przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Sobota, 19 marca 2016

"Polacy i Węgrzy zachowali dobre wartości"

  |   Prezydent RP w węgierskim parlamencie Prezydent RP w węgierskim parlamencie Prezydent RP w węgierskim parlamencie Prezydent RP w węgierskim parlamencie Prezydent RP w węgierskim parlamencie Prezydent RP w węgierskim parlamencie Prezydent RP w węgierskim parlamencie Prezydent RP w węgierskim parlamencie Prezydent RP w węgierskim parlamencie Prezydent RP w węgierskim parlamencie Prezydent RP w węgierskim parlamencie Prezydent RP w węgierskim parlamencie Spotkanie z premierem Viktorem Orbánem Spotkanie z premierem Viktorem Orbánem Spotkanie z premierem Viktorem Orbánem Spotkanie z premierem Viktorem Orbánem Spotkanie z premierem Viktorem Orbánem Spotkanie z premierem Viktorem Orbánem Spotkanie z premierem Viktorem Orbánem Msza Św. w Bazylice Św. Stefana Msza Św. w Bazylice Św. Stefana Prezentacja „Prawicy Świętego Stefana” Prezentacja „Prawicy Świętego Stefana” Prezentacja „Prawicy Świętego Stefana” Prezentacja „Prawicy Świętego Stefana” Prezentacja „Prawicy Świętego Stefana” Prezentacja „Prawicy Świętego Stefana” Złożenie wieńca na Grobie Nieznanego Żołnierza Złożenie wieńca na Grobie Nieznanego Żołnierza Złożenie wieńca na Grobie Nieznanego Żołnierza Złożenie wieńca na Grobie Nieznanego Żołnierza Inauguracja obchodów Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej Inauguracja obchodów Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej Spokanie z Marszałkiem Zgromadzenia Narodowego Węgier László Kövérem Spokanie z Marszałkiem Zgromadzenia Narodowego Węgier László Kövérem Spokanie z Marszałkiem Zgromadzenia Narodowego Węgier László Kövérem Spokanie z Marszałkiem Zgromadzenia Narodowego Węgier László Kövérem Uroczystość wręczenia odznaczeń Uroczystość wręczenia odznaczeń Uroczystość wręczenia odznaczeń Uroczystość wręczenia odznaczeń Uroczystość wręczenia odznaczeń Uroczystość wręczenia odznaczeń Zwiedzanie parlamentu Zwiedzanie parlamentu Zwiedzanie parlamentu Zwiedzanie parlamentu Zwiedzanie parlamentu Zwiedzanie parlamentu Zwiedzanie parlamentu Wylot do Warszawy

W sobotę rano prezydent Andrzej Duda w siedzibie węgierskiego parlamentu spotkał się z premierem Węgier Viktorem Orbánem. Po spotkaniu Prezydent RP Andrzej Duda z Małżonką oraz Prezydent Węgier János Áder z Małżonką uczestniczyli we Mszy Św. w Bazylice Św. Stefana.

 

Przed południem prezydent Duda złożył kwiaty na Grobie Nieznanego Żołnierza, a następnie polska i węgierska Para Prezydencka udały się do Pesti Vigadó na inaugurację obchodów Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej.

 

- W dzisiejszej Unii Europejskiej, w dzisiejszej Europie, w której niewątpliwy jest kryzys wartości, na których zbudowana została cywilizacja europejska, myślę o cywilizacji o korzeniach łacińskich, opartej na pniu chrześcijaństwa te wszystkie ideały w dzisiejszej Europie giną, są zapomniane i deptane przez inne ideologie, które wypaczają w gruncie rzeczy istotę człowieka i człowieczeństwa - zaznaczył prezydent.

Dodał, że Polacy i Węgrzy te dobre wartości zachowali. - Myślę, że jest dzisiaj naszym wielkim obowiązkiem i wielką misją to, aby te nasze wartości do Europy Zachodniej nieść i tych naszych wartości, także w obliczu wszystkich ataków, które na nas spadają, w sposób zdecydowany bronić - powiedział Andrzej Duda.

Prezydent przypomniał w swoim wystąpieniu o historycznych związkach Polski z Węgrami, m.in. o pomocy udzielonej polskim uchodźcom i żołnierzom przez Węgrów w 1939 r. i solidarności okazanej społeczeństwu węgierskiemu przez Polaków podczas powstania węgierskiego 1956 r.

- Niech Pan Bóg błogosławi narodowi węgierskiemu i państwu węgierskiemu, niech Pan Bóg błogosławi Polakom i błogosławi Polsce - zakończył swoje przemówienie prezydent Duda.

 

 

 

Po południu prezydent Andrzej Duda spotkał się z Marszałkiem Zgromadzenia Narodowego Węgier László Kövérem. Wręczył także odznaczenia obywatelom Węgier zasłużonym dla współpracy polsko-węgierskiej: Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi RP odznaczeni zostali Géza Jeszenszky i pośmiertnie Tamás Salamon-Rácz, a Krzyżem oficerskim Orderu Zasługi RP Miklós Soltész i Szilárd Németh.

 

- Nasze państwa się przyjaźnią i wielokrotnie dawały temu wyraz we wspólnej historii, ale ta przyjaźń i wzajemne wsparcie zawsze jest zasługą ludzi, którzy czasem w najtrudniejszych momentach, czasem ryzykując życie, świadczyli pomoc swoim bliźnim, przyjaciołom, sąsiadom – mówił prezydent Duda podczas uroczystości. Podkreślił, że uczciwe państwo i naród nigdy o takich przejawach braterstwa nie zapomina.

- Kiedy mijają trudne dni, dramatyczne momenty w historii, pozostaje zawsze do wykonania codzienna praca, praca na rzecz swego państwa i społeczeństwa, ale także budująca wzajemne relacje – zaznaczył prezydent. Andrzej Duda dodał, że taka praca jest niezwykle cenna, bo służy podtrzymywaniu przyjaźni i budowaniu jej w spokojnych czasach.

Prezydent powiedział, że odznaczenia mają wymiar symboliczny. - Tak jak się je zawiesza, pozostają na sercach, proszę byście byli przekonaniu, że są z serca ofiarowane – dodał.

  Zobacz także: "Kryzys imigracyjny to najpoważniejszy problem UE" Prezydent odznaczył Polonię na Węgrzech Prezydent rozpoczął wizytę na Węgrzech

Polska Para Prezydencka przebywała od czwartku z oficjalną wizytą na Węgrzech. W sobotę wzięła udział w inauguracji obchodów Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. Parlamenty obu krajów rok 2016 ustanowiły rokiem solidarności Polski i Węgier w związku z 60. rocznicą Poznańskiego Czerwca i późniejszego o cztery miesiące węgierskiego powstania antykomunistycznego z 1956 roku.

Lokalizacja

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.