Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 21 listopada 2019

Para Prezydencka z wizytą na Litwie [PL/ENG]

  |   Wilno | Para Prezydencka rozpoczyna wizytę w Republice Litewskiej Wilno | Para Prezydencka rozpoczyna wizytę w Republice Litewskiej Ceremonia powitania na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego Pałac Prezydencki w Wilnie. Wizyta polskiej Pary Prezydenckiej w Republice Litewskiej Prezydenci Andrzej Duda i Gitanas Nausėda Andrzej Duda z Małżonką Agatą Kornhauser-Dudą i Gitanas Nausėda z Małżonką Dianą Nausėdienė Andrzej Duda z Małżonką Agatą Kornhauser-Dudą i Gitanas Nausėda z Małżonką Dianą Nausėdienė Andrzej Duda z Małżonką Agatą Kornhauser-Dudą i Gitanas Nausėda z Małżonką Dianą Nausėdienė Wpisy do księgi pamiątkowej wystawionej w Sali Białej Wpisy do księgi pamiątkowej wystawionej w Sali Białej Rozmowy Prezydentów Polski i Litwy Rozmowy Prezydentów Polski i Litwy Prezydentowi RP towarzyszy szef gabinetu Krzysztof Szczerski Rozmowy Prezydentów Polski i Litwy Rozmowy Prezydentów Polski i Litwy Rozmowy plenarne pod przewodnictwem Prezydentów Rozmowy plenarne pod przewodnictwem Prezydentów Spotkanie Prezydentów z przedstawicielami mediów Spotkanie Prezydentów z przedstawicielami mediów Spotkanie Prezydentów z przedstawicielami mediów Cmentarz na Rossie. Złożenie wieńca przez Prezydenta RP na mauzoleum Marszałka Józefa Piłsudskiego Cmentarz na Rossie. Złożenie wieńca przez Prezydenta RP na mauzoleum Marszałka Józefa Piłsudskiego Cmentarz na Rossie. Złożenie wieńca przez Prezydenta RP na mauzoleum Marszałka Józefa Piłsudskiego

– Relacje polsko-litewskie są w tej chwili tak dobre, jak nie były od bardzo dawna – podkreślał Andrzej Duda po rozmowach z Prezydentem Litwy. Jak relacjonował, wśród tematów były m.in. wspólne inwestycje infrastrukturalne, współpraca energetyczna i militarna, kwestie bezpieczeństwa, a także sytuacja na Ukrainie. CAŁE WYSTĄPIENIE>>

 

ENGLISH VERSION>>

 

Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda przebywają z dwudniową wizytą na Litwie, w czasie której wezmą udział w pochówku przywódców i uczestników powstania styczniowego.

 

 

 

Po powitaniu polskiej Pary Prezydenckiej przez Prezydenta Litwy Gitanasa Nausėdę i Małżonkę odbyły się rozmowy oraz dyskusja plenarna delegacji pod przewodnictwem obu Prezydentów. 

 

 

 

Wieczorem Andrzej Duda złożył wieniec na mauzoleum Marszałka Józefa Piłsudskiego znajdującym się na Cmentarzu na Rossie.

 

 

Jutro natomiast odbędą się uroczystości pochówku Zygmunta Sierakowskiego i Wincentego Konstantego Kalinowskiego, przywódców powstania styczniowego oraz kilkunastu jego uczestników straconych w Wilnie w 1863 i w 1864 roku.

 

Prezydent, nawiązując podczas konferencji prasowej do tej uroczystości, podkreślił, że jest to wydarzenie, które ma uhonorować bohaterów kilku państw Europy Środkowej, które przeciwstawiały się „ciemiężycielowi” – carskiej Rosji. Jak ocenił, wydarzenie to jest istotne „nie tylko dla tożsamości i pamięci historycznej, ale także dla wzmacniania więzi i budowania przyjaźni polsko-litewskiej”.


W intencji powstańców zostanie odprawiona msza w Bazylice Archikatedralnej św. Stanisława i św. Władysława w Wilnie; następnie na Cmentarzu na Rossie odbędzie się ceremoniał pogrzebowy. PROGRAM PRASOWY>>


W uroczystości wezmą również udział Premier Mateusz Morawiecki oraz przedstawiciele obu izb polskiego parlamentu. Obecny będzie też Premier Litwy Saulius Skvernelis.

 

Lokalizacja

Poleć znajomemu