Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Niedziela, 22 września 2019

Para Prezydencka rozpoczęła wizytę w USA - PROGRAM

Przylot Pary Prezydenckiej do Waszyngtonu, czerwiec 2019 r.

Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką w sobotę późnym wieczorem czasu lokalnego przyleciał do Stanów Zjednoczonych. Polski przywódca weźmie udział w debacie generalnej 74. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ, spotka się też m.in. z Prezydentem USA Donaldem Trumpem. Będzie to już dziewiąte spotkanie polityków. PROGRAM PRASOWY >>

 

 

  • Polonia

Zobacz także: W poniedziałek spotkanie Prezydentów Polski i USA Minister Szczerski: Spotkanie Prezydentów Polski i USA dowodem na dynamikę relacji pomiędzy naszymi krajami Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda wizytę w USA rozpoczną w niedzielę od mszy w kościele Świętego Krzyża w miejscowości New Britain w stanie Connecticut, a następnie spotkają się z przedstawicielami Katedry Polskiej w Central Connecticut State University.

 

Podczas późniejszej uroczystości w Parku Walnut Hill Prezydent wręczy odznaczenia zasłużonym przedstawicielom Polonii. 

 

 

  • Spotkanie z Prezydentem USA

 

W poniedziałek, w przeddzień debaty generalnej 74. Zgromadzenie Ogólnego ONZ, polski przywódca spotka się z Prezydentem Stanów Zjednoczonych Donaldem Trumpem. Będzie to dziewiąte spotkanie polityków.

 

Zobacz także: Wizyta Pary Prezydenckiej w Waszyngtonie [PL/ENG] Wystąpienie Andrzeja Dudy podczas przyjęcia wydanego przez Donalda Trumpa z Małżonką na cześć polskiej Pary Prezydenckiej [PL/ENG] Wizyta Pary Prezydenckiej w Białym Domu [PL/ENG] – Odbędzie się na zaproszenie Donalda Trumpa. Prezydenci porozmawiają „w cztery oczy”, następnie odbędą się rozmowy delegacji – poinformował minister Krzysztof Szczerski. Dodał, że polska strona dąży do tego, by podpisano deklarację dotyczącą szczegółów zwiększenia amerykańskiej obecności wojskowej w naszym kraju. 

 

Prezydenci poruszą także tematy związane z dwustronną współpracą energetyczną oraz współpracą w dziedzinie nowych technologii.

 

– Zniesienie wiz amerykańskich dla Polaków też pewnie będzie jednym z tematów rozmów zarówno z Prezydentem Trumpem, jak i z Polonią amerykańską – zaznaczył minister Szczerski.

 

 

  • Szczyt Klimatyczny | Polska sala w RB ONZ 

 

W poniedziałek, zanim dojdzie do spotkania z Prezydentem Trumpem, polski przywódca weźmie udział w inauguracji Szczytu Klimatycznego zorganizowanego przez sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa. Następnie Andrzej Duda spotka się z mediami.

 

Krzysztof Szczerski zaznaczył, że w trakcie szczytu Prezydent zgłosi polskie propozycje działań na rzecz klimatu, które nasz kraj podjął w ostatnim czasie lub ma w planach podjąć.

 

Zobacz także: „Sojusz między Polską i USA nigdy nie był tak mocny” [PL/ENG] Wspólna deklaracja o polsko-amerykańskim partnerstwie strategicznym [PL/ENG] Andrzej Duda otworzy także polską salę w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Prezydencki minister wyjaśnił, że zgodnie z tradycją kraje kończące niestałe członkostwo w RB ONZ – polskie dwuletnie członkostwo trwa do 31 grudnia 2019 r. – przekazują specjalne upominki do siedziby ONZ.

 

Polska zdecydowała się, by tym razem był to „polski pokój”. Jak mówił Krzysztof Szczerski, jedna z sal tuż przy sali obrad RB ONZ zostanie wyposażona w meble według naszego rodzimego projektu.

 

 

  • Spotkania bilateralne i debata generalna 74. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ

 

Andrzej Duda weźmie udział w spotkaniu wysokiego szczebla na temat wolności religijnej pod przewodnictwem Prezydenta Stanów Zjednoczonych. Po tej debacie dojdzie do spotkania prezydentów Polski i USA, po którym Andrzej Duda będzie rozmawiał też z Prezydentem Finlandii Sauli Niinisto. Ostatnim punktem tego dnia będzie konferencja prasowa Andrzeja Dudy.

 

We wtorek rano Prezydent wysłucha wystąpienia Donalda Trumpa w czasie debaty generalnej 74. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Następnie spotka się mediami.

 

Kolejnym elementem wizyty w ONZ są dwa spotkania bilateralne: z Prezydent Estonii Kersti Kaljulaid oraz z Prezydentem Kazachstanu Kasymem-Żomartem Tokajewem.

 

Późnym popołudniem polski Prezydent będzie miał wystąpienie podczas debaty generalnej Zgromadzenia Ogólnego ONZ. – Tegoroczne wystąpienie będzie się koncentrowało wokół trzech wartości: pokoju, ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju – poinformował Szef Gabinetu Prezydenta RP.

 

Wieczorem polska Para Prezydencka weźmie udział w obiedzie wydanym przez Prezydenta Stanów Zjednoczonych i Małżonkę dla uczestników sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Według ministra Szczerskiego będzie to kolejna okazja do rozmów kuluarowych i zapewne dojdzie wtedy do kolejnej rozmowy Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem.

 

 

  • Środa. Agenda spotkań 

 

W środę rano Prezydent będzie uczestniczył w spotkaniu poświęconym 30-leciu Konwencji Praw Dziecka, a także w debacie nt. intensyfikacji działań na rzecz wdrożenia celów zrównoważonego rozwoju.

 

Tego dnia odbędzie też bilateralną rozmowę z sekretarzem generalnym ONZ. Planowane jest również spotkanie Pary Prezydenckiej ze środowiskami żydowskimi na zaproszenie Konsula Generalnego RP w Nowym Jorku.

 

Wylot Pary Prezydenckiej z Nowego Jorku do Warszawy planowany jest na środę wieczór.

 

 

Poleć znajomemu