na wzajemne potrzeby – podkreślał, dodając, że to jest dzisiaj istota współpracy.

 

- Dopóki jesteśmy razem, jesteśmy silni. Ta nasza wspólnota gwarantuje bezpieczeństwo. Ogromnie się cieszę, że dzisiaj po raz kolejny to zademonstrowaliśmy – mówił, wskazując, że w szczycie B9 wziął też udział sekretarz generalny NATO.

 

 

Andrzej Duda podkreślił także, że między uczestnikami rozmów nie było rozbieżności zdań, jeśli chodzi o ocenę sytuacji pod względem bezpieczeństwa. – Doskonale się zgadzamy w tym, co jest dzisiaj rzeczywistym zagrożeniem, jeżeli chodzi o bezpieczeństwo militarne naszej części Europy – mówił, dodając, że Prezydenci rozmawiali m.in. o sytuacji na Ukrainie, na Morzu Czarnym, o incydencie w Cieśninie Kerczeńskiej, o sytuacji państw bałtyckich i Morza Bałtyckiego.

 

- Zgodziliśmy się, że dzisiaj najważniejszym problemem jest powrót imperialnych ambicji Rosji, który trwa, który jest faktem, i wobec którego my musimy w odpowiedni sposób reagować – zaznaczył Prezydent. – Mówiłem o postulacie wzmocnienia obecności Sojuszu w rejonie Morza Czarnego – relacjonował. I dodał, że rozmawiano również w ogóle o zwiększeniu gotowości i obecności NATO w naszej części Europy. - Zgodziliśmy się, że żołnierzy państw sojuszniczych powinno być w tym regionie coraz więcej – zaznaczył Andrzej Duda.

 

Prezydent na pytanie o rozszerzenie NATO, odpowiedział, że Sojusz powinien utrzymywać politykę otwartych drzwi. – Mówiłem o tym, nie tylko ja, w kontekście Północnej Macedonii, mówiliśmy o tym także w kontekście przyszłości Gruzji, Mołdawii, Ukrainy, bo ja uważam, że Sojusz powinien mieć dla tych państw drzwi otwarte, bo to zachęca do współdziałania, do reform w krajach i taka powinna być nasza polityka, że powinniśmy bezpieczeństwo nieść jak najszerzej w naszym regionie, Europie i przestrzeni transatlantyckiej - powiedział Andrzej Duda. 

 

Na zakończenie spotkania politycy przyjęli wspólną deklarację. Przywódcy odsłonili też pomnik upamiętniający spotkanie Prezydentów B9 i 70. rocznicę powstania NATO.

Prezydentowi towarzyszyli Szef Gabinetu Prezydenta RP Krzysztof Szczerski i Szef BBN Paweł Soloch.

 

 

 

  • Przy okazji szczytu Andrzej Duda spotkał się na dwustronnych rozmowach z Prezydentem Węgier Jánosem Áderem oraz z Prezydent Republiki Estońskiej Kersti Kaljulaid.

 

 

Bukaresztańska Dziewiątka to kraje wschodniej flanki NATO: Polska, Rumunia, Litwa, Łotwa, Estonia, Węgry, Słowacja, Czechy i Bułgaria. W listopadzie 2015 roku podczas szczytu w Bukareszcie państwa te podpisały wspólną deklarację, w której oświadczyły, że połączą wysiłki na rzecz zapewnienia, tam, gdzie to konieczne, "silnej, wiarygodnej, zrównoważonej obecności wojskowej" NATO w regionie.


W czerwcu 2018 roku odbyło się spotkanie B9 w Warszawie. Szefowie państw przyjęli wówczas wspólną deklarację, w której ponowili zobowiązanie do kontynuowania spotkań w ramach Dziewiątki Bukaresztańskiej, platformy konsultacji i dialogu, prowadzącej do uzgodnienia wspólnych stanowisk i dalszego umacniania bezpieczeństwa euroatlantyckiego. 

(KG)

Lokalizacja

Poleć znajomemu