przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Czwartek, 17 marca 2016

Prezydent rozpoczął wizytę na Węgrzech

  |   Uroczystość złożenia wieńca i zapalenia zniczy pod Pomnikiem Katyńskim w Budapeszcie Uroczystość złożenia wieńca i zapalenia zniczy pod Pomnikiem Katyńskim w Budapeszcie Uroczystość złożenia wieńca i zapalenia zniczy pod Pomnikiem Katyńskim w Budapeszcie

Od złożenia wieńca przy Pomniku Katyńskim w Budapeszcie prezydent Andrzej Duda rozpoczął w czwartek trzydniową wizytę na Węgrzech. W piątek szef polskiego państwa spotka się z prezydentem Węgier Janosem Áderem, a w sobotę z węgierskim premierem Viktorem Orbánem.

 

 

 

W oficjalnej wizycie prezydentowi towarzyszy Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda.

 

- To kontynuacja wizyt prezydenta poprzedzających szczyt NATO w Warszawie oraz wizyt w krajach ABC (Adriatyku-Bałtyku-Morza Czarnego - PAP) - powiedział prezydencki minister Krzysztof Szczerski. - Nawet jeśli kraje, jak Czechy i Węgry, same nie aspirują do tego, by na ich terytorium wzmocnić obecność NATO, to jednocześnie popierają stanowiska i starania krajów, jak Polska, które o taką obecność zabiegają – podkreślił.

 

Jednym z tematów spotkań na Węgrzech będzie też budowa połączeń infrastrukturalnych między krajami Europy Środkowej, by - jak powiedział minister - tworzyć realną wspólnotę interesów.

 

Rozmowy poświęcone będą też polityce migracyjnej, polityce wschodniej, reformie Unii Europejskiej.

 

Rozmowy plenarne z udziałem prezydentów Polski i Węgier odbędą się w piątek. Tego dnia prezydent Duda spotka się też z przedstawicielami polskiego biznesu i Polonią.

 

W sobotę pary prezydenckie wezmą udział w inauguracji obchodów Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. Podczas uroczystości zaplanowano wystąpienie Andrzeja Dudy.

 

Prezydent spotka się także z przewodniczącym Zgromadzenia Narodowego Węgier László Kövérem.

 

Ostatnim elementem wizyty będzie wręczenie odznaczeń obywatelom Węgier zasłużonym dla współpracy polsko-węgierskiej. (PAP)

Lokalizacja

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.