przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Wtorek, 24 listopada 2015

Prezydent o partnerstwie z Chinami ws. "Jednego Pasa i Jednego Szlaku"

  |   Spotkanie Prezydenta RP Andrzeja Dudy z Premierem ChRL Spotkanie Prezydenta RP Andrzeja Dudy z Premierem ChRL Spotkanie Prezydenta RP Andrzeja Dudy z Premierem ChRL Spotkanie Prezydenta RP Andrzeja Dudy z Premierem ChRL Spotkanie Prezydenta RP Andrzeja Dudy z Premierem ChRL Spotkanie Prezydenta RP Andrzeja Dudy z Premierem ChRL

Prezydent Andrzej Duda podczas spotkania we wtorek w Suzhou z chińskim premierem Li Keqiangiem wyraził nadzieję, że Polska stanie się podstawowym partnerem Chin w Europie w ramach chińskiego projektu "Jednego Pasa i Jednego Szlaku", czyli sieci korytarzy transportowych łączących Kraj Środka z UE.

 

Z udziałem prezydenta Dudy w Suzhou we wtorek rozpoczęło się forum gospodarcze 16 państw Europy Środkowo-Wschodniej i Chin - „16+1”. W ramach odbywającego się we wtorek i środę forum przewidziano spotkania bilateralne.
 
Na otwartej dla mediów części spotkania z premierem Chin prezydent Duda powiedział, że relacje polsko-chińskie i relacje państw Europy Środkowo-Wschodniej z Chinami są dla niego ogromnie ważne. - Mam nadzieję, że tworzymy właśnie wielkie podwaliny pod wspólna przyszłość nie tylko w dziedzinie wymiany gospodarczej, ale także kulturalnej i naukowej – podkreślił.
 
Powiedział, że głęboko wierzy, iż Polsko-Chińskie Forum Gospodarcze, które otworzył w poniedziałek, a także szczyt "16+1" przyniosą w przyszłości wielkie owoce.
 
- Chciałbym, aby pięć lat mojej prezydentury, które rozpoczęły się niecałe cztery miesiące temu, były okresem, który będzie także przebiegał pod znakiem wielkiej intensyfikacji tej współpracy – dodał prezydent.
 
Wyraził nadzieję, że w ramach "wielkiego projektu, który Chiny realizują: "Jednego Pasa i Jednego Szlaku", Polska stanie się ważnym, mam nadzieję podstawowym partnerem Chin w Europie. - Miejscem, z którego chińskie wpływy gospodarcze będę promieniowały na resztę Unii Europejskiej - dodał.
 
Prezydent Andrzej Duda powiedział, że jest pod ogromnym wrażaniem Chin: potęgi, rozwoju gospodarczego i niesamowitych zmian, które nastąpiły w tym kraju w ostatnich 25 latach. - Obserwuję to z wielkim podziwem i mam nadzieję, że tak szybki wzrost potęgi gospodarczej stanie się w krótkim czasie także udziałem Polski i całej Europy Środkowo-Wschodniej a w efekcie będzie promieniował także na resztę UE – podkreślił.
 
W grupie "16+1", oprócz Chin, są: Estonia, Łotwa, Litwa, Polska, Czechy, Słowacja, Węgry, Rumunia, Bułgaria, Słowenia, Chorwacja, Serbia, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Albania i Macedonia.
 
Prezydentowi w kilkudniowej wizycie w Chinach towarzyszą m.in. wiceministrowie gospodarki i spraw zagranicznych: Ilona Antoniszyn-Klik i Katarzyna Kacperczyk.
 
Koncepcja lądowego i morskiego nowego Jedwabnego Szlaku, czyli projektu "Jednego Pasa, Jednego Szlaku", zakłada utworzenie sieci korytarzy transportowych, które połączyłyby Chiny z krajami Unii Europejskiej.
 
Oznacza to budowę bądź modernizację infrastruktury transportowej – kolejowej, w tym także kolei dużych prędkości, dróg, portów lądowych i morskich oraz lotnisk, a także tworzenie infrastruktury przesyłowej (ropociągi, gazociągi) oraz telekomunikacyjnej. Koncepcja została przedstawiona po raz pierwszy przez prezydenta Chin Xi Jinpinga w 2013 roku. (PAP)

Lokalizacja

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.