przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Sobota, 13 lutego 2016

"Wzmacnianie NATO jest naturalną konsekwencją jego rozszerzenia"

  |   Debata na temat bezpieczeństwa z udziałem prezydenta Dudy Debata na temat bezpieczeństwa z udziałem prezydenta Dudy Debata na temat bezpieczeństwa z udziałem prezydenta Dudy Debata na temat bezpieczeństwa z udziałem prezydenta Dudy Debata na temat bezpieczeństwa z udziałem prezydenta Dudy Debata na temat bezpieczeństwa z udziałem prezydenta Dudy Debata na temat bezpieczeństwa z udziałem prezydenta Dudy Debata na temat bezpieczeństwa z udziałem prezydenta Dudy Debata na temat bezpieczeństwa z udziałem prezydenta Dudy Debata na temat bezpieczeństwa z udziałem prezydenta Dudy Debata na temat bezpieczeństwa z udziałem prezydenta Dudy MSpotkanie z premierem Francji Manuelem Vallsem Spotkanie z premierem Francji Manuelem Vallsem Spotkanie z premierem Francji Manuelem Vallsem Spotkanie z premierem Francji Manuelem Vallsem Spotkanie z premierem Francji Manuelem Vallsem Spotkanie z premierem Francji Manuelem Vallsem

Prezydent Andrzej Duda w sobotę w Monachium mówił, że dla Polski najważniejsze jest obecnie wzmacnianie wschodniej flanki NATO. Podkreślał, że wzajemne relacje krajów UE powinny opierać się na szacunku; krytycznie odniósł się też do projektu Nord Stream2.
Zobacz także: "Relacje z naszymi sąsiadami muszą być partnerskie" W marcu spotkanie komitetu konsultacyjnego ds. relacji polsko-ukraińskich "Polska i Francja przeciw formule ministrefy Schengen"
Polski prezydent w ramach 52. Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa wziął udział w prezydenckiej debacie z udziałem szefów państw: Litwy - Dalii Grybauskaite, Finlandii - Sauliego Niinisto, Ukrainy - Petra Poroszenki oraz przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martina Schulza.

Pytany o priorytety, prezydent Duda podkreślał, że najważniejsze dla Polski jest obecnie wzmacnianie NATO i wschodniej flanki Sojuszu. Zwłaszcza – jak mówił prezydent - gdy widzimy sytuację na Ukrainie i słyszymy od rosyjskich polityków słowa takie jak dzisiaj. Nawiązał do wypowiedzi premiera Rosji Dmitrija Miedwiediewa, który w swoim wystąpieniu obarczył Zachód odpowiedzialnością za nową zimną wojnę pomiędzy jego krajem a Zachodem. Premier Rosji przypomniał wystąpienie z 2007 roku w Monachium prezydenta Władimira Putina. Jak powiedział, Putin ostrzegał wówczas przed negatywnymi skutkami "ideologicznych stereotypów i podwójnej moralności Zachodu".

Prezydent Duda podkreślał, że wzmacnianie NATO jest naturalną konsekwencją jego rozszerzenia. Przekonywał, że następnym krokiem jest ustanowienie większej liczby baz, infrastruktury sojuszniczej w Polsce i innych krajach regionu.

Prezydent był pytany, jak postrzega przywództwo w Unii Europejskiej m.in. Niemiec oraz, co jego zdaniem powinno zostać zmienione w tym obszarze. Andrzej Duda podkreślił, że partnerstwo w Unii Europejskiej oznacza dla niego wzajemny szacunek dla interesów krajów. - Nie ma ekonomicznego powodu dla budowy gazociągu Nord Stream 2 – mówił.

Zaznaczył, że Polska była przeciwko budowie pierwszego gazociągu Nord Stream, jednak ten sprzeciw pozostał bez odzewu. - Teraz słyszymy, że to tylko problem prywatnego biznesu – podkreślił.

 

W ocenie prezydenta kwestia budowy nowej niemiecko-rosyjskiej magistrali gazowej Nord Stream 2 jest problemem politycznym, a nie ekonomicznym. Zaznaczył, że nie ma ekonomicznego powodu, dla którego ta inwestycja powinna być realizowana. Zwrócił uwagę, że istnieją już połączenia gazowe między Rosją i Europą.

- Dlaczego Niemcy chcą budować kolejną inwestycję wbrew interesom Polski i innych krajów – pytał.

Zaznaczył, że prawdziwym partnerstwem jest szacunek dla interesów krajów. Polski prezydent mówił, że jego marzeniem są dobre relacje ze wszystkimi sąsiadami, co – jak ocenił – jest jedną z gwarancji bezpieczeństwa Polski. Podkreślił, że chciałby mieć dobre relacje także z Niemcami, jako że są one największym i najbogatszym sąsiadem Polski, a także jednym z najważniejszych krajów w Unii Europejskiej. - Ale chcielibyśmy by te relacje były partnerskie – zaznaczył. (PAP, inf. własna)

Lokalizacja

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.