Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Środa, 25 listopada 2015

Prezydent Duda z przywódcą Chin o współpracy i partnerstwie

  |   Wylot prezydenta do Pekinu Prezydent w drodze do Pekinu Prezydent w Pekinie Zwiedzanie Zakazanego Miasta Zwiedzanie Zakazanego Miasta Zwiedzanie Zakazanego Miasta Zwiedzanie Zakazanego Miasta Zwiedzanie Zakazanego Miasta Zwiedzanie Zakazanego Miasta Zwiedzanie Zakazanego Miasta Zwiedzanie Zakazanego Miasta Zwiedzanie Zakazanego Miasta Prezydent w Pekinie Prezydent w Pekinie Ceremonia oficjalnego powitania Prezydenta RP Andrzeja Dudy przez Przewodniczącego Chińskiej Republiki Ludowej Pana Xi Jinping Ceremonia oficjalnego powitania Prezydenta RP Andrzeja Dudy przez Przewodniczącego Chińskiej Republiki Ludowej Pana Xi Jinping Ceremonia oficjalnego powitania Prezydenta RP Andrzeja Dudy przez Przewodniczącego Chińskiej Republiki Ludowej Pana Xi Jinping Ceremonia oficjalnego powitania Prezydenta RP Andrzeja Dudy przez Przewodniczącego Chińskiej Republiki Ludowej Pana Xi Jinping Ceremonia oficjalnego powitania Prezydenta RP Andrzeja Dudy przez Przewodniczącego Chińskiej Republiki Ludowej Pana Xi Jinping Ceremonia oficjalnego powitania Prezydenta RP Andrzeja Dudy przez Przewodniczącego Chińskiej Republiki Ludowej Pana Xi Jinping Ceremonia oficjalnego powitania Prezydenta RP Andrzeja Dudy przez Przewodniczącego Chińskiej Republiki Ludowej Pana Xi Jinping Ceremonia oficjalnego powitania Prezydenta RP Andrzeja Dudy przez Przewodniczącego Chińskiej Republiki Ludowej Pana Xi Jinping Ceremonia oficjalnego powitania Prezydenta RP Andrzeja Dudy przez Przewodniczącego Chińskiej Republiki Ludowej Pana Xi Jinping Ceremonia oficjalnego powitania Prezydenta RP Andrzeja Dudy przez Przewodniczącego Chińskiej Republiki Ludowej Pana Xi Jinping Ceremonia oficjalnego powitania Prezydenta RP Andrzeja Dudy przez Przewodniczącego Chińskiej Republiki Ludowej Pana Xi Jinping Ceremonia oficjalnego powitania Prezydenta RP Andrzeja Dudy przez Przewodniczącego Chińskiej Republiki Ludowej Pana Xi Jinping Ceremonia oficjalnego powitania Prezydenta RP Andrzeja Dudy przez Przewodniczącego Chińskiej Republiki Ludowej Ceremonia oficjalnego powitania Prezydenta RP Andrzeja Dudy przez Przewodniczącego Chińskiej Republiki Ludowej Ceremonia oficjalnego powitania Prezydenta RP Andrzeja Dudy przez Przewodniczącego Chińskiej Republiki Ludowej Ceremonia oficjalnego powitania Prezydenta RP Andrzeja Dudy przez Przewodniczącego Chińskiej Republiki Ludowej Spotkanie z Przewodniczącym Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinping Spotkanie z Przewodniczącym Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinping Spotkanie z Przewodniczącym Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinping Podpisanie dokumentów w obecności Prezydenta RP i Przewodniczącego ChRL Podpisanie dokumentów w obecności Prezydenta RP i Przewodniczącego ChRL Podpisanie dokumentów w obecności Prezydenta RP i Przewodniczącego ChRL

Mam wielkie nadzieje, że strategiczne partnerstwo między Polską a Chinami będzie kontynuowane - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas spotkania w Pekinie z Przewodniczącym Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinpingiem. Podpisano trzy memoranda, m.in. o porozumieniu między bankami BGK i ICBC.

 

Polski prezydent mówił w środę, że jego wizyta w Chinach to ważna okazja do spotkań o profilu gospodarczym. - Mam wielkie nadzieje na to, że strategiczne partnerstwo między Polską a Chinami, jakie zostało zawarte w 2011 roku, będzie teraz kontynuowane - powiedział podczas otwartej dla mediów części spotkania z Przewodniczącym Chińskiej Republiki Ludowej.

   

- Ogromnie się cieszę, że w ciągu pierwszych czterech miesięcy sprawowania przeze mnie urzędu prezydenta Rzeczypospolitej mogę odwiedzić wielkie mocarstwo, jakim są Chiny - powiedział prezydent Duda.

   

 Andrzej Duda dziękował Xi Jinpingowi, że wspomniał o obecności Małgorzaty Kidawy-Błońskiej - ówczesnej marszałek Sejmu - w czasie uroczystości 70. rocznicy zakończenia drugiej wojny światowej w Pekinie. - Osobiście prosiłem panią marszałek jako drugą osobę w państwie polskim, by wzięła w tych uroczystościach udział, bo doceniamy wkład Chińskiej Republiki Ludowej w zwycięstwo w drugiej wojnie światowej, w pokonanie najeźdźców - zaznaczył. - To była wielka zasługa narodu chińskiego dla świata - dodał.

   

Przewodniczący Chińskiej Republiki Ludowej ocenił, że od objęcia stanowiska prezydent Duda aktywnie dba i silnie promuje rozwój relacji dwustronnych. Dodał, że umieszczenie Chin - jedynego państwa azjatyckiego - w planach pierwszych wizyt zagranicznych jest wyrazem wagi, jaką prezydent Duda przywiązuje do relacji chińsko-polskich.

   

Podziękował za upoważnienie marszałek Sejmu, która reprezentowała Polskę na uroczystościach upamiętniających 70. rocznicę "zwycięstwa w wojnie chińskiego ludowego oporu przeciwko agresji japońskiej i zakończania światowej wojny z faszyzmem". Xi wyraził opinię, że pokazuje to szacunek do historii i nastawienie Polaków do narodu chińskiego. - Jestem przekonany, że wizyta pana w Chinach i udział w czwartym szczycie Chin i państw Europy Środkowo-Wschodniej na pewno przyczynią się do polepszenia rozwoju chińsko-polskiego partnerstwa strategicznego - zaznaczył.

   

Minister Krzysztof Szczerski powiedział dziennikarzom, że w części nieoficjalnej spotkania prezydenci poruszyli wiele tematów: współpracy gospodarczej, terroryzmu, bezpieczeństwa, pokoju na świecie. A także - dodał - rozmawiali o konkretnych sprawach, które łączą dziś Polskę i Chiny, m.in. inicjatywie "Jednego Pasa i Jednego Szlaku". Powiedział, że prezydenci dużo czasu poświęcili rozmowie o tym, żeby zwiększyć nie tylko handel i inwestycje, ale także wymianę i współpracę w dziedzinie badań naukowych, kultury i kontaktów międzyludzkich.

   

Krzysztof Szczerski poinformował, że prezydent Duda zaprosił prezydenta Xi do Polski na przyszły rok.

   

W obecności prezydentów zostały podpisane memoranda: o porozumieniu między bankami BGK i największym bankiem świata ICBC, o porozumieniu między ICBC a Polską Agencją Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIiIZ), a także o współpracy w dziedzinie turystyki. Z kolei w czwartek ma zostać podpisane memorandum o porozumieniu pomiędzy rządem chińskim a polskim, dotyczące wspólnego wspierania inicjatywy "Jeden Pas i Jeden Szlak".

   

   

Projekt "Jednego Pasa i Jednego Szlaku" zakłada budowę i modernizację sieci połączeń lądowych i morskich między UE a Chińską Republiką Ludową. Częścią "nowego Jedwabnego Szlaku" jest uruchomione w 2013 r. kolejowe połączenie towarowe łączące Łódź i Czengdu.

Prezydent Duda w Chinach przebywa z kilkudniową wizytą. W czwartek spotka się z przewodniczącym chińskiego parlamentu Zhang Dejiangiem. Także na czwartek zaplanowano zwiedzanie Muru Chińskiego, spotkanie prezydenta z Polakami mieszkającymi w Chinach i udział w koncercie laureata tegorocznego konkursu chopinowskiego.

   

Prezydent w poniedziałek w Szanghaju otworzył Polsko-Chińskie Forum Gospodarcze, a we wtorek w Suzhou wziął udział w szczycie gospodarczym szesnastu państw Europy Środkowo-Wschodniej i Chin. (PAP, inf. własna)  

Lokalizacja

Poleć znajomemu