Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Wtorek, 25 maja 2021

Stambuł. Wizyta Prezydenta na Cmentarzu Feriköy

Prezydent idzie w otoczeniu dużej grupy osób   |   Stambuł | Prezydent Andrzej Duda na Cmentarzu Feriköy Stambuł | Prezydent Andrzej Duda na Cmentarzu Feriköy Stambuł | Prezydent Andrzej Duda na Cmentarzu Feriköy Stambuł | Prezydent Andrzej Duda na Cmentarzu Feriköy Stambuł | Prezydent odsłania tablicę ku czci Konsula Wojciecha Rychlewicza, który w czasie II wojny św. uratował setki Żydów Stambuł | Prezydent Andrzej Duda na Cmentarzu Feriköy Stambuł | Prezydent Andrzej Duda na Cmentarzu Feriköy

Podczas drugiego dnia wizyty w Turcji Prezydent Andrzej Duda złożył wizytę na Cmentarzu Feriköy w Stambule. Spoczywają tu m.in. uczestnicy Wiosny Ludów i Wojny Krymskiej, uczestnicy Powstania Listopadowego i Powstania Styczniowego.

 

Prezydent odsłonił na cmentarzu tablicę ku czci Konsula Generalnego Rzeczypospolitej Polskiej w Stambule śp. Wojciecha Rychlewicza, który w czasie II wojny św. wydawał polskie dokumenty żydowskim uchodźcom, dzięki czemu mogli oni uciec z okupowanych terenów. Wystawiając fałszywe świadectwa o wyznaniu katolickim, uratował od Zagłady setki Żydów.

 

Jeszcze dziś w Stambule Para Prezydencka spotka się z Patriarchą Konstantynopola Bartłomiejem I i złoży wizytę w miejscowej Katedrze św. Jerzego. Następnie odwiedzi Polonię mieszkającą w historycznej polskiej osadzie pod Stambułem – Adampolu, po turecku Polonezkoy („Polska wieś”). Odwiedzi też „Domek Pamięci Cioci Zosi”, poświęcony historii miejscowości i mieszkających w niej Polaków.
 

Wieczorem zaś w bazie wojskowej w Incirliku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda spotkają się z żołnierzami Polskiego Kontyngentu Wojskowego, który stacjonuje w Turcji w ramach misji NATO monitorowania bezpieczeństwa w basenie Morza Czarnego i Morza Śródziemnego. To najmłodszy polski kontyngent wojskowy. Uruchomiony został na początku maja i jest polską odpowiedzią na apel Turcji do sojuszników z NATO o wsparcie w związku z pogorszeniem się sytuacji bezpieczeństwa w regionie.
 

ZOBACZ RÓWNIEŻ: 

Poleć znajomemu