przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Niedziela, 28 lutego 2016

"Nasze narody mogą liczyć na dobrą współpracę prezydentów"

  |   Spotkanie prezydentów Polski i Słowacji w Tatrzańskiej Łomnicy Spotkanie prezydentów Polski i Słowacji w Tatrzańskiej Łomnicy Spotkanie prezydentów Polski i Słowacji w Tatrzańskiej Łomnicy Spotkanie prezydentów Polski i Słowacji w Tatrzańskiej Łomnicy Spotkanie prezydentów Polski i Słowacji w Tatrzańskiej Łomnicy Spotkanie prezydentów Polski i Słowacji w Tatrzańskiej Łomnicy Spotkanie prezydentów Polski i Słowacji w Tatrzańskiej Łomnicy Spotkanie prezydentów Polski i Słowacji w Tatrzańskiej Łomnicy Spotkanie prezydentów Polski i Słowacji w Tatrzańskiej Łomnicy Spotkanie prezydentów Polski i Słowacji w Tatrzańskiej Łomnicy Spotkanie prezydentów Polski i Słowacji w Tatrzańskiej Łomnicy Spotkanie prezydentów Polski i Słowacji w Tatrzańskiej Łomnicy Spotkanie prezydentów Polski i Słowacji w Tatrzańskiej Łomnicy Spotkanie prezydentów Polski i Słowacji w Tatrzańskiej Łomnicy Spotkanie prezydentów Polski i Słowacji w Tatrzańskiej Łomnicy Spotkanie prezydentów Polski i Słowacji w Tatrzańskiej Łomnicy Spotkanie prezydentów Polski i Słowacji w Tatrzańskiej Łomnicy Spotkanie prezydentów Polski i Słowacji w Tatrzańskiej Łomnicy Spotkanie prezydentów Polski i Słowacji w Tatrzańskiej Łomnicy Spotkanie prezydentów Polski i Słowacji w Tatrzańskiej Łomnicy Spotkanie prezydentów Polski i Słowacji w Tatrzańskiej Łomnicy Spotkanie prezydentów Polski i Słowacji w Tatrzańskiej Łomnicy Spotkanie prezydentów Polski i Słowacji w Tatrzańskiej Łomnicy Spotkanie prezydentów Polski i Słowacji w Tatrzańskiej Łomnicy Spotkanie prezydentów Polski i Słowacji w Tatrzańskiej Łomnicy Spotkanie prezydentów Polski i Słowacji w Tatrzańskiej Łomnicy Spotkanie prezydentów Polski i Słowacji w Tatrzańskiej Łomnicy Spotkanie prezydentów Polski i Słowacji w Tatrzańskiej Łomnicy

- Dziękuję za możliwość wspólnego spędzenia czasu, także w sposób aktywny – powiedział prezydent Andrzej Duda po spotkaniu z prezydentem Słowacji Andrejem Kiską w Tatrzańskiej Łomnicy. - To było już nasze czwarte spotkanie – przypomniał prezydent.

 

Wizyta miała charakter nieformalny; w swoje rodzinne strony prezydenta Dudę zaprosił prezydent Słowacji. W niedzielę rano prezydenci wraz z córkami jeździli na nartach. – Mieliśmy sposobność, by trochę pouprawiać sport i mam nadzieję, że przyczynić się do popularyzacji narciarstwa w naszych krajach – powiedział polski prezydent.

 

- Mieliśmy też czas, by porozmawiać o sprawach ważnych,  państwowych i politycznych – podkreślił Andrzej Duda. – Trzeba jasno powiedzieć, że praktycznie we wszystkich sprawach się zgadzamy co do tego, jakie są nasze potrzeby i spojrzenia na przyszłość, także jeżeli chodzi o rozwój sytuacji w Europie, a także o to, czemu powinniśmy zapobiegać – zaznaczył. Prezydent powiedział, że to spotkanie było dla niego szczególnie ważne w kontekście zbliżającego się przewodnictwa Słowacji w Radzie Unii Europejskiej i Polski w Grupie Wyszehradzkiej. – Jedno jest pewne po tych naszych rozmowach: obydwa kraje i nasze narody mogą liczyć na dobrą współpracę prezydentów, jeżeli chodzi o realizację zadań, które są związane z tymi ważnymi rolami, które nam od lipca przypadną - zapewnił prezydent Polski. Zobacz także: W niedzielę spotkanie prezydentów Polski i Słowacji w Tatrach

 

Jak mówił Andrzej Duda, jeśli chodzi o kryzys związany z napływem uchodźców do Europy, Polska i Słowacja mają "zdecydowanie zbieżne stanowisko". - Przede wszystkim Europa powinna dzisiaj pilnować swoich granic zewnętrznych. Jest absolutnie w interesie obydwu naszych krajów, aby strefa Schengen trwała - powiedział prezydent.

 

Zaznaczył, że trzeba wdrażać programy, które wesprą zewnętrzne granice Unii Europejskiej. Jednocześnie podkreślił, że potrzebne jest wsparcie dla krajów spoza UE, w których mieszczą się obozy dla uchodźców z Syrii.  - Jest też sprawa jak najszybszego rozwiązania konfliktu w Syrii – mówił.

 

- Wydaje mi się bardzo potrzebne, żeby sąsiedzi, politycy znaleźli czas na to, aby mogli szczegółowo porozmawiać o aktualnej sytuacji politycznej w naszych krajach, w Europie i na świecie - podkreślił z kolei Andrej Kiska. - Jestem przekonany, że empatia, wymiana poglądów doprowadzają do tego, że potrafimy potem wyciągać z tego wnioski, prowadzące do tego, żeby nasze relacje były jeszcze lepsze niż do teraz - dodał prezydent Słowacji.

 

Prezydent Kiska poinformował, że z prezydentem Dudą zgodzili się, że jedną z "najważniejszych rzeczy" jest poprawa połączeń pomiędzy Polską i Słowacją. - Rozmawialiśmy o tym, w jaki sposób można poprawić połączenia drogowe. Mówiliśmy również o możliwościach połączeń kolejowych poprzez wybudowanie tunelu między Zakopanem i Strbskim Plesem - powiedział.

 

Jak mówił prezydent Polski, jest to "kwestia wzmocnienia (...) kontaktów międzyludzkich, problem turystyki, problem biznesu, kwestia tworzenia dodatkowych więzi między naszymi państwami. - To kwestia budowy dróg, autostrad, ale przede wszystkim dróg ekspresowych, połączeń kolejowych, ale także kwestia naszego wspólnego bezpieczeństwa energetycznego, a więc również stworzenia odpowiedniej dla wymagań czasów, w jakich żyjemy i przyszłości, odpowiedniej infrastruktury energetycznej - wyliczał.

 

Ani te granice polityczne, ani naturalnie nie powinny dzielić naszych krajów. I musimy robić wszystko,  by było to realne – powiedział na zakończenie Andrzej Duda.  

 

Prezydent zaznaczył, że we wspólnym interesie Polski i Słowacji jest utrzymanie Unii Europejskiej jako „organizmu silnego, jako Europy państw narodowych, gdzie jest otwartość granic i swoboda przemieszczania się, przepływu towarów i wykonywania pracy”.


Andrzej Duda zwrócił uwagę, że wsparcie obu państw dla biznesu w zakresie turystyki i biznesu jest bardzo potrzebne. Prezydenci mówili też o konieczności połączenia drogą ekspresową Krakowa i Popradu. Podkreślali konieczność stworzenia odpowiedniej infrastruktury energetycznej: wyrazili sprzeciw przeciw planom budowy gazociągu Nord Stream 2.


- To inwestycja szkodliwa dla naszych krajów. Powinniśmy podejmować zabiegi na arenie międzynarodowej, aby nie doszła do skutku. Ta inwestycja pozbawiona jest warstwy ekonomicznej, natomiast ma zdecydowaną warstwę polityczną – mówił Andrzej Duda.


Prezydent wyraził nadzieję, że tegoroczny szczyt NATO w Warszawie będzie wszechstronny, uwzględni sytuację na flance wschodniej oraz południowej sojuszu oraz podejmie działania i decyzje idące dalej niż te ustalone na ostatnim szczycie w Walii.


- Kolejny temat szczytu NATO to zwiększenie obecności wojsk sojuszu w tych krajach Europy Środkowowschodniej, które widzą taką potrzebę, aby tworzyć skuteczną metodę obrony i odstraszania – powiedział prezydent i wyraził nadzieję, że będzie to szczyt patrzący w przyszłość i decyzyjny.

 

Po spotkaniu z prezydentem Słowacji Andrzej Duda był też pytany przez dziennikarzy o projekt opinii Komisji Weneckiej. Prezydent odpowiedział, że projekt opinii Komisji Weneckiej w sprawie Polski nie jest jej oficjalnym stanowiskiem, a przeciekiem. - Jeżeli okaże się, że to przeciek z samej Komisji Weneckiej, to ogromnie nad tym ubolewam - dodał. - Jestem pewien, że polski rząd do oficjalnego stanowiska się odniesie – dodał. (inf. własna, PAP)

Lokalizacja

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.