Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 22 lipca 2021

Tokio. Wizyta w Ośrodku Fukudenkai

Prezydent jest witany przed budynkiem ośrodka   |   Tokio | Prezydent Andrzej Duda odwiedza Ośrodek Pomocy Społecznej Fukudenkai Tokio | Prezydent Andrzej Duda odwiedza Ośrodek Pomocy Społecznej Fukudenkai Tokio | Prezydent Andrzej Duda odwiedza Ośrodek Pomocy Społecznej Fukudenkai Tokio | Prezydent Andrzej Duda odwiedza Ośrodek Pomocy Społecznej Fukudenkai Tokio | Prezydent Andrzej Duda odwiedza Ośrodek Pomocy Społecznej Fukudenkai Tokio | Prezydent Andrzej Duda odwiedza Ośrodek Pomocy Społecznej Fukudenkai Tokio | Prezydent Andrzej Duda odwiedza Ośrodek Pomocy Społecznej Fukudenkai Tokio | Prezydent Andrzej Duda odwiedza Ośrodek Pomocy Społecznej Fukudenkai Tokio | Prezydent Andrzej Duda odwiedza Ośrodek Pomocy Społecznej Fukudenkai Tokio | Prezydent Andrzej Duda odwiedza Ośrodek Pomocy Społecznej Fukudenkai Tokio | Prezydent Andrzej Duda odwiedza Ośrodek Pomocy Społecznej Fukudenkai. Uroczyste posadzenie drzewa sakury Tokio | Prezydent Andrzej Duda odwiedza Ośrodek Pomocy Społecznej Fukudenkai

Prezydent Andrzej Duda odwiedził w Tokio Ośrodek Pomocy Społecznej Fukudenkai, który w latach 20. ubiegłego wieku udzielił pomocy sierotom po polskich zesłańcach na Syberię. – Cieszymy się ogromnie, że możemy być teraz tutaj z Państwem w Fukudenkai, które jest symbolem polsko-japońskiej przyjaźni – mówił Andrzej Duda. 

 

Prezydent ocenił, że jest pewna powtarzalność w tamtych wydarzeniach i tym, co dzieje się dzisiaj. Wtedy – mówił – podczas walki przeciwko bolszewikom polscy żołnierze i ich rodziny znalazły się w dramatycznej sytuacji, a wielu z nich trafiło do niewoli, bardzo wielu z nich zginęło, dzieci zostały sierotami. 


Andrzej Duda wskazywał, że można było wtedy bać się przyjąć dzieci z dalekiego kraju, które przybywały ze strefy wojny. – Często zabiedzone, może często chore; może mogły przynieść tutaj do Japonii jakąś chorobę. Japończycy się nie bali, władze Japonii się nie bały. Serce, miłosierdzie było ważniejsze – podkreślił. Dodał, że wspomnienia tych osób, którym pomocy udzielił Fukudenkai, wskazywały, że pobyt dla nich w Japonii był bajką.


Prezydent zaznaczył, że to wszystko działo się w bardzo trudnych czasach dla Polski, kiedy kraj powstał po ponad 100 latach niebytu. – Kiedy państwo się kształtowało, a jeszcze w dodatku cały czas trwały walki o polskie granice, trwała wojna z bolszewikami. To był bardzo trudny czas dla kraju i to, że dzieci uzyskały tutaj pomoc było dla nas bezcenne – oświadczył.


– To są takie długi serca, których nie da się spłacić – akcentował Prezydent.

CAŁE WYSTĄPIENIE >>

 

 

Zobacz także: Pierwsza Dama z wizytą w tokijskim Ośrodku Opieki Społecznej Fukudenkai Ośrodek Fukudenkai założony w 1876 roku, początkowo pomagał dzieciom osieroconym i chorym, obecnie również samotnym osobom starszym. Placówkę w 2019 roku odwiedziła Małżonka Prezydenta RP Agata Kornhauser-Duda.

 

Prezydent podczas wizyty w Japonii weźmie udział w ceremonii otwarcia Igrzysk Olimpijskich. Jak mówił  Szef Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch, Prezydent leci do Tokio, gdyż chciałby w ten sposób „wyrazić wsparcie i solidarność z naszymi sportowcami”. – To był dla nich niezmiernie trudny sezon. Każdy, kto uprawiał sport wie, co znaczy przełożenie igrzysk, że wiąże się to ze zmianą całego cyklu przygotowań – podkreślił minister.
 

Poleć znajomemu