Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Środa, 30 października 2019

Wizyta w Holandii. Spotkania polityczne i gospodarcze [PL/ENG]

  |   HAGA I Spotkanie Prezydenta RP Andrzeja Dudy z Premierem Królestwa Niderlandów Markiem Rutte HAGA I Spotkanie Prezydenta RP Andrzeja Dudy z Premierem Królestwa Niderlandów Markiem Rutte Prezydent podziękował też za wspaniałe upamiętnienie polskich żołnierzy w 75. rocznicę wyzwolenia Bredy przez 1. Polską Dywizję Pancerną gen. Maczka HAGA I Spotkanie Prezydenta RP Andrzeja Dudy z Premierem Królestwa Niderlandów Markiem Rutte HAGA I Spotkanie Prezydenta RP Andrzeja Dudy z Premierem Królestwa Niderlandów Markiem Rutte HAGA I Prezydent rozmawiał z Prezesem Międzynarodowego Trybunału Karnego HAGA I Prezydent rozmawiał z Prezesem Międzynarodowego Trybunału Karnego HAGA I Prezydent rozmawiał z Prezesem Międzynarodowego Trybunału Karnego HAGA I Prezydent rozmawiał z Prezesem Międzynarodowego Trybunału Karnego HAGA I Spotkanie z Dyrektorem Generalnym Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW) HAGA I Spotkanie z Dyrektorem Generalnym Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW) HAGA I Spotkanie z Dyrektorem Generalnym Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW) HAGA I Spotkanie z Dyrektorem Generalnym Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW) HAGA I Spotkanie z Dyrektorem Generalnym Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW) HAGA I Spotkanie z Dyrektorem Generalnym Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW) HAGA I Spotkanie z Przewodniczącym Senatu i Przewodniczącą Izby Niższej HAGA I Spotkanie z Przewodniczącym Senatu i Przewodniczącą Izby Niższej HAGA I Spotkanie z Przewodniczącym Senatu i Przewodniczącą Izby Niższej HAGA I Spotkanie z Przewodniczącym Senatu i Przewodniczącą Izby Niższej HAGA I Spotkanie z Przewodniczącym Senatu i Przewodniczącą Izby Niższej HAGA I Spotkanie z Przewodniczącym Senatu i Przewodniczącą Izby Niższej HAGA I Spotkanie z Przewodniczącym Senatu i Przewodniczącą Izby Niższej HAGA I Spotkanie Pary Prezydenckiej z pracownikami Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej HAGA I Spotkanie Pary Prezydenckiej z pracownikami Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej HAGA I Spotkanie Pary Prezydenckiej z pracownikami Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej HAGA I Spotkanie Pary Prezydenckiej z pracownikami Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej ROTTERDAM I World Port Center. Uroczystość podpisania memorandum ws. współpracy portów Szczecin-Świnoujście i Rotterdam ROTTERDAM I World Port Center. Uroczystość podpisania memorandum ws. współpracy portów Szczecin-Świnoujście i Rotterdam ROTTERDAM I World Port Center. Uroczystość podpisania memorandum ws. współpracy portów Szczecin-Świnoujście i Rotterdam ROTTERDAM I Sygnatariuszem memorandum po stronie polskiej był Prezes Zarządu Portu Szczecin-Świnoujście Krzysztof Urbaś ROTTERDAM I W uroczystości uczestniczyła także Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej RP Anna Moskwa
  • Spotkanie z Premierem Markiem Rutte

– Przede wszystkim chcę podkreślić dobre relacje Polski z Holandią –  i na niwie politycznej, i na gospodarczej – mówił Prezydent, dodając, że inwestycje holenderskie w Polsce są ogromne. – Mam nadzieję, że będą rosły także inwestycje polskie w Holandii – zaznaczył Andrzej Duda. CAŁA WYPOWIEDŹ >>

 

Prezydent dziękował także za wspaniałe upamiętnienie polskich żołnierzy w 75. rocznicę wyzwolenia Bredy przez 1. Polską Dywizję Pancerną Generała Stanisława Maczka oraz za piękne przyjęcie polskich weteranów.

ENGLISH VERSION >>

 

 

Zobacz także: 75. rocznica wyzwolenia Bredy [PL/ENG] Breda. Spotkanie z przedstawicielami Polonii Wystąpienie Prezydenta podczas uroczystej parady z okazji 75. rocznicy wyzwolenia Bredy [PL/ENG] Jak relacjonował później minister Krzysztof Szczerski, rozmowy Prezydenta z Premierem dotyczyły w pierwszej kolejności sprawiedliwej transformacji, czyli przejścia przez zmianę związaną z polityką klimatyczną w ramach Unii Europejskiej tak, aby zapewniała ona bezpieczeństwo ekonomiczne i społeczne państwom członkowskim. Jak podkreślił, obaj politycy zauważają konieczność dostosowania warunków gospodarczych krajów do potrzeb wynikających ze zmian klimatycznych.


Minister dodał, że drugim ważnym tematem poruszonym przez Prezydenta RP i Premiera Holandii była polityka wschodnia, a zwłaszcza stosunek do Rosji.

 

– Obaj zgodzili się, że należy kontynuować politykę sankcji wobec Rosji, ponieważ jest to jedyna metoda wyrażenia naszej niezgody na działania łamiące prawo międzynarodowe – wyjaśnił.


Oprócz tego Prezydent Duda i Premier Rutte dyskutowali m.in. na temat sytuacji krajów członkowskich UE po brexicie, a także omówili kwestie związane z relacjami gospodarczymi między Polską i Holandią.

 

 

 

  • Prezydent i Prezes Międzynarodowego Trybunału Karnego Chile Eboe-Osuji

 

 

  • Rozmowa z Dyrektorem Generalnym Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW) Fernandem Ariasem

 

 

 

  • Spotkanie z Przewodniczącym Senatu Królestwa Niderlandów Janem A. Bruijnem i Przewodniczącą Izby Niższej Khadiją Arib

 

  • Rotterdam. World Port Center

Prezydent wziął udział w uroczystości podpisania Memorandum o Porozumieniu o współpracy między Portem Szczecin-Świnoujście a Portem w Rotterdamie. Memorandum podpisali Prezes Zarządu Portu Szczecin-Świnoujście Krzysztof Urbaś oraz Prezes Portu w Rotterdamie Allard Castelein. W uroczystości uczestniczyła także Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej RP Anna Moskwa.

 

Minister Krzysztof Szczerski podkreślił, że jest to drugie – po porcie w Gdańsku – porozumienie z „największym centrum światowego handlu morskiego”. – To porozumienie o wzajemnym inwestowaniu, o wspieraniu się w innowacjach, w rozbudowie, w unowocześnianiu portów polskich jest niezwykle dla nas ważne, dlatego że my stawiamy na to, by polska gospodarka morska, polski handel morski się rozwijał – mówił.

 

 

 

 

Poleć znajomemu