Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Poniedziałek, 2 grudnia 2019

Para Prezydencka z wizytą w Londynie

Prezydent Andrzej Duda wraz z Małżonką Agatą Kornhauser-Duda przylecieli w poniedziałek wieczorem do Londynu; we wtorek i środę Prezydent będzie uczestniczył w spotkaniu liderów państw NATO. Polska liczy, że na szczycie m.in. zapadną decyzje dotyczące zdolności NATO do szybkiego reagowania.

 

Zobacz także: K. Szczerski: Prezydent oczekuje, że w Londynie NATO potwierdzi swą jedność [PL/ENG] Narada przed spotkaniem NATO w Londynie Przywódcy 29 krajów Sojuszu Północnoatlantyckiego przyjadą 3 i 4 grudnia do Londynu, żeby uczcić 70. rocznicę powołania organizacji, utworzonej, by zapewniać bezpieczeństwo i pokój w obszarze euroatlantyckim. Eksperci zwracają uwagę, że obchody będą naznaczone istotnymi podziałami w ramach Sojuszu – zarówno w samej Europie, jak i między partnerami transatlantyckimi.

 

Jak mówił  Szef Gabinetu Prezydenta RP Krzysztof Szczerski, londyńskie spotkanie liderów w 70. rocznicę powstania NATO „to nie tylko podsumowanie, ale także zwrot ku przyszłości”. – Oczekujemy – i z tym przesłaniem Prezydent jedzie na spotkanie – konkretnych decyzji, ważnych w kontekście przyszłości Sojuszu – podkreślił minister. 

 

We wtorek Prezydent Duda weźmie udział w sesji organizowanej przez wiodące światowe think tanki w zakresie bezpieczeństwa, zatytułowanej: NATO Engages „Defence and Deterence for a New Era”.


Tego dnia Para Prezydencka będzie uczestniczyła w spotkaniu zorganizowanym przez brytyjską królową Elżbietę II w Pałacu Buckingham. Później w rezydencji i biurze premiera Wielkiej Brytanii oraz siedzibie rządu odbędzie się robocza kolacja, na którą uczestników szczytu zaprosił szef brytyjskiego rządu Boris Johnson.

 

Podczas pobytu w Londynie, we wtorek Prezydent będzie też uczestniczył w uroczystości wręczenia pośmiertnych nominacji na stopień generała brygady pułkownikowi Franciszkowi Kornickiemu oraz nominacji na stopień podporucznika i przyznania Krzyża Zesłańców Sybiru i Złotego Medalu za Zasługi dla Obronności Kraju Johnowi Franklinowi.

Lokalizacja

Poleć znajomemu