Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Poniedziałek, 14 marca 2016

Prezydent z dwudniową wizytą w Czechach

  |   Wylot do Czech Para prezydencka z wizytą w Czechach Para prezydencka z wizytą w Czechach Para prezydencka z wizytą w Czechach Para prezydencka z wizytą w Czechach Para prezydencka z wizytą w Czechach Para prezydencka z wizytą w Czechach Para prezydencka z wizytą w Czechach Para prezydencka z wizytą w Czechach Para prezydencka z wizytą w Czechach Para prezydencka z wizytą w Czechach Para prezydencka z wizytą w Czechach Para prezydencka z wizytą w Czechach Para prezydencka z wizytą w Czechach Para prezydencka z wizytą w Czechach Para prezydencka z wizytą w Czechach Para prezydencka z wizytą w Czechach Para prezydencka z wizytą w Czechach Para prezydencka z wizytą w Czechach Para prezydencka z wizytą w Czechach Para prezydencka z wizytą w Czechach Para prezydencka z wizytą w Czechach Para prezydencka z wizytą w Czechach Para prezydencka z wizytą w Czechach Para prezydencka z wizytą w Czechach Para prezydencka z wizytą w Czechach Para prezydencka z wizytą w Czechach Para prezydencka z wizytą w Czechach Para prezydencka z wizytą w Czechach Para prezydencka z wizytą w Czechach Para prezydencka z wizytą w Czechach

W poniedziałek po południu prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą przybyli do Pragi.

 

Podczas uroczystości w ambasadzie RP w Pradze prezydent wręczył odznaczenia państwowe zasłużonym Polakom mieszkającym w Czechach.

 

Za wybitne zasługi w działalności na rzecz środowiska polonijnego w Czechach, za krzewienie polskiej kultury i tradycji narodowych odznaczeni zostali

 

KRZYŻEM KOMANDORSKIM ORDERU ODRODZENIA POLSKI

Jan BRANNY


KRZYŻEM KAWALERSKIM ORDERU ZASŁUGI RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Jan RYŁKO
Józef SZYMECZEK

 

ZŁOTYM KRZYŻEM ZASŁUGI

Wanda FUSEK
Bogusław KOKOTEK
Halina NIEDOBA
Adam PALOWSKI
Ondřej RUSS
Halina TWARDZIKOVÁ
Henryka ŻABIŃSKA
 

Prezydent podziękował odznaczonym za utrzymywanie łączności z Polską, z polskością i za społeczną pracę dla rodaków. - Jestem z państwem nieustannie jako Prezydent Rzeczypospolitej. Chciałbym, żebyście to czuli – zwrócił się do przedstawicieli Polonii prezydent Duda.

Ocenił, że współpraca pomiędzy Polską a Czechami w kwestii mniejszości polskiej wygląda dobrze. - Są polskie szkoły, jest finansowanie. Oczywiście jako strona polska chcemy w tym finansowaniu uczestniczyć – podkreślił prezydent.

- Wiem, że toczą się rozmowy związane z finansowaniem nauki języka polskiego w szkołach w Czechach, że powstaje specjalna ustawa. Wiem, że jest zespół, który prowadzi w tym zakresie negocjacje z czeskim rządem – powiedział Andrzej Duda.

Dodał, że łączność z Polakami poza granicami kraju jest jednym z absolutnie podstawowych elementów budowania polskiej wspólnoty rozumianej jako wspólnota przedstawicieli polskiego narodu, ale także interesów Rzeczpospolitej.

Para prezydencka podczas spotkania z Polonią w związku z trwającym w Polsce Rokiem Sienkiewiczowskim odczytała fragmenty utworów Henryka Sienkiewicza: prezydent Duda – „Pana Wołodyjowskiego”, pierwsza dama – „Quo vadis”.

 

Oficjalne powitanie polskiego prezydenta z małżonką odbędzie się we wtorek. Zaplanowano spotkanie par prezydenckich, a następnie rozmowy plenarne delegacji pod przewodnictwem prezydentów Andrzeja Dudy i Milosza Zemana. Po spotkaniu zaplanowano konferencję prasową. Zobacz także: Prezydent udaje się z wizytą do Czech

 

Minister Krzysztof Szczerski poinformował, że tematyka spotkań dwustronnych będzie dotyczyła współpracy w ramach Grupy Wyszehradzkiej, a szerzej środkowoeuropejskiej oraz unijnej.

We wtorek prezydent Andrzej Duda spotka się także z premierem Czech.


Po południu para prezydencka odwiedzi Katedrę Świętych Wita, Wacława i Wojciecha oraz złoży kwiaty na grobie Vaclava Havla.

Ostatnim punktem wizyty jest spotkanie prezydenta z polskimi przedsiębiorcami. (PAP, inf. własna)

Lokalizacja

Poleć znajomemu