Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Wtorek, 15 grudnia 2015

Prezydent dziękuje Polakom z Ukrainy za pielęgnowanie tradycji

  |   Złożenie wiązanki kwiatów pod Krzyżem „Bohaterów Niebiańskiej Sotni” Złożenie wiązanki kwiatów pod Krzyżem „Bohaterów Niebiańskiej Sotni” Złożenie wiązanki kwiatów pod Krzyżem „Bohaterów Niebiańskiej Sotni” Spotkanie ze studentami i młodymi intelektualistami Spotkanie ze studentami i młodymi intelektualistami Spotkanie ze studentami i młodymi intelektualistami Spotkanie z przedstawicielami społeczności polskiej na Ukrainie Spotkanie z przedstawicielami społeczności polskiej na Ukrainie Spotkanie z przedstawicielami społeczności polskiej na Ukrainie Spotkanie z przedstawicielami społeczności polskiej na Ukrainie Spotkanie z przedstawicielami społeczności polskiej na Ukrainie Spotkanie z przedstawicielami społeczności polskiej na Ukrainie Spotkanie z przedstawicielami społeczności polskiej na Ukrainie Spotkanie z przedstawicielami społeczności polskiej na Ukrainie Spotkanie z przedstawicielami społeczności polskiej na Ukrainie Spotkanie z przedstawicielami społeczności polskiej na Ukrainie

Na zakończenie dwudniowej, oficjalnej wizyty na Ukrainie, prezydent RP Andrzej Duda spotkał się we wtorek z mieszkającymi tu Polakami, którym podziękował za pielęgnowanie tradycji narodowych i obiecał wsparcie dla prowadzonych przez nich instytucji.

 

- Jestem wzruszony, gdyż spotkać się z Polakami, którzy żyją na Ukrainie i których rodziny przetrwały trudną próbę czasu, którzy mimo prześladowań zachowali polskość, język i tradycje, to dla prezydenta Rzeczpospolitej wielki honor i wzruszenie. Dziękuję wam za tę obecność - oświadczył prezydent Duda na spotkaniu, na które przybyło około pół tysiąca osób z różnych regionów Ukrainy.

    

Andrzej Duda przypomniał, że według oficjalnych danych na Ukrainie mieszka ponad 144 tysiące osób narodowości polskiej. Ocenił, że przez wiele lat ludzie ci żyli w odczuciu oddalenia od swej ojczyzny.

     

- Wiem, że mieliście to poczucie, że Polska jak gdyby o was zapomniała. Chciałbym bardzo, aby to się zmieniło. Jest bardzo wielu ludzi zasłużonych dla Polaków i dla Polski tu, na Ukrainie, oraz w Polsce, którzy przez lata starali się państwu pomóc, wspierać wasze inicjatywy i działać. Nie zawsze się to udawało i nie zawsze władze państwowe temu sprzyjały. Wierzę, że nadchodzi taki czas, w którym ta sytuacja się zmieni - powiedział.

   

Prezydent przekazał, że kwestie związane z polską mniejszością narodową na Ukrainie były przedmiotem jego rozmów z prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką. Zaznaczył, że rozwiązanie problemów tej mniejszości jest drogą do budowania do dobrych relacji pomiędzy Polakami a Ukraińcami.

   

 

 

- Jest to wielkie zadanie na najbliższe lata. W moim przekonaniu w tej chwili istnieje bardzo dobry klimat do tego, aby te stosunki poprawiać i sprawiać, że będą one coraz lepsze. Jest to nasze wielkie zadanie, ale i zadanie władz Ukrainy - oświadczył.

   

Prezydent Duda wymienił najważniejsze problemy, o rozwiązanie których polska społeczność Ukrainy apeluje w pierwszej kolejności. Chodzi przede wszystkim o zwrot należących do niej wcześniej świątyń.

   

- Mówiłem m.in. o trzech polskich kościołach: o kościele św. Mikołaja w Kijowie, kościele Marii Magdaleny we Lwowie oraz kościele w Białej Cerkwi, prosząc o kroki, które umożliwią naszym wspólnotom katolickim odzyskanie tych świątyń - powiedział, co wywołało głośny aplauz zgromadzonych.

   

Prezydent zwrócił też uwagę na relacje między Polską i Ukrainą w świetle konfliktów, do których dochodziło w przeszłości. Podkreślił, że pytania dotyczące czasów minionych wymagają szczerej rozmowy.

   

- Tylko prawda o wspólnej historii, ale także o rzeczach, które są trudne, czy wręcz straszne w naszej wzajemnej historii, może stać się podstawą dobrych relacji. I na prawdzie te dobre relacje muszą być budowane, chociażby byłaby to prawda nawet najtrudniejsza - oświadczył.

   

Andrzej Duda zadeklarował, że Polska przyczyni się do wzmocnienia instytucji jej mniejszości na Ukrainie, by odczuły one, że ojczyzna ją wspiera. - Dla mnie jest to element silnej Polski - powiedział.

   

- Bardzo chciałbym podziękować za wszystko, co do tej pory dla Polski zrobiliście, chciałem złożyć głęboki ukłon i wyrazy szacunku waszym rodzicom, którzy przechowali polskość często przez wiele lat w bardzo trudnych warunkach. To ogromne dzieło, którego nie sposób ocenić, często było realizowane z narażeniem życia i wielu ludzi za to zginęło - oświadczył prezydent RP.

 

Wcześniej Para Prezydencka złożyła wiązanki kwiatów pod Krzyżem „Bohaterów Niebiańskiej Sotni”, a w ambasadzie RP prezydent spotkał się też ze studentami i młodymi intelektualistami.(PAP, inf. własna)

Poleć znajomemu