Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Poniedziałek, 14 września 2020

Pierwsza w nowej kadencji wizyta zagraniczna Prezydenta: odwiedzi Watykan i Rzym

Prezydent Andrzej Duda w przyszłym tygodniu udaje się z pierwszą w nowej kadencji wizytą zagraniczną – do Włoch i do Watykanu. Prezydent podczas trzydniowej oficjalnej wizyty zostanie przyjęty na audiencji u papieża Franciszka; spotka się też z prezydentem Sergio Mattarellą i premierem Giuseppem Conte.

 

Wizyta odbędzie się w dniach 23-25 września. Andrzej Duda już w czasie kampanii wyborczej zapowiedział, że swoją pierwszą wizytę po wygranych wyborach prezydenckich chciałby złożyć we Włoszech – w Rzymie i w Watykanie.

 

– Wybierając Rzym na cel pierwszego zagranicznego spotkania poza granicami kraju, Prezydent chce podkreślić solidarność Polski i Polaków z narodem włoskim, tak mocno doświadczonym przez pandemie koronawirusa. Wszyscy w Polsce z wielkim przejęciem i smutkiem śledzili rozwój pandemii Covid-19 we Włoszech, mając nadzieję jak najszybszego zatrzymanie i pokonanie choroby – Szef Gabinetu Prezydenta RP Krzysztof Szczerski .

 

Jak dodał, obecna wizyta prezydenta w Włoszech stwarza okazję, aby oddać cześć wszystkim tym, którzy stracili życie w następstwie rozwoju koronawirusa, a także pogratulować wytrwałości i niesłabnącego ducha narodowi włoskiemu.

 

W trakcie pobytu na Półwyspie Apenińskim Prezydent Duda spotka się z najważniejszymi politykami włoskimi: Prezydentem Sergio Mattarellą, Premierem Giuseppem Conte oraz Marszałek Senatu Marią Elisabettą Alberti Casellati.

 

– Tematyka rozmów będzie dotyczyła m.in. sytuacji pandemicznej w obu krajach i Europie, mechanizmów współpracy w podobnych sytuacjach w przyszłości, a także dwustronnej współpracy politycznej i gospodarczej oraz polityki bezpieczeństwa w Europie – poinformował Szef Gabinetu Prezydenta RP.
 

Prezydent spotka się też z Szefem Międzynarodowego Funduszu Rozwoju Rolnictwa oraz weźmie udział w ceremonii podniesienia flagi Rzeczpospolitej przed jego siedzibą w związku z przyjęciem Polski w poczet członków Funduszu.

 

Krzysztof Szczerski poinformował, że polski przywódca weźmie również udział w odsłonięciu popiersia gen. Władysława Andersa w ambasadzie RP w Rzymie, a także odwiedzi Cmentarz Wojenny na Monte Cassino, gdzie złoży kwiaty oraz weźmie udział w krótkiej uroczystości upamiętniającej poległych polskich żołnierzy. Prezydent Duda spotka się również m.in. z burmistrz Cassino.

 

W piątek 25 września prezydent złoży wizytę w Watykanie; wizyta ma związek z 100. rocznicą urodzin Jana Pawła II, która przypada w tym roku. Jak zaznaczył Krzysztof Szczerski, będzie to również okazja do osobistego spotkania z papieżem Franciszkiem, a także do złożenia kwiatów na grobie św. Jana Pawła II.

Poleć znajomemu