Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Sobota, 15 czerwca 2019

Czwarty dzień wizyty w USA: innowacje i biznes [PL/ENG]

  |   Miejskie Centrum Sterowania NIAS w SWITCH Miejskie Centrum Sterowania NIAS w SWITCH Obserwacja testu dronów odbywającego się na terenie zurbanizowanym Test we współpracy NIAS-NASA-ILOT. To największy polsko-amerykański projekt testowania bezzałogowych statków powietrznych Obserwacja testu dronów odbywającego się na terenie zurbanizowanym Test we współpracy NIAS-NASA-ILOT. To największy polsko-amerykański projekt testowania bezzałogowych statków powietrznych Stead Airport w Reno| Obserwacja testu polskiego drona MOSUPS Stead Airport w Reno| Obserwacja testu polskiego drona MOSUPS W ramach projektu MOSUPS stworzono i przetestowano model hipotetycznego dwuosobowego samolotu turystycznego o specjalnym układzie połączonych skrzydeł W ramach projektu MOSUPS stworzono i przetestowano model hipotetycznego dwuosobowego samolotu turystycznego o specjalnym układzie połączonych skrzydeł Stead Airport w Reno| Obserwacja testu polskiego drona MOSUPS Liderem projektu jest warszawski Instytut Lotnictwa W składzie konsorcjum realizującego projekt jest również m.in. Politechnika Warszawska MOSUPS – Dynamicznie Podobny Model Samolotu w Układzie Połączonych Skrzydeł Stead Airport w Reno| Wypowiedź dla dziennikarzy Prezydent kontynuuje wizytę w USA – To już druga edycja Polskiego Tygodnia Biznesu i Innowacji będącego świetnym przykładem rozwijającej się i niezwykle dynamicznej współpracy pomiędzy Polską a stanem Nevada – mówił Prezydent Muzeum Sztuki w Reno| Otwarcie przez Prezydenta RP Polskiego Tygodnia Biznesu i Innowacji w Nevadzie Muzeum Sztuki w Reno| Otwarcie przez Prezydenta RP Polskiego Tygodnia Biznesu i Innowacji w Nevadzie Muzeum Sztuki w Reno| Otwarcie przez Prezydenta RP Polskiego Tygodnia Biznesu i Innowacji w Nevadzie – Mam nadzieję, że polscy i amerykańscy przedsiębiorcy będą w jeszcze większym stopniu czerpać ze swoich pomysłów i doświadczeń – mówił Prezydent – Życzę wszystkim uczestnikom udanego Tygodnia Biznesu i Innowacji, który z pewnością zaowocuje wieloma nowymi pomysłami współpracy – dodał Spotkanie z przedstawicielami start-upów biorącymi udział w Tygodniu Polskiego Biznesu w Nevadzie Spotkanie z przedstawicielami start-upów biorącymi udział w Tygodniu Polskiego Biznesu w Nevadzie Spotkanie z przedstawicielami start-upów biorącymi udział w Tygodniu Polskiego Biznesu w Nevadzie Spotkanie z przedstawicielami start-upów biorącymi udział w Tygodniu Polskiego Biznesu w Nevadzie

Prezydent Andrzej Duda w Reno w Nevadzie obejrzał testy systemu zarządzania ruchem dronów w mieście - wzajemnego wykrywania się, komunikacji oraz unikania kolizji. To wspólny projekt instytutów lotnictwa Polski i Nevady oraz NASA. Andrzej Duda akcentował, że polscy naukowcy są w absolutnej światowej czołówce i razem z naukowcami z USA pracują nad nowoczesnymi rozwiązaniami, które będą w przyszłości wdrażane na całym świecie.

 

ENGLISH VERSION>>

 

Testy są częścią projektu NIAS-NASA-ILOT – największego amerykańsko-polskiego projektu testowania bezzałogowych statków powietrznych. Sieć Badawcza Łukasiewicz-Instytut Lotnictwa (ILOT) jest jedyną instytucją zagraniczną zaproszoną do udziału w amerykańskich manewrach. W testach bierze udział m.in. dron opracowywany w ILOT.

 

 

 

Prezydent w wypowiedzi dla dziennikarzy zwrócił uwagę na różne sposoby wykorzystania w przyszłości dronów. – Coraz częściej się słyszy, że przyszłością naszą, świata, jest ruch dronów przede wszystkim w miastach – dronów, które będą dostarczały przeróżne rzeczy, takie jak np. zamówienia z restauracji, pranie z pralni, książki z biblioteki – mówił Andrzej Duda, podkreślając, że to Polski Instytut Lotnictwa jako jedyny z całego świata został wybrany do współpracy nad tym innowacyjnym projektem dotyczącym poruszania się dronów wykorzystywanych w celach cywilnych.

 

– Mieliśmy możliwość obejrzenia pokazu w samym mieście w Reno, gdzie drony są wykorzystywane do pomocy w akcjach ratowniczych, przenosząc krew, dostarczając różnego rodzaju instrumenty zespołom ratunkowym i strażackim – relacjonował Prezydent. 

 

 

Prezydent obejrzał również pokaz polskiego drona MOSUPS, stworzonego przez konsorcjum, którego liderem jest warszawski Instytut Lotnictwa. Chodzi o model hipotetycznego dwuosobowego samolotu turystycznego o specjalnym układzie połączonych skrzydeł. 

 

 

 

Później Prezydent otworzył w Nevadzie Polski Tydzień Biznesu i Innowacji. –  Mam nadzieję, że polscy i amerykańscy przedsiębiorcy będą w jeszcze większym stopniu z korzyścią dla gospodarek naszych krajów czerpać ze swoich pomysłów i doświadczeń – powiedział. CAŁE WYSTĄPIENIE >>> 


W InNEVation Center w Reno Prezydent spotkał się także z przedstawicielami start-upów biorącymi udział w Polskim Tygodniu Biznesu w Nevadzie.

 

 

Podczas krótkiego spotkania z dziennikarzami w Reno Prezydent był pytany, czy koszty porozumień podpisanych podczas jego wizyty w USA, nie są zbyt wysokie. – Negocjujemy z dużym rozsądkiem, pamiętając cały czas o tym, żeby w jak największym stopniu zabezpieczyć i zrealizować interesy Polski i Polaków – zapewnił Andrzej Duda.

Lokalizacja

Poleć znajomemu